Öt éven át rajzolta, készítette Sylvian Chomet az egész estés, elsősorban felnőtteknek szóló animációs filmjét, és úgy tűnik, hogy a befektetett idő és energia meghozta gyümölcsét, mivel igényes, (ön)iróniával erősen átitatott, humoros történet született. Sylvian Chomet egy képregényiskolában (ilyen is van ezek szerint) diplomázott 1987-ben, s hamarosan a rajzfilmes pálya felé kezdett kacsingatni, s szabadúszóként londoni stúdióknak dolgozott, s készített reklámfilmeket. Az öreg hölgy és a galambok című alkotását, amely közel öt évvel később készült el, 1991-ben kezdte el. A művet César- és Oscar-díjra is jelölték, illetve több más helyen is elismerésekben részesült. A Belleville randevú az első egész estés rajzfilmje, amely 2004-ben két Oscar-jelölést – a legjobb animációs film és legjobb betétdal – kapott.
De miről is van szó, illetve kép? Championt, a mélabús, vézna kisfiút nagymamája, Madame Souza neveli egy lepukkadt kis házban a vasút mellett. A kisfiú egyetlen társa Bruno, a csúnya és mafla kutya. A fiút nem túl izgalmas, külvárosi életéből egy kerékpár rángatja ki, amelylyel boldogan szeli át a zegzugos várost. A nagyi hamarosan legkeményebb edzője lesz, talán mi is jobban jártunk volna vele, mint a már talán menekülni akaró Matthäusszal. A fiú felcseperedik, kifejlődnek hatalmas vádlijai, s hamarosan hatalmas ó-lábakkal is büszkélkedhet. El is indul a Tour de France-on. A verseny alatt azonban két, feketébe öltözött, titokzatos férfi elrabolja, s Szupernagyi Brunóval együtt a nyomába ered. Az út hosszú Párizsból New Yorkba, pláne, ha az óceánt vízibiciklivel kell átszelni. A nagymama itt találkozik a belleville-i zenészhölgyekkel, akik a békákat dinamittal fogják, és porszívótól a hűtőszekrényig bármin képesek muzsikálni. Ők is segítenek az ügy felgöngyölítésében. Nagymamák az unokáért a maffia ellen. Fantasztikus humor és irónia, a rajzfilmre átültetett Chaplin és Keaton, de leginkább Tati a hatvanas évek francia kisemberének környezetében, dzsesszel, lepukkant környezetben. Az alkotó a két- és háromdimenziós technikát is keveri, de nem hivalkodik a „lám én ezt is tudom” attitűddel. A részletek is aprólékosan kidolgozottak, a film jó ritmusú. Mindez franciásan: kicsit busongva, de lelkesen, odaadóan és ironikusan.
(Belleville randevú, francia–kanadai–belga–brit rajzfilm, 80 perc. Írta és rendezte: Sylvian Chomet. Forgalmazza az SPI.)
Somlói galuska. Az animációs film kísérőfilmje Meskó Zsolt Somlói galuska című zenés műve, amely a 33. Magyar Filmszemlén a legjobb kisjátékfilmnek járó díjat kapta a diákzsűritől. A mini musical helyszíne egy pesti kávézó pityergő pultoslánnyal, boldogtalan vendégekkel, egy titokzatos öregemberrel, aki „megbabonázza” a vendégekbe életet lehelni próbáló, vidám pincérfiút.