Kékkút befogadná Wass Albert szobrát

Levélben keresi meg Kovács László külügyminisztert a fővárosi Fidesz– MKDSZ frakció Sztálin budapesti díszpolgársága miatt. A közgyűlés ülésén kiderült az is: Kékkút befogadja Wass Albert szobrát Budapest helyett, amelynek baloldali vezetése egyelőre nem tart rá igényt. Jogi felelősségre vonást tervez a főváros Koltay Gábor rendező, a Szabad Tér Színház korábbi vezetője ellen.

2004. 03. 26. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Közbeszerzési eljárás lefolytatása nélkül bízott meg a főpolgármesteri iroda egy céget, hogy végezzen közvélemény-kutatást Budapesten a közbiztonság, a köztisztaság és az aluljárók helyzetéről, állapotáról, a fővároshoz való kötődésről, valamint a hajléktalankérdésről – derült ki Zsinka László (MIÉP) frakcióvezető interpellációjára adott válaszból. A képviselő azért kérdezte a főpolgármestert, mert véletlenül ő maga is bekerült a megkérdezett ezer budapesti közé. Demszky Gábor írásbeli válaszából nem derült ki, hogy melyik céget és mennyi pénzért bízták meg. Információink szerint a MediaPlusz Kft. 9,5 millió forintot kapott a kutatásért. Úgy tudjuk, hogy a megbízásról még a koalíciós partner, az MSZP sem értesült előzetesen, emellett egyik bizottság sem hagyta jóvá a felkérést. A főpolgármesteri iroda arra hivatkozik, hogy – bár közbeszerzési eljárást nem folytattak le – pályázat útján, a belső szabályzatok figyelembevételével választották ki a céget.
Levelet ír Kovács László külügyminiszternek Sztálin díszpolgársága ügyében a fővárosi Fidesz–MKDSZ frakció. Kupper András, a képviselőcsoport vezetője elmondta: a fővárosi közgyűlés MSZP– SZDSZ többsége a tegnapi ülésen ismét elutasította a szovjet diktátor kitüntetésének eltörlését célzó ellenzéki indítványt. A frakcióvezető emlékeztetett: Wass Albert azért nem kaphat szobrot a magyar fővárosban, mert a Külügyminisztérium ezt nem javasolta. A tárca állásfoglalása szerint a nagyváradi Szabadság-szobor felállítását nehezítené, ha Budapesten olyan személy kapna emlékművet, akit a román állam háborús bűnökért halálra ítélt. Kupper András elmondta, a Kovács Lászlónak írandó levélben felkérik a minisztérium vezetőjét, hogy kérdezze meg azon fővárosokat, amelyeket a Szovjetunió annak idején megszállás alatt tartott: mit szólnak a diktátor budapesti díszpolgárságához. A frakcióvezető szerint különösen érdekes ez a kérdés, hiszen idén Budapest tölti be az Európai Uniós Fővárosok Uniójának elnöki tisztét.
Nem vette napirendre a közgyűlés azt a MIÉP-es javaslatot sem, amely szerint a főváros egyetért az Európai Unió Külügyminiszteri Tanácsának Ahmed Jassin sejk meggyilkolását elítélő határozatával. Zsinka László frakcióvezető elmondta: az Európai Uniós Fővárosok Uniójának soros elnökeként Demszky Gábornak mindenképpen támogatnia kellett volna ezt a határozatot. A főpolgármester a napirendi vitában az elutasítást azzal indokolta: a közgyűlés nem szokott külpolitikai kérdésekkel foglalkozni. Zsinka úgy fogalmazott: a főpolgármester ismét bebizonyította, hogy nem európai. A közgyűlés ülése közben Marsi Péter Pál (MIÉP) bejelentette, hogy felhívta frakciójukat Kékkút független polgármestere, Jancsó Gábor, aki azt közölte: az általa vezetett településen azonnal felállítható Wass Albert szobra. Körmendy Ferenc (SZDSZ), a kulturális bizottság elnöke hazugságnak nevezte a Magyar Nemzetben megjelenteket, miszerint az általa vezetett testület baloldali többsége szerdai ülésén elutasította az erdélyi író mellszobrának Vérmezőn történő felállítását. Tény ugyanakkor, hogy két ellenzéki indítvány is azt tartalmazta: a bizottság egyetért a szobor felállításával. Erre a két javaslatra a kulturális bizottság baloldali képviselői nemmel szavaztak.
