Keresik Benes üldözötteit

Bõtös Botond
2004. 03. 26. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Segítséget nyújt tulajdonuk visszaszerzéséhez a Szlovákiából Magyarországra kitelepített vagy menekültstátusú egykori földbirtokosok, jelenleg magyar állampolgárságú emberek, illetve leszármazottaik számára a budapesti Duna–Tisza Egyesület. Március 22-től üzemel az a telefonszám (06-1/250-0424, 23-as mellék), amelyen információért, tanácsadásért, illetve közvetlen segítségnyújtásért fordulhatnak az érintettek a Szlovákiában található földjeik nevesítése, illetve kárpótlásigénylés benyújtása céljából.
Szlovákiában 2004. január elsejétől új földtörvény van hatályban, amely a 600 ezer hektár nevesítetlen vagy ismeretlen tulajdonú földekről is rendelkezik. Nevesítetlen földeknek tekintik a benesi Csehszlovákia által különböző véletlenek folytán nem államosított parcellákat, amelyek nem szerepelnek az 1964-től bevezetett és máig érvényben lévő tulajdonilap-rendszerben, illetve a telekkönyvi dokumentációkban. E törvény szerint azok az ismeretlen tulajdonú földek, amelyekért tulajdonosuk 2005 májusáig nem jelentkezik, az államra, majd a helyi önkormányzatra szállnak.




Elhúzódó kastélyvita

A Magyar Nemzet hétfői számában foglalkozott a jelenleg nevesítetlen földeken álló oroszvári Lónyai-hagyaték sorsával. Mint ismert, a Lónyai házaspár egy kastélyt hagyott 1944-ben a pannonhalmi bencésekre. Amikor a hercegi pár halála után a községet 1947-ben Csehszlovákiához csatolták, az állam konfiskálni próbálta az ingatlant. Csakhogy a kobzó határozatot a már nem élő Lónyaiék nevére állították ki, így az államosítás érvénytelen volt. Ezt, akárcsak a végrendeletek érvényességét, több szlovák hivatalos szerv is elismerte, ám a bencések mindennek ellenére máig nem kapták vissza tulajdonukat. Érdeklődésünkre, hogy ennek a sikertelenségnek mi lehet az oka, Duray Miklós, a Magyar Koalíció Pártjának alelnöke kifejtette: „Felfoghatatlan számomra, hogy a pannonhalmi főapát miért foglalt olyan állást az ügyben, amely a kastély visszaszerzését gyakorlatilag lehetetlenné teszi.” Ismert, hogy a főapát kárpótlásként és nem nevesítésként igényelte az ingatlant, ráadásul a szlovákiai Komáromban működő bencés rend számára, amely akadályt jelenthet a kastély visszaszerzésében.
Lapunk újból megkereste Várszegi Asztrik pannonhalmi bencés főapátot, aki így reagált a szlovákiai magyar politikus szavaira: a Magyar Bencés Kongregáció a komáromi rendház jogi személyéhez kapcsolta ingatlanjainak visszaigénylését. Jogigényünket fenntartjuk és ügyünk ma is bíróság előtt van, döntés mind ez ideig nem született.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.