A feltámadó múlt

A rangos külföldi előadók arra világítottak rá, hogy mennyire egységes volt az a koreográfia, amely a szovjet fennhatóság alól kikerült kelet-közép-európai országokban végbement. Marius Oprea történész, a Román Jelenkor Kutató Intézet vezetője például Az ötödik hatalmi ág: a Securitate utóélete címmel mondta el nagy hatású értekezését, amelynek végső slusszpoénja egy személyes, nemrég tapasztalt életkép volt. Egy futballmeccs szünetében a VIP-páholyban egy olyan, ma már megbecsült személyiség kvaterkázott külföldiekkel (akik előtt láthatóan respektje volt), aki egykor kihallgatta, fenyegette őt, jelenleg pedig tehetős bankárként tengeti napjait. Akkori beosztottja amerikai állampolgároknak mesélgetett hahotázva vicceket, akik szintén jóízűt kacagtak. Mindannyiuk fején Red Bull feliratú vörös sapka volt.

2004. 04. 23. 17:23
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tovább dolgozik a Securitate

Oprea természetesen ezzel a kis intermezzóval csak azt akarta illusztrálni, mennyi hajdani, rendszerváltáshoz fűződő álom vált semmivé az eltelt esztendőkben, ám a történész levéltárosi alapossággal térképezte fel a román titkosszolgálat minden részletét is. Néha az a kellemetlen érzésünk lehetett, hogy nem is keleti szomszédainkról, hanem honi viszonyainkról folyik a disputa, különösen akkor, mikor a 2000-ben létrehozott – a titkosszolgálati múltat feltárni hivatott – országos tanács lassú elhalását ecsetelte. Ez a grémium ugyanis a Securitate archívumainak kutatására szakosodott, ám kudarcba fulladt minden feltárásra irányuló kísérlete. Iliescu elnök és az átmentett titkosszolgálati tisztviselők minden kísérletüket megcsáklyázták, amely az iratok megismerésére vonatkozott. Oprea akkor sem a magyar állapotokat, eseményeket írta le, amikor arról beszélt: a régi-új elnyomó apparátus mindenkit, aki útjában áll, megpróbál megvesztegetni, ha pedig ez nem sikerül, megkísérli kompromittálni a meggondolatlan, túl kíváncsi polgárokat. A román történész, aki nemrégiben az interneten tette közzé azok listáját, akik a Securitate vezető tisztségviselői vagy buzgó alkalmazottjai voltak, úgy fogalmazott: a mai román politikában a volt titkosszolgálati emberek teljes védettséget élveznek, szinte piedesztálra emelték őket.
Alex Standish, a Jane’s Intelligence Digest főszerkesztője szintén nem köntörfalazott beszédében, amelyet Oroszország titkosszolgálati stratégiája a posztkommunista országokban: partnerek vagy ragadozók? címmel tartott. Meglehetősen riasztó képet rajzolt elénk, hiszen előadásából kiderült: a térségben szinte sorstársunk minden ország abból a szempontból, hogy a társadalom szöveteit szinte láthatatlanul hatják át a titkosszolgálati manipulációk. Standish – mint annak idején a Magyar Nemzet is beszámolt róla – a zámolyi romák esetét is tipikusan olyan akciónak tartotta, amely alkalmas volt Magyarország rossz színben való feltüntetésére. Szerinte a Jane’s igazát az is ékesen bizonyítja, hogy bár erőteljes sajtóhadjárat indult ellenük külföldön és Magyarországon egyaránt, bírósági feljelentést senki sem tett, s azóta is sűrű a csend lapjuk megállapításaival kapcsolatban. A tekintélyes kutató leszögezte: sem a NATO-ban, sem az Európai Unióban nem tapsoltak az örömtől, amikor kiderült, hogy Magyarország új miniszterelnökének, Medgyessy Péternek a személyében egy kipróbált titkosszolgálati embert üdvözölhetnek. Feltehetően nyugaton azzal is tisztában voltak, mennyire tragikomikusak az MSZP-s politikus magyarázatként előadott szavai, amelyek szerint a kommunista rendszer derekán hírszerzőként csupán hazája érdekeit igyekezett szolgálni éppen a túl erőteljes szovjet befolyás ellen.
Nemcsak Alex Standish, hanem a legtöbb tudós előadó fejtegetésében is viszszatérő motívum volt a titkosszolgálatok aktív beépülése a politikai életen kívül a gazdasági szférába is. Standish az energiaszektoron belüli orosz terjeszkedést emelte ki, ám a lengyel történész, Piotr Naimski Lengyelország tizenöt évének történetét felvázoló beszédében is több utalás történt a hasonló törekvésekre. Szerinte a legutóbbi időkben a lengyel közvéleményt is megrázták a politika és a maffia összefonódásáról szóló sajtóhírek. Részletes beszámolója a tizenöt évvel ezelőtti lengyel kerekasztalról más szempontból is megrázó volt.
Mikor fejeződik be a rendszerváltás? – tette fel a kérdést az egykori ellenzéki tudós, s felvetése mégsem maradt megválaszolatlan. Abból a pesszimista képből, amelyet a mai lengyel politikai helyzetről vázolt fel, konklúzióként mi is levonhatjuk: a folyamat még korántsem fejeződött be. Merthogy a rendszerváltozásnak a lelkekben is végbe kell mennie, hogy ellenállóvá válhassanak a volt hírszerzők, titkosszolgálati korifeusok, ma már demokratává avanzsált politikai és gazdasági személyiségek befolyásolási akcióival szemben. Lengyelországban a helyzet ma még változatlan, s mint Naimski professzor elemzéséből kiderül: addig, amíg a legtöbb ember, család szigorúan vett megélhetési nehézségekkel küszködik, miközben volt hírszerzők hatalmas villákat vásárolnak, uralmuk pedig töretlenül érvényesül a televíziókban és rádiókban, a társadalom vajmi keveset érzékel a politikai berendezkedés változásaiból.

