A Lónyai-hagyaték különös története

Kaszás Gábor
2004. 04. 05. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Gróf Lónyai Elemér és neje, Stefánia belga hercegnő 1944-ben kelt végrendeleteikben oroszvári ingatlanaikat a pannonhalmi bencésekre hagyták. Stefánia hercegnő 1945 augusztusában, férje alig egy évvel később hunyt el. Így amikor Oroszvárt 1947-ben a párizsi békeszerződés nyomán Csehszlovákiához csatolták, s a Benes-dekrétumok alapján kiállítottak egy kobzó határozatot Lónyaiék nevére, a kastély már nem a hercegi pár, hanem a törvényes örökös, a pannonhalmi apátság tulajdonát képezte. A végrendeletek érvényességét azóta több magas rangú hivatalos szerv is elismerte, de ami az ügy szempontjából igazán döntő: 1999-ben hatályosnak találta a pozsonyi járási ügyészség is.
A bencések évek óta folytatnak pereket jogos örökségükért, tulajdonba lépniük azonban máig nem sikerült. Hogy miért, annak több oka is van.
Rögtön az első, hogy Pannonhalma – amint azt Várszegi Asztrik főapát a Magyar Nemzet március 22-i számában megerősítette – nem a végrendeletekben megnevezett örökös (vagyis a pannonhalmi főapátság), hanem a révkomáromi bencés rend számára próbálja visszaigényelni a kastélyt. Ami önmagában véve is meglehetősen képtelen ötlet. Hiszen, ha Stefánia hercegnő a komáromi bencés házra kívánta volna hagyni ingatlanait, bizonyára őket nevezi meg örökösként testamentumában.
Tovább hátráltatja az ügy sikeres kimenetelét, hogy a bencések nemcsak a kastélyért és a hozzá tartozó parkért folytatnak pereket, hanem a hercegi pár valamikori teljes birtokáért. Oroszvár 1947-ig Magyarország része volt, így a Lónyai-birtokot még javában érintette az 5600/1945. számú földosztási törvény – a hercegi pár birtokait kisajátították, majd feldarabolták, és kiosztották a nincstelen parasztoknak. Miután azonban a községet 1947-ben Csehszlovákiához csatolták, a csehszlovák állam is rendezett egy földosztást, s az egykori Lónyai-birtokból származó földszeleteket szlovák földigénylőknek juttatta. A bencések ma ezekre a parcellákra is fenntartják jogigényüket, s pereket folytatnak: a mai oroszvári telektulajdonosok ellen. Ami egyrészt ésszerűtlen, másrészt jelentősen a bencések ellen hangolja a község lakóit. A legsúlyosabb hibát azonban azzal követi el Pannonhalma, hogy – noha többen és rendszeresen figyelmeztették – nem a megfelelő jogi procedúra mellett döntött. A főapátság ugyanis – mivel a benesi kobzás érvénytelen volt – nem vesztett tulajdont, így az ingatlanért nem restitúciós (visszaigénylési), hanem úgynevezett nevesítési eljárást kell folytatni. Ezt a hagyaték korábbi képviselője, Mede Vencel fel is ismerte, aminek eredményeképpen 2000 januárjában egy 1,5 hektárnyi (mintegy 250 millió forint értékű) parcella tulajdonosává sikerült tennie a főapátságot. Mi több, az akkori ügyintézés teremtett egy precedensértékű ügyészi végzést, amelynek segítségével további ingatlanok „nevesítése” előtt is megnyílt az út. A pannonalmi főapát azonban úgy gondolta: a továbbiakban Mede nélkül is boldogulnak, és visszavette tőle a megbízást. Az ügy azóta egy helyben topog.
Van azonban még egy furcsaság, ami ennek az amúgy is szövevényes történetnek a végére jókora kérdőjelet tesz. Az említett – Mede által kiállíttatott – tulajdonlap létezése ugyanis nem mindenki számára egyértelmű. Szalay György, Pannonhalma jelenlegi képviselője például még idén januárban is tagadta annak létezését. „A bencéseknek a mai napig nincs semmilyen tulajdonlapjuk a Lónyai-birtokra” – bizonygatta, jóllehet néhány nappal később, egy friss tulajdonlap-másolat bemutatása után visszakozni kényszerült, és elismerte: az okmány „valódi és kiadható”. Vajon, ha e kulcsfontosságú dokumentummal kapcsolatban is ennyire ingatag álláspontot képvisel a hagyaték jelenlegi képviselője, milyen következetességgel képes véghezvinni az örökhagyók utolsó akaratát?
Ennyi különös körülmény után az már nem is igazán meglepő, hogy Várszegi Asztrik főapát a Magyar Nemzetnek március 22-én adott nyilatkozatában kimondja: „az apátság nem feltétlenül ragaszkodik az épület visszaadásához”. A főapát szerint „elképzelhető valamilyen csere, kárpótlás is”. A kérdés csak az, ki dönt, s ha dönt, milyen körültekintéssel fog eljárni az ügyben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.