Az APEH-nél a liften is spórolnak

Illemhelyeken, mosdókban kikapcsolt kézszárítók, leállított liftek jellemzik az idén huszonöt százalékkal kisebb költségvetésből gazdálkodó Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatalt. A dolgozók keresete az idén akár negyven-ötven százalékkal csökkenhet, ami kihat a hivatal teljesítményére is: a tervezettnél egy százalékkal kevesebb adóbevétel viszont hatvanhatmilliárd forintos kiesést jelent az államkasszának.

Bákonyi Ádám
2004. 04. 28. 20:10
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Draskovics Tibor megszorító csomagja miatt – amely eddig ezeregyszáz dolgozó elbocsátását jelentette – a tavalyi hetvennégymilliárd helyett az idén ötvenhatmilliárd forintból látja el feladatait az APEH. A hatalmas deficitet a hivatal a nem rendszeres kifizetések átcsoportosításával kompenzálja, vagyis a dolgozók többletmunkájáért járó jutalomelőleget a működési kiadásokra kénytelen fordítani. – Tizenhét éves fennállása óta a hivatal az idén először nem fizette ki a negyedéves mozgó bért, noha a dolgozók teljesítik többletfeladataikat – mondta lapunknak Michalkó Péter. Az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Dolgozók Országos Szakszervezeti Tanácsa (ADOSZT) elnöke hozzátette: mivel a hivatal fenntartására a harmadik negyedévi előleget is fel kell használni, az év végi eredmény