Az elmaradt felelősségrevonás

A világhírű pszichológus, Jung korszakos megállapításai a kollektív tudatalattiról szóltak, így feltehető a kérdés: tudjuk-e, milyen kollektív tudatalatti irányította a társadalmat, amikor immáron demokratikus körülmények között, ám mégis visszaszavazta a hatalomba azokat, akik évtizedeken keresztül sokszor még az emberhez méltó lét alapkritériumait is megtagadták tőle. Minderre Hankiss Ágnes utalt bevezető előadásában, amikor úgy vélte: a jungi frazeológia nyomán leginkább az árnyékbirodalom feltámadásáról lehetne beszélni, s így egyik legfontosabb feladatunk, hogy a társadalom rájuk voksoló részének belső mozgatórugóit megértsük. Ehhez a megértési folyamathoz járult hozzá Pozsgay Imre, a Károli Gáspár Református Egyetem tanára is, amikor szemtanúként, résztvevőként idézte fel a rendszerváltásnak nevezett időszak stációit. Úgy vélekedett: talán máshol tartanánk, ha meghallgatásra talál az az 1989-ben elhangzott javaslata, amely szerint mindenkit, akit a kommunista vezetésben bűnök terhelnek, valóban felelősségre kellene vonni, így az is elkerülhető lett volna, hogy a társadalom ne tudjon szelektálni a valódi bűnösök és azok között, akik bár párttagok voltak, semmivel sem járultak hozzá az elnyomó apparátus működtetéséhez. Ehelyett maradt az „ügynökügy”, amely alkalmas volt arra, hogy elterelje a figyelmet arról a tényről: a diktatúra titkosszolgálatai nem önszorgalomból ártottak a társadalomnak, az elnyomó apparátusnak integráns része, éltetője volt az MSZMP, amely a parancsokat kiadta.

A baloldali médiaelit alkonya

Pozsgay Imre egy nemzeti nevelési program kidolgozását javasolta, amely az ifjúság számára is megtervezi a jövőt, bármennyire is iszonytatónak hangzanak a nemzet és nevelés szavak a liberális füleknek. Úgy vélekedett: az Európai Unió komoly esélyeket tartogat számunkra, hiszen kilábalhatunk abból a kényszerhelyzetből, amelybe az 1945. februári jaltai megállapodás döntött bennünket, másrészt Trianon után évtizedekkel végre egy fedél alatt lehetünk azokkal a testvéreinkkel, akikért eddig is fájt a szívünk.
Schöpflin György, a University College London professzora a mai baloldali politika és magatartásforma eredetét is vizsgálta előadásában. Úgy vélte – más megszólalókhoz hasonlóan –, hogy a mai posztkommunista baloldal számos motívumot átvesz a jobboldali konzervatív eszmerendszerből, így a társadalom egyes szegmensei előtt sikerrel kísérelte meg eddig elleplezni saját gyökereit és valódi szándékait. A kép, amit elénk vetített a professzor, mégsem borúlátó, hiszen úgy értékelt: a globalizáció előrehaladtával, az EU-csatlakozás után minden bizonnyal elvesztik a média segítségével birtokolt szerepüket. Az ok: az ilyen politika sikerességéhez egy elzárt Magyarországra van szükség, a valódi nyitást követően saját sugallt önlegitimációjuk már idejétmúlttá válik. Magyarországon ugyanis a baloldali politikai és médiaelit magát egyfajta liberális színben tünteti föl, s még ha mindenben egységesen is lép fel, törvényszerűen függetlenedik a magyar társadalomtól, a régi kommunista, baloldali gyökerek miatt természetesen ma is úgy érzik, hogy egyfajta missziójuk van, ám Schöpflin szerint egyre inkább kiviláglik: képtelenek a megújulásra. A társadalmi folyamatoktól függetlenül továbbra is maguknak vindikálják a jogot, hogy eldöntsék, mi a helyes és mi nem, ám éppen ez a változásra való képtelenség okozhatja a vereségüket.
Bába Iván, a Budapest Analyses főszerkesztője zárszavában azt mondta: Magyarországon és a térségben ma már az vált alapkérdéssé: legyőzzük-e a kommunizmust, s csak találgathatjuk, miként nevezzük azt a pillanatot, amikor ez megtörténik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.