A 28-as kilométerkő

J O B B S Z E M L E

2004. 03. 26. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A rendszerváltás története sok szemszögből írható le. Úgy is, hogy mi történt az M1-es autópályával csaknem párhuzamosan haladó 1-es út – a régi 100-as – 28-as kilométerkőjénél, ahol kitérő található. Annyi biztos, hogy a Kádár-rendszernek a mai, meglehetősen torz demokráciához és piaci rendszerhez képest volt néhány előnye. Például az, hogy az ország fizikai tisztaságát tekintve közelebb állt nyugati szomszédunkhoz, mint a mai Magyarország Ausztriához.
Ma Magyarország nagy része szeméthalmaz. Az országutak melletti földek az autókból kiürített vagy kidobott, szélfútta szeméttel borítottak. A fákon olykor szinte több a nejlonzacskó a levélnél. Az illegális szemétlerakóhelyek hivatalosan megadott száma rossz vicc, hiszen az ország nagy része illegális szemétlerakó. A rendőrség pedig szemet huny.
De vissza a 28-as kilométerkőhöz. Ahol kis pihenő található budapesti irányban, amely a rendszerváltás előtt és annak utána egy időn át maradéktalanul tiszta volt. Sőt, 1993 táján egy dróttartóba helyezett égszínkék szemeteszsák is megjelent. Az ott megálló autósok gondosan a szemeteszsákba ürítették feleslegüket. Amit a szemetesek rendszeresen el is vittek és a drótkeretbe új zsákot helyeztek.
Egy idő után – a dátumok szándékosan hiányoznak, nehogy azt higgye valaki, hogy az egymást követő kormányokhoz a degradálódásnak bármi köze lenne – a szemételszállítás gyakorisága csökkent. Ennek megfelelően mind több szemét gyűlt össze a szeméttartó mellett. Ugyanis nem volt hová dobni a szemetet. Még néhány év és eltűnt a zsák. De, valahogyan, talán megszokásból, az emberek még az ott hagyott dróthálóba dobták a szemetet, majd a kupac mellé, ahonnan a távolsággal arányosan csökkent a szeméthalmaz.
Ismét eltelt néhány év, amikor a szeméttartó drótháló is eltűnt. Három éve megjelentek a prostituáltak is. Talán a szeméthegy tette vonzóvá az alkalmi légyottok közeli helyeit.
Aki azt hiszi, a romlás történetének a végéhez ért, téved. Egy idő óta a parkoló melletti szeméthegy belesimul a nagyobb környezetbe, amely már csak üggyel-bajjal különböztethető meg a „félillegális” szemétlerakóvá vált kitérőtől. Akárcsak az 1-es út mellett néhány méterrel a földek mellett futó betonút mente, amelyet szintén vastagon borít a szemét.
Ez az a Magyarország, amely az Európai Unióhoz csatlakozik. És ez az a Magyarország, amelynek szeméthegyei jellemzőbbek már a tájra, mint a ritkuló gólyafészkek. Az utak, az árkok és az utak menti földek, fák, de az eldugott ösvények is szemétteleppé alakultak. Ami a jelek szerint nem szúrja annak az uniónak a szemét, amelyik még a háziállatoknak is egységes útlevelet akar kiállítani. És amely – némi morgolódás után – nagy nyugalommal le is zárta a csatlakozás 31. fejezetét, amely a környezettel foglalkozik. Arról az unióról van szó, amelyik állítólag a hasonló értékeket vallók társulása.
A szeméttel az életminőség is romlik, és ahol a szemét helyett rend van, ott – mint ezt a nulla toleranciát bevezető New York és nyomában számos nyugati város tapasztalta – a bűnözés is csökken. A tiszta illemhelyet a használók igyekeznek tisztán elhagyni, a mocskosat nem tudják, csak növelik a mocskot.
Magyarország mocskát sem a szocialista/liberális, sem a jobbközép kormány nem volt hajlandó sem feltakarítani, sem terjedését megakadályozni. Holott a mocsok nem csak magában ártalmas, és a környezet általános leromlása miatt nem csak a bűnök elkövetésének hajlamát növeli. De a gyengébbekben – akik nagyon sokan vannak – lemondást és tunyaságot is eredményez. Ha ilyen az ország, gondolják, miért tegyem rendbe a saját portámat? Vagy akár saját magamat?
Ma Magyarországon a politikai osztály úgy gondolkodik, hogy nem vághatja választói arcába az igazságot. Nem engedheti meg magának, hogy felhívja a figyelmet, mekkora a különbség egyrészt a bajor, provence-i, stájerországi és tiroli gazdaságok, másrészt a magyar udvarok és gazdaságok nagy részének jelzőkkel finoman nehezen leírható állapota között.
Helytelen politikai kalkulusból egyetlen politikai párt sem hajlandó programjára tűzni a tiszta Magyarország megteremtését. Mintha hallgatólagosan elfogadná az SZDSZ filozófiájából fakadó tézist, hogy a demokrácia nem egyenlő a renddel, hanem az anarchiával.
Holott ennek cáfolatához elég az empíria. Magyarul: rá kell nézni a mi tájainkra és öszszehasonlítani velük a tőlünk nyugatra fekvő tájakat. Ahol a szemetelést drákói szigorral büntetik. És ahol a környezet kímélése már generációk óta a kulturált magatartás része lett. Nálunk még a tudatosítás is alig indult el.
Vajon mik lehetnek a halaszthatatlan tettekkel szemben az ellenállás okai? Ki tudja. Talán az, hogy munka van vele. Sőt, még tárcaközi egyeztetésre és koordináló szervre is szükség lenne. No meg – gondolják a pártok – az intézkedések nem lennének népszerűek. Holott azok lennének. Ha mindenkivel betartatnák. Nem is szólva arról, ha van nemzeti érdek, akkor az Magyarország megtisztítása lenne a szeméttől.
Szakértők szerint mintegy tizenkétmilliárd euróra lenne szükség ahhoz, hogy hazánk környezetét uniós szintre hozzuk. Ebben az összegben benne van a szemét felszedése, a szennyvíztisztítás és a levegő megtisztítása is. Az unió számítása szerint mintegy 2500 hivatalos szemétlerakó van Magyarországon. Ezeknek tíz százaléka felel meg az EU-szabványoknak. 3200 településnek semmiféle szemétlerakója sincs. Az ipari és mezőgazdasági hulladéknak csak mintegy harminc, a háztartási szemétnek csupán három százalékát dolgozzák fel.
A Medgyessy-kormány hivatalba lépése óta Magyarországon a szemét uralmának agresszív terjedése meggyorsult. Minden értelemben. Az állítólag a piaci törvényeknek megfelelően dolgozó multiknál is mindinkább a kádárista szemlélet tér vissza. Kényelmes, monopolhelyzetben érzik magukat. Az eladó látszik szívességet tenni a vevőknek, akiket egyébként egyre többször és egyre szemérmetlenebbül csapnak be.
Hogy ne legyünk szubjektív megfigyelések alapján levont hamis következtetésekkel vádolhatók, íme a Frankfurter Allgemeine Zeitung, Németország vezető lapjának ítélete az EU-hoz csatlakozó országok helyzetének alakulásáról: „Magyarország is hosszú időn át az élbolyhoz tartozott, de e körtől 2002 végén elbúcsúzott.” Ha az uniós csatlakozás közeledte a hanyatlást indította meg nálunk, vajon a csatlakozás megfordítja a hanyatlást?

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.