A közgyűlésen az MSZP többször is bírálta az ülést vezető Atkári János (SZDSZ) főpolgármester-helyettest. Bihary Gábor (MSZP) ugyanis képviselői indítványban javasolta, hogy engedjék el a közterület-használati díjat egy gyermeknapi rendezvényt szervező egyesület számára, ám a közgyűlés elutasította a javaslatot. Atkári János az MSZP kérése ellenére nem szavaztatott újra a javaslatról, így az MSZP harminc perc frakciószünetet kért. Később, két másik napirend során a szocialisták ismét Atkári ülésvezetési stílusát kifogásolták.
Most sem módosította szervezeti és működési szabályzatát (szmsz) a közgyűlés. Mint arról többször beszámoltunk, néhány hónapja az MSZP és az SZDSZ szavazataival durván korlátozták az ellenzéki képviselők jogait. Az szmsz-ről azóta a Fővárosi Közigazgatási Hivatal vezetője, Felkai László is megállapította, hogy több pontja sérti az önkormányzati törvényt, és némelyik alkotmányellenes. Mivel a közigazgatási hivatal által a törvénysértések megszüntetésére megadott határidő három hónapja letelt, Felkai László az Alkotmánybírósághoz fordult. A közgyűlés tegnapi ülésén a Fidesz–MKDSZ frakció több napirendi pontnál is benyújtotta az szmsz-t módosító javaslatát, ám az MSZP és az SZDSZ minden alkalommal elutasította azt.
Elképzelhető, hogy felelősségre vonják Koltay Gábort, a Szabad Tér Színház korábbi ügyvezetőjét. Mint ismert, a rendezőt tavaly év végén, mandátuma lejártával leváltották, mert a főváros kulturális bizottsága egy másik pályázót alkalmasabbnak talált a posztra. A döntés az ősz végén született meg, Koltay Gábornak azonban csak december 31-én kellett átadnia posztját az új ügyvezetőnek. A közelmúltban kiderült: működése utolsó két hónapjában Koltay Gábor mintegy 25 millió forint hiányt halmozott fel. A szokásostól eltérően ugyanis szeptemberben tíz százalékkal megemelte a munkatársak fizetését, az év végén pedig pénzjutalmat is adott nekik. A 25 millió forintból mintegy 10 milliót önmagának fizetett ki a rendező: a ki nem vett szabadságok miatt közel kétmillió forintot utalt át magának, prémiumként 5,7 millió forintot vett fel. A rendező neve felbukkan a beszállítók listáján is, 2,2 millió forinttal.
Kisebb, a taxisok és a közlekedési felügyelet által kért módosításokkal elfogadta a közgyűlés a drosztrendeletet. A jogszabály április elsején lép hatályba, azután a taxisok csak a kijelölt helyeken várakozhatnak szabad jelzéssel, s a drosztok használatáért évente 17 ezer forintot kell fizetniük. Mint emlékezetes, a taxisok az első pillanattól kezdve bírálták a rendeletet. Kevésnek találták ugyanis a kijelölt 1200 drosztot, s azok elhelyezkedését is. A belvárosban (ahonnan a fuvarok nyolcvan százaléka indul) túl kevés a kijelölt várakozóhely. Rusznák Imre, az ügyben illetékes bizottság elnöke tudatta: az elmúlt napokban a taxisok javaslatára a városháza forgalomtechnikai alosztálya 42 újabb drosztot jelölt ki a belvárosban, emellett az V. kerület végre jóváhagyta az ott kijelölendő további 110 férőhely tervét is.
Elfogadta egy 35 millió eurónyi hitel lehívását a közgyűlés. A pénzt 58 oktatási intézmény felújítására költi el a főváros.
Egyhangúan jóváhagyta az aquincumi-híd beruházási célokmányát a közgyűlés. A döntés értelmében megkezdik az új, Óbudát és Újpestet összekötő dunai átkelő előkészítését, amelyre a következő két évben 900 millió forintot költenek el. Maga a hídépítés hatvanmilliárd forintba kerül, s mert ezt a pénzt a főváros önerőből nem tudja előteremteni, az államtól és az EU-tól vár támogatást. Az átkelő az M0-ás északi hídjának elkészülte után, 2007 és 2010 között épülhet meg.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.