Kétségtelenül van élet a Marson – jelentette ki Andrew Schuerger, a Florida Egyetem tudósa egy texasi tudományos konferencián – adta hírül a New Scientist brit tudományos magazin.
A tudós szerint földi eredetű mikrobákra biztosan rá lehetne bukkanni, mert a múlt század hetvenes éveinek közepén a vörös bolygóra küldött két amerikai Vikinget leszámítva egyetlen marsszonda sem esett át a kívánatos hősterilizálási eljáráson. Azóta kevésbé biztonságos csírátlanítási módszereket alkalmaznak, így a két amerikai kutatórobot, a Spirit és az Opportunity, valamint a Marson eltűnt európai Beagle 2 szonda is magával vihetett néhány túlélő mikroorganizmust, amelyek képesek alkalmazkodni a rendkívül zord marsi klímához is. Ezt igazolják a laboratóriumi kísérletek, amelyeket a marsi feltételeket szimulálva végeztek el. Schuerger elmondta: az űrhajók külső burkolata víztaszító anyagból készül, így ha víz fröcscsen rájuk, az cseppekké válik szét. Ám egyetlen csepp víz is elég táptalaj a mikrobáknak ahhoz, hogy túléljék a hosszú utazást. A tudós emlékeztetett a NASA legutóbbi bejelentésére is, amely szerint bebizonyosodott, hogy a Meridiani-fennsíkot valaha tenger borította. Hangsúlyozta: nincs kizárva, hogy a hideg klíma ellenére megmaradt valami a vízből, s a földi mikrobák ráakadtak a túlélésüket lehetővé tévő nyirkos közegre. Feltételezhető, hogy a legtöbbjük gyorsan elpusztult, de biztosat nem tudhatunk.
Jeff Kargel, az amerikai geológiai intézet kutatója szerint nem valószínű, hogy a földi mikrobák túlélték a –74 Celsius-fokos hideget és az erősen kénsavas környezet hatását. Ám szerinte elképzelhető, hogy megtalálták a számukra elviselhető életfeltételeket, mert a Marson ma is lehetnek nedves vidékek, sőt tavak is. „Ha a földi mikrobáknak sikerült ott megtelepedniük, akkor rettenetes, amit tettünk” – fűzte hozzá.

„Még az anyák napja előtt sem hagyja ki a hazugságokat a bolond brüsszelita bohóc”