Amerikai választási szuperkedd

Minden előrejelzés szerint John Kerry sikerét hozza az Egyesült Államok tíz államában tegnap megrendezett kilenc előválasztás és egy jelölőgyűlés, melyek eredményét lapzártánk után hozták nyilvánosságra.

Hírösszefoglaló
2004. 03. 02. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A massachussettsi szenátor, a demokraták vezető elnökjelöltje az eddig huszonegy államban megrendezett választásból – amelyek tétje, hogy ki bír majd több küldöttel a párt nyári konferenciáján – már tizenkilencet megnyert. Megfigyelők szinte biztosra veszik, hogy a második helyen versenyző John Edwards észak-karolinai szenátor nem tudta kihasználni az utolsó lehetőséget, hogy az élre ugorjon, s inkább arra törekedett, hogy erős második helyeket szerezzen, esetleg néhány államban megelőzze riválisát. Ha sikerül bizonyítania, hogy nagy támogatással rendelkezik, növekedhet az esélye az alelnöki jelöltség megszerzésére.
A júliusi bostoni demokrata konvención az elnökjelöltséghez 2162 küldött (az egyszerű többség) támogatására van szükség, tegnap 1151 személyéről döntöttek a szavazók. Eddig John Kerry 758, John Edwards 220 küldött szavazatát biztosította magának.
*
Az egyéni ambícióikat, semmint esélyeiket szem előtt tartó jelöltek, Dennis Kucinich és Al Sharpton tegnap hivatalosan még ringbe szálltak, ők korábban 9, illetve 16 küldött szavazatát biztosították maguknak.
Az amerikai szlengben „szuperkeddnek” nevezett választási dömping alkalmával Kaliforniában, Connecticutban, Georgiában, Marylandben, Massachusettsben, New Yorkban, Ohióban, Rhode Islanden és Vermontban demokrata előválasztásokat tartottak, míg Minnesotában jelölőgyűlést (caucus) rendeztek. Az európai szemmel rendkívül bonyolult választási rendszerben fontos szerepet játszanak az egyes államok szokásai: néhol csak a regisztrált demokraták szavazhattak, másutt lényegében bárki, akár bejegyzett republikánusok is. A jelölőgyűlés speciális intézménye pedig sokszor kis létszámú összejövetelt jelent, ahol informális körülmények között döntenek a konvencióra küldendő személyekről. A képet tovább bonyolítja, hogy a kiválasztottak egy részének (a majdani összes küldött egyötödének) lehetősége van arra, hogy bárkire leadja szavazatát Bostonban. Ha a jelöltek közti különbség kicsi, az úgynevezett „esküt nem tett” küldöttek meglepetéseket okozhatnak, nem beszélve azokról a küldöttekről, akiknek a jelöltje időközben bejelentette, hogy kiszáll a megmérettetésből. A versenyt korábban feladó Howard Dean és Wesley Clark 154, illetve 57 küldöttjének is át kell nyergelnie Kerryhez vagy Edwardshoz.
Hétfőn a két rivális Ohióban és Georgiában kampányolt, abban a két államban, ahol Edwards a leginkább megközelítheti Kerry eredményét. A vezető jelölt egyik beszédében leszögezte, hogy a 2004-es megmérettetés „generációnk legfontosabb választása lesz”. Támadta George Bush adócsökkentési politikáját, és ígéretet tett arra, hogy befektetnek az oktatásba és az egészségügybe. Külpolitikai kérdésekről szólva úgy fogalmazott, hogy „Bush terroristákat kreált ott, ahol azok nem léteznek”, és a legarrogánsabb, legtisztességtelenebb, leghanyagabb és leginkább átideologizált diplomáciát folytatott, amit Amerika valaha tapasztalt. Edwards Ohióban – ahol a recesszió miatt a legtöbb elbocsátás történt – azzal érvelt, hogy új kereskedelmi és foglalkoztatáspolitikai intézkedésekre van szükség. Tartózkodott attól, hogy célkeresztjébe vegye Kerryt, s ezzel újabb alapot nyújtott annak a szóbeszédnek, hogy végül szövetkezik vele és alelnökjelöltje lesz. A fiatalabbik jelölt úgy nyilatkozott, hogy ha nem is sikerül egy államot sem elhódítania Kerrytől, versenyben marad.
A keddi választások eredménye azért is fontos, mert az Egyesült Államok legnagyobb tagállama, Kalifornia is szavaz. Itt republikánus kormányzó van, ráadásul Arnold Schwarzenegger rendhagyó megválasztása miatt megkülönböztetett figyelem irányul ide. Kalifornia előrejelzést adhat arra nézve is, hogy miként látják az országban zajló folyamatokat az egyre nagyobb számban ott élő spanyol ajkúak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.