Csapok

A múlt héten újra több tonna cián került a romániai Somozul Mare folyóba és onnan a Szeretbe. A katasztrófát ócskavasgyűjtők okozták, amikor ellopták a három éve bezárt mosószergyár tartályainak alkatrészeit. A baleset következtében a vízben a megengedett ciánkoncentráció háromszázszorosát mérték. A parton csendőrjárőrök cirkálnak, hogy az emberek ne egyenek a döglött halakból.

2004. 03. 26. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Másodpercenként huszonöt köbméternyi pluszvizet adtak a Szeretbe a vízügyi hatóságok a buceceai víztározóból, hogy Bákó előtt felhígítsák a folyóba ömlött tíz tonna ciánt. A hatóságok nátrium-hidroxiddal próbálták megkötni a mérget, a tartályok köré árkot ástak, a megyében elrendelték a vízkorlátozást, és nekifogtak a kutak fertőtlenítésének is. A vízben úszó méregfolt időközben elérte a csángók lakta Lészpedet.
A legújabb környezeti katasztrófát most nem az időjárás vagy a rosszul tervezett ülepítő okozta, mint négy éve Nagybányán, hanem a bezárt gyárat őrzők hanyagsága és persze az ócskavasgyűjtők mohósága: az őrök ugyanis nem vették észre, hogy a fémtolvajok éjszaka ellopták az egykori mosó- és tisztítószergyár tartályainak csapjait. Reggel aztán maguk próbálták megoldani a problémát, és az amatőr beavatkozásnak köszönhetően még jobban ömlött a vegyszer a tartályokból, ugyanis a rozsdás csövek felhasadtak.
A Felticeni városban található Metadet vegyianyag-gyárban hatszáz tonna ciános és ammóniás vegyületet tárolnak, ebből pár óra leforgása alatt tíztonnányi ciánhidrát-acetát folyt a Somozul Mare folyóba és onnan a Szeretbe. A gyár kétezerben történt bezárása után ez a hamadik környezeti tragédia – a két évvel ezelőtti Metadet-szennyezés után kétszáz embert kellett súlyos mérgezéssel kórházba szállítani, mert ettek a mérgezésben elpusztult halakból. A gyár különben az ország legszegényebb vidékén, Észak-Moldvában található, a Szeret pedig a Duna után a legnagyobb vízhozamú folyó Romániában. A mérések szerint a folyó vizének literjében most három milligrammnyi ciánt mérnek, miközben az EU-szabvány alig 0,005 milligrammot engedélyez.
A két évvel ezelőtti baleset után a hatóságok döntöttek a gyár tartályaiban levő veszélyes anyagok semlegesítéséről, ám pénzhiány miatt nem tudták elvégezni a munkát. A tartályok különben a helyi polgármesteri hivatal kezelésében vannak, de a helyi önkormányzat hiába kért tizenhárommilliárd lejt (nyolcvanötmillió forint – A szerk.) a kormánytól a semlegesítés költségeire.
Románia egyébként egy ökológiai katasztrófa puskaporos hordójának is tekinthető: egy közelmúltban készült tanulmány szerint csak a Tisza folyása mentén száznál több potenciális szennyező forrás található. A még működő gyárak a konstrukciós hibák és az emberi felelőtlenség miatt veszélyesek (ilyen volt az Aurul-féle szennyezés), a bezárt ipari létesítmények pedig a korrózió és a fémtolvajok miatt jelentenek valós veszélyt.
A legújabb gigantomániás létesítmény a Verespatakra tervezett aranybánya, mely a világ legnagyobb felszíni bányája lesz, ha megépül. A kitermelés kétszázezer tonna ciános meddő termelésével járna annak ellenére, hogy nemzetközi egyezmény tiltja a bányászatban a ciános technológia alkalmazását. A hatalmas tömegű szennyvizet egy kőből épült, száznyolcvan méteres gát tartaná meg, ám az építők nem számoltak azzal, hogy a térségben már a római időkben folyt a bányászat, így a hegy mélye tele van járatokkal. A kétszázmillió köbméter ciános víz ezeken át könnyen kijuthat, de annak is van esélye, hogy a meder beroppan, a gát átszakad a súly alatt. A kitermelés tizenöt évig tartana, a tervek szerint a bánya tulajdonosai utána levonulnak a területről, maguk mögött hagyva a gátat a szennyvízzel. Utána aztán bármi történhet – az időjárás viszontagságai vagy a vasgyűjtők mohósága egyaránt katasztrófát okozhat a koldusszegény vidéken. Arra ugyanis már volt példa, hogy a szervezett csapatokban járó fémgyűjtők leszerelték és elvitték egy védőgát zsilipeit – igaz, azok éppen fel voltak húzva, tehát nem volt víztömeg mögöttük.
A román lapok beszámolója szerint a legújabb szennyezés környékén a lakók az idén is megpróbálták összeszedni a döglött halakat a folyó partjáról. A hatóságok csendőrjárőröket vezényeltek a térségbe, hogy megakadályozzák a döghús fogyasztását. A környező falvakban plakátokon figyelmeztetik az embereket a veszélyre, de kevés eredménnyel: a Romania Libera című napilapnak nyilatkozó csángók szerint „a polgármester azt mondta, az idén nem olyan erős a méreg, mint két évvel ezelőtt volt”, ezért aztán nem hiszik, hogy bajuk lenne tőle. Jól megfőzik a halakat, és ha eztán is rossz az íze, kidobják. Az ingyenhalat különben égi csodaként fogadják a lakók, akik nem törődnek a figyelmeztetéssel, mert a csendőrökben az ellenséget látják, akik irigylik a szegényektől a finom falatokat.

***

A törvény szava
Romániában még nem vált jelentős közéleti tényezővé a környezetvédelmi mozgalom – a világhírű Greenpeace romániai akcióit például azzal próbálja hitelteleníteni a román hatalom, hogy mindannyiszor megemlítik: a nemzetközi aktivisták Magyarországról érkeznek, rendezvényeiket pedig Budapestről koordinálják. Az első ilyen jellegű civil szerveződéseket a romániai magyarok alapították a forradalom után, így nem véletlen, hogy Szovátán rendezték meg az első országos környezetvédelmi civil konferenciát. Talán ennek is köszönhető, hogy ezek a szervezetek nem találták meg az utat a politikusokhoz, de időközben elsorvadt a magyar kapcsolat is, így aztán Romániában csak helyi szinten találunk eredményes környezetvédő szervezeteket. Arra is van példa, hogy különféle vállalkozások hoznak létre fantomszervezeteket, melyek később támogatják a vállalkozást, minimalizálva a szennyeződés veszélyét.
A román politikai elit különben azt állítja, hogy a tervezett EU-csatlakozás időpontjáig, vagyis 2007-ig teljesíteni fogják a nemzetközi közösség által megkövetelt környezetvédelmi normákat. A környezetvédelmi miniszter egy tévéinterjú során kifejtette: „Románia helyzete egyáltalán nem rossz, nincsenek olyan súlyos környezeti problémáink, mint ahogy azt a média és bizonyos laikus személyek állítják”. A kormány Brüsszelben bemutatott környezetvédelmi programtervezete a hangsúlyt a természeti értékek és biológiai diverzitás védelmére, a természetvédelmi területek hatékony kezelésére és országos hálózatának kiépítésére helyezi.
A törvényt 1995-ben szavazta meg a kétkamarás parlament, megfogalmazásában aktívan részt vettek civil szakemberek is. A jogszabály alapelvei a fenntartható fejlődést kívánják elősegíteni, katasztrófa esetén pedig a „szennyező fizet” elvét írják elő. Kerettörvényről van szó, mely szabályozza a környezetre hatással lévő gazdasági és társadalmi tevékenységeket, megszabja, hogy mely esetekben van szükség környezeti hatástanulmányra, védi a természeti sokszínűséget és a természeti erőforrásokat.
Az már más kérdés, hogy a törvény előírásainak a szennyezések többségében a hatóságok nem tudnak (nem akarnak) érvényt szerezni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.