Tegnap közzétette a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) a tavalyi év utolsó negyedévének gazdasági növekedésére vonatkozó előzetes számait. Eszerint Magyarország bruttó hazai terméke az előző év azonos időszakához viszonyítva az utolsó negyedévben 3,5 százalékkal, az év egészét tekintve 2,9 százalékkal nőtt. A jelentés szerint tavaly a termelés volumene az iparban és a szolgáltató ágazatokban bővült, a mezőgazdasági termelés ugyanakkor csökkent. A KSH közleményével kapcsolatban a Pénzügyminisztérium (PM) hangsúlyozta: a most nyilvánosságra hozott adatok azt mutatják, hogy a gazdasági növekedés ütemének csökkenése megállt, s a tavalyi első fél évi mélypontot követően ismét lendületet kapott a gazdaság.
Elemzők szerint a GDP utolsó három havi növekedése valóban felülmúlta a várakozásokat, ám a tavalyi év gazdasági növekedésének fő húzóereje a lakossági fogyasztás bővülése volt, ez pedig az idén drasztikusan csökkenni fog. A pénzügyi tárca optimizmusa ellenére a külföldi és a hazai elemzők nem módosítanak ez évre megadott gazdasági növekedési előrejelzéseiken.
Barcza György, az ING Bank elemzője kifejtette: a gazdasági növekedés legutóbbi számaiból nem lehet hosszú távú következtetéseket levonni, mert az adatok mindössze három hónapos periódusra vonatkoznak, s a Draskovics-csomag megszorításai majd csak a következő hónapokban éreztetik hatásukat.
Nyeste Orsolya, a Postabank vezető elemzője úgy ítéli meg, a tavalyi növekedést az ipari export és a feldolgozóipar bővülése hajtotta, ugyanakkor jelentős volt a lakossági fogyasztás növekedése is. Az elemző szerint a kormány által az idei évre prognosztizált GDP-növekedés nem lesz tartható, mert a beruházások növekedése mellett a lakossági költekezés erőteljesen viszszaesik.
Erdős Szabolcs, az Ecostat Gazdaságelemző és Informatikai Intézetének munkatársa úgy véli, a mostani kedvező adatok ellenére éves átlagban nem mozdult el a növekedés üteme az előre jelzetthez képest. A mezőgazdaság termelése nem tudott a megfelelő mértékben hozzájárulni a GDP növekedéséhez, ez elsősorban a szektor strukturális problémáinak, valamint a tavalyi aszálykárnak a következménye – tette hozzá.
Jeff Gable, a Deutsche Bank londoni irodájának igazgatója érdeklődésünkre hangsúlyozta: a kedvező adatok ellenére a pénzügyi tárca idei évre előirányzott 3,5 százalékos gazdasági növekedése túlságosan optimista, mert a növekedés motorja, a lakosság fogyasztása az idén minden bizonnyal csökkenni fog.

Magyar szépségkirálynő is érettségizett ma