Ajtót mutattak Szász Károlynak

Amint az új felügyeleti tanács megalakul, leváltja a kormány a PSZÁF éléről Szász Károly elnököt és helyetteseit – szögezte le a kormányülés után Gál J. Zoltán kormányszóvivő. Az ellenzék szerint a kabinet nem vette komolyan az Alkotmánybíróság intőjét.

Czirják Imre
2004. 03. 25. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Pozitív lépésként értelmezte tegnap Gál J. Zoltán kormányszóvivő, hogy az Alkotmánybíróság kedden megsemmisítette a pénzügyi felügyeletről szóló törvénycsomag egyes rendelkezéseit. A határozat a kormányt, a miniszterelnök döntését igazolta, és 99 százalékban kiállta az alkotmányosság próbáját – vélte Gál J. Zoltán.
A szóvivő szerint a döntés megerősítette, hogy a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) vezetőinek mandátuma megszűnhet szervezeti átalakítással, akkor is, ha a kinevezésük határozott időre szólt. Ugyanakkor azt hangsúlyozta: a lex Szásznak is nevezett javaslat nem személyi, politikai kérdések eldöntésére született. Arra a kérdésre, hogy meddig marad a hivatalában Szász Károly, elmondta: amint az új felügyeleti tanács megalakul, megszűnik a jelenlegi elnök és helyetteseinek a mandátuma. Ismertette: a törvényt visszaküldik a parlament alkotmányügyi bizottságának, amely tárgyal az alkotmányellenesnek bizonyult rész helyére beillesztendő szövegről, és utána az Országgyűlés újra szavaz a törvényről. Szász Károly és helyetteseinek mandátuma tehát addig tart, amíg ez a procedúra, illetve az új felügyeleti tanács tagjainak a kiválasztása megtörténik.
Halász János, a Fidesz frakciószóvivője minderre úgy reagált: nem érdekli a kormányt, hogy
az Alkotmánybíróság kimondta, Medgyessy Péter alkotmányellenes módon kívánta eltávolítani Szász Károlyt. Hozzáfűzte: a kabinet célja, hogy a döntés ellenére leváltsa a felügyelet vezetőjét. Ennek csak az lehet az oka, hogy Szász lerántotta a leplet a szocialistákat érintő súlyos bűncselekményről.
*

Binder István, a PSZÁF szóvivője nem kívánta kommentálni Gál J. Zoltán bejelentését, kérdésünkre csak annyit mondott: az alkotmánybírák határozatát tartják mérvadónak. A kormány tegnapi ülésén arról is döntöttek, hogy a kabinet benyújtja a parlamentnek a kormány és az Országgyűlés viszonyának újraszabályozására vonatkozó tervezetét. Ismert, a kétharmados kérdésben korábban nem sikerült egyezségre jutniuk a parlamenti pártoknak, ezért elhalasztották a döntést. Szekeres Imre, a Miniszterelnöki Hivatal államtitkára most azt állította, hogy négypárti megegyezés alapján készült el a javaslat szövege. Azzal kapcsolatban, hogy a Fidesz is készített egy önálló törvénytervezetet a témában, szintén a négypárti megegyezésre hivatkozva megjegyezte: ezt nevezik „bodicseknek”, az ellenzéki párt ezzel felrúgta a megállapodást. Az államtitkár kérdésekre adott válaszából kiderült: a két javaslat például abban tér el egymástól, hogy ki tegyen javaslatot a közös európai intézményekbe delegált tagok személyére vonatkozóan. A kabinet verziója szerint természetesen a kormány lenne erre jogosult, míg a Fidesz az Országgyűlés kezébe helyezné ezt a jogot. Ugyancsak eltérnek a vélemények abban, hogy milyen mandátummal képviselje a magyar álláspontot a kormány az Európai Unióval tárgyalva. A kabinet változata szerint az Országgyűlés csak javaslattal élhetne a kormány felé, mivel saját hatáskörében saját felelősségre tárgyal, a másik elképzelés szerint pedig az Országgyűlés kötelezően előírná azt a kabinetnek.
A KRESZ módosításáról is döntött tegnap a kormány, az április elejétől hatályba lépő új szabályokat az európai uniós joggyakorlat átvételével indokolta Gál J. Zoltán. Eszerint a betegszállító és megkülönböztetett jelzésű járművek akkor is használhatnák a buszsávot, ha nem használják szirénájukat. Ugyancsak a változtatás része, hogy ez év május 1-jétől a 3,5 tonna feletti teherautókban és a több mint 17 személy szállítására alkalmas buszokban kötelező lesz a menetíró- készülék használata.




Keller csak véleményt mondott
Nem sértette meg a PSZÁF jó hírnevét Keller László közpénzügyi államtitkár, amikor a Magyar Hírlapnak tavaly augusztusban úgy nyilatkozott, hogy Szász Károly elnök alkalmatlan a felügyelet vezetésére és több ügyben vizsgálni kell felelősségét – mondta ki első fokú határozatában a Pest Megyei Bíróság első fokú tanácsa. Az indoklás szerint a kifogásolt kijelentésekkel az államtitkár véleményt nyilvánított, de nem a felügyeletről, hanem annak vezetőjéről, aki azonban ebben a perben elállt a kártérítési keresettől, és új személyiségi jogi eljárást indított. A szervezet az ítélet kézhezvétele után dönt a fellebbezésről. (MN)




Újabb sikertelen ülés
Nem sikerült megállapodniuk a napirendben a bankbotrányt vizsgáló bizottság kormánypárti és ellenzéki tagjainak, így a testület ismét érdemi munka nélkül zárta a tegnapi napot. A Fidesz arról szeretett volna tárgyalni, hogy kiket hallgasson meg a bizottság a közeljövőben. Demeter Ervin Medgyessy Péter miniszterelnök, Alexandru Mudura romániai nagyvállalkozó, László Csaba és Draskovics Tibor, a K&H Bank korábbi vezérigazgató-helyettesei, Endrényi Éva, a K&H Equities Rt. egyik ügyfele (Kovács László MSZP-elnök közeli ismerőse), Mészáros János, a Britton Kft. ügyvezetője, Puch László MSZP-pártpénztárnok és Baja Ferenc kampányfőnök meghallgatására tett volna javaslatot, tisztázandó a nevezettek brókerbotrányban betöltött szerepét. A kormánypárti többség azonban nem adott erre lehetőséget. Közben megtudtuk: Tóth András nemzetbiztonsági államtitkár találkozót kezdeményez Polt Péter legfőbb ügyésszel és Lamperth Mónika belügyminiszterrel, hogy megvitassák: átadhatók-e a brókerbizottságnak a Kulcsár Attila telefonbeszélgetéseiről készült lehallgatási jegyzőkönyvek. (T. L.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.