Oszlik a homály Fradkov körül

Brüsszelből megérkezve egyenesen a dumába vezetett tegnap Vlagyimir Putyin jelöltjének, Mihail Fradkovnak az útja, ahol a parlamenti frakciók vezetőivel találkozott. Az elemzők eközben tovább árnyalják a leendő kormányfő portréját, megállapítva, hogy jelölése egyértelműen az elnök hatáskörét erősítette, ám személyében a Kreml körüli erők mindegyike találhat valamilyen közös vonást.

2004. 03. 02. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egy harmincéves államapparátusi tapasztalattal rendelkező technokrata jelölése az ismeretlenség ellenére is beleillik a képbe, főképpen, ha az nem tekinthető utódnak. Az elnök programját azonban képes lesz végrehajtani, állapítják meg szinte egyöntetűen a moszkvai elemzők. Putyin egyrészről érdekelt abban, hogy az új kormány minél inkább „elnöki” legyen, s ehhez tökéletesen megfelel az ismeretlen Fradkov.
A négy év alatt érezhetően „átpolitizálódott” Kaszjanovnál is könnyebben kezelhető lesz, s függőségét a Kremltől csak erősíti, hogy nincs saját bázisa, állapítja meg például Alekszej Makarkin politológus. Újságíróknak a kormányfőjelölt erről elmondta, hogy leendő tevékenységével kapcsolatban a „technikai” (értsd: végrehajtó) jelzőt nem tudja értelmezni, nincs ellenére viszont az ugyanazon tőből eredő, s az elmúlt egy napban szintén sokat emlegetett technokrata minősítés. Az elnök választásában valóban az is fontos szempont lehetett, hogy olyan szakemberre bízza a kabinet vezetését, aki vállára veszi az elkerülhetetlen, ám sok tekintetben fájdalmas, így népszerűtlen reformok felelősségét. Ebből is látszik – jegyzi meg az elemző –, hogy Fradkov véletlenül sem a Kreml által kiszemelt utód. Figyelembe kellett vennie azonban Putyinnak azt is, hogy az új kormányfő ne csupán a nyugati közvéleményt megnyugtató piaci gondolkodású legyen, így megfelelve az elnök körüli közgazdászoknak, de legyen valamilyen kapcsolata a szentpétervári „szilovikokhoz” is.
Fradkovnak az adórendőrség élén folytatott munkája is jó ajánlólevél lehet a rendpárti elveket vallóknak, hiszen mint akkor fogalmazott, „nincs helye akkor a liberalizmusnak, amikor milliókat lopnak el”. Az új jelölt ugyanakkor, ha mérsékelten is, de liberális gazdasági elveket vall, s nagy tapasztalatot szerzett a nemzetközi tárgyalásokban, így megnyugtathatja a befektetőket, nem beszélve arról a pszichológiai hatásról, hogy egy részük nála rosszabbra számított.
Így Putyin olyan „saját” miniszterelnököt kap – összegez Makarkin –, aki nem tartozik közvetlen köréhez, kompromisszumos jelöltként azonban a környezetében lévő erők mindegyike elfogadja. Fradkin ugyanis olyan „sziloviknak” nem nevezhető mérsékelten liberális, komoly külgazdasági és államapparátusbeli tapasztalattal bíró apparátcsik, aki azért az adórendőrség civil imázsát erősítve a váll-laposokkal is kapcsolatba került.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.