A síita forgatókönyv

Szentesi Zöldi László
2004. 04. 07. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Talán nem mindenkiben tudatosult, de a végtelen iraki történetben döntő fordulat következett be. A sokszereplős játszmának néhány napja a síiták is tevékeny részesei, miután a hét végén véres összecsapások zajlottak Bagdadban, Nedzsefben, Násziríjában és más városokban. Első megközelítésben látszólag a szokásos napi hírek ismétlődnek. Amerikai és arab halottak, kiújuló erőszak, robbantásos merényletek, megszoktuk már, mondhatná joggal az olvasó. De vajon pusztán erről lenne szó? Sajnos a helyzet sokkal súlyosabb, mint azt első látásra hinnénk. Azzal, hogy a síitákat is a mélybe rántotta az erőszak örvénye, Irak népei immáron végérvényesen és visszavonhatatlanul egymás ellen fordultak. Az átmeneti megbékélés és a tűzszünet lehetőségét elfújták a sivatagi szelek, a világnak pedig tudomásul kell vennie, hogy a helyi utóvédharcok, gerillaakciók – még ha alacsonyabb hőfokon is – akár évtizedekig is elhúzódhatnak.
Világosan látszik, hogy a síiták folyamatos provokálása végül is elérte célját. Mohammed Bakír al-Hakím ajatollahnak, az Iraki Iszlám Forradalom legfelső tanácsa síita vezetőjének tavaly nyáron azért kellett meghalnia, mert valakiknek érdekében állt, hogy Ali követőit is bevonják a harcokba. Hasonló megfontolásból gyilkoltak meg csaknem kétszáz síitát a bagdadi és kerbelai zarándokhelyeken, ráadásul akkor, amikor a hívek összesereglettek az Asúra ünnep alkalmából. S akkor még nem is beszéltünk a síitákat sújtó állandó zaklatásokról, amelyek Bakúbától Bászráig úgyszólván általánosak Szaddám Huszein egykori birodalmában. Ennyi véráldozatot a világ egyetlen politikai vezetése sem hagyna megtorolatlanul. A síiták azonban hónapokon át hallatlan önmérsékletet tanúsítottak, elsősorban a helyi hagyományoknak megfelelően óriási befolyású elöljáróik révén. Amit nem ért el az ismeretlen merénylők szentségtöréssel is felérő provokációsorozata, paradox módon elvégezte a síita táboron belüli széthúzás és ellenérdekeltség – az a bizonyos húr végül is Muktada asz-Szadr radikális követőinél pattant el.
A minapi zavargások hátterében álló, mindössze harmincéves vezető szemmel láthatóan mindent megtett azért, hogy a nagyvilág erőszakosabb arcáról ítélje meg a síita közösséget. Magánmilíciája, a Mahdi hadserege augusztusban még ötszáz embert számlált, azóta azonban legalább tízezresre nőtt. Miután felvették a harcot a megszállókkal, és átestek a tűzkeresztségen, a saját közösségük joggal gondolhatja, hogy a Mahdi hadserege nem pusztán egy a számtalan magánmilícia közül. Muktada asz-Szadr ráadásul még egy lapáttal rátett, amikor önmagát a Hezbollah és a Hamász Irakban lesújtó karjának minősítette. Némi meglepetésre azt is bejelentette, hogy megnyitja a libanoni és palesztin szervezet iraki irodáját. Ezzel magára irányította az amerikaiak figyelmét, akik a nemzetközi terrorizmus elleni harc hevében különösen érzékenyek, ha mozlim fegyveresek nemzetközi kapcsolatrendszeréről esik szó.
„Csak add ki a parancsot, Muktada, és újrakezdjük az 1920-as forradalmat” – skandálta a tömeg a hét végi zavargásokban, és ezzel meg is adták az intifáda alaphangját. A brit uralom elleni hajdani felkelés afféle alapító mítosz az iraki síiták körében. Ali kalifa hívének lenni a mögöttünk álló évtizedekben jogfosztottságot, másodrangú státust, megtűrt állapotot jelentett Irakban. Ez a közösség nemcsak vallási tekintetben, szokásaiban, ünnepeiben és sajátos kulturális örökségét tekintve üt el a szunnitáktól, de minden tekintetben különálló életet él Dél-Irakban és a bagdadi peremkerületekben. Aligha véletlen, hogy a hét végi zavargásokban a ma Szadr Citynek nevezett volt Szaddám Cityben, azaz Kelet-Bagdadban csaptak a legmagasabbra az indulatok. Az itt élő egymillió – más becslések szerint másfél millió – síita hihetetlen szegénységben, már-már ókori számkivetettségben tengeti mindennapjait. Hasonlóan a palesztin menekülttáborok lakóihoz, a Szadr Cityben élő emberek már csak kilátástalan szociális helyzetük miatt is hajlamosabbak a radikalizmusra, mint az imámok felügyelte Nedzsefben és Kerbelában élő társaik. Asz-Szadr fellépése alaposan kiélezte az eddig is lappangó ellentéteket a síita táboron belül, hiszen nyíltan a legnagyobb tekintélyű vezető, Ali asz-Szisztani ajatollah posztjára pályázik. A politikai harcban ez utóbbi rendelkezik nagyobb munícióval: ő irányítja a síita szent helyek, Nedzsef és Kerbela lakóinak életét. A hierarchikus helyi társadalomban ez a tény mindennél fontosabb. Asz-Szisztani óvatosságra intett a hét végi harcok után, de erősen kérdéses, képes lesz-e gátat szabni az indulatoknak. Akárcsak a síita hit szerint elrejtőzött tizenkettedik imám, asz-Szisztani is meglehetősen rejtett életét él, a háború befejezése óta nemigen találkozik senkivel, a bagdadi kormányzó tanáccsal is mindössze kézzel írott levelek útján érintkezik.
A síita forgatókönyv egyik leglényegesebb eleme az Iránhoz fűződő viszony. A dél-iraki síiták számtalan történelmi, kulturális szállal kötődnek a határ túloldalán élő hittestvéreikhez. Az iráni iszlám forradalom 1979-es győzelme óta ez a kapcsolatrendszer csak erősödött, az irak–iráni háború idején a Szaddám uralma alatt élő síiták politikai szerepe alaposan felértékelődött. Nem túlzás azt állítani, hogy a mindeddig hallgatag többségtől – az ország hatvan százalékát ők alkotják – kurdok, szunniták, türkmének egyaránt idegenkednek. Politikai és közéleti értelemben a síiták afféle sötét lónak számítanak Irakban, általános a vélekedés, miszerint a sokmilliós tömeget semmiféle állami eszközzel nem lehet kontrollálni. Az irak–iráni határon mindig is folyamatos volt az átjárás, a dél-iraki Nedzsefbe és Kerbelába – a síita hit legszentebb helyeire – ma is milliószámra özönlenek az iráni zarándokok. Figyelemre méltó tény, hogy maga asz-Szisztani is Iránban született, és soha nem rendelkezett iraki útlevéllel. Biztonsági szakemberek egybehangzó állítása szerint lehetetlen megakadályozni iráni ügynökök beszivárgását, a dél-iraki síiták között minden gond nélkül elvegyülhetnek a lakosság soraiban. Ez roppant kockázatot jelent a megszálló amerikaiak számára. Amennyiben a síita milíciák iránti rokonszenv megnövekszik a térségben, mindenfajta katonai tevékenységet át kell értékelni Dél-Irakban, a brit–amerikai szövetségnek fel kell készülnie a gerillaháborúra.
Irakban jelenleg az a legvalószínűbb forgatókönyv, hogy külön világok, egymástól független magánbirodalmak épülnek ki. Kezdettől fogva nyilvánvaló, hogy a Talabani és Barzani igazgatta északi területeken élő kurd többség érvényesítheti politikai jogait. Ez azonban nem jelenti azt, hogy hosszú távon is érdekeltek lennének a föderális Irak fenntartásában, de legalábbis semmi nem indokolja, hogy a jelenleginél szorosabb kapcsolatokat ápoljanak az ország más részén élőkkel. Az iraki Kurdisztán eszméje valójában a területén található gazdag olajkincsből fakadó gazdasági önállósodásra, nem pedig az államon belüli szolidaritásra épül. Az ország középső részén élő szunniták voltaképpen elszigeteltek, ők nem vesznek részt a nemzetközi politikai sakkjátszmákban. Ankara és Bagdad nem megy ölre értük, mint ahogyan megtették azt iraki kurd államkezdemény esetében. Nem számíthatnak Irán politikai és szellemi támogatására sem, mint a dél-iraki síiták. Akármi történjen is a következő esztendőkben Szaddám Huszein birodalmának romjain, az biztos, hogy a síiták hadba lépésével, a déli területeken kibontakozó intifádával újabb szakaszába lépett a polgárháború.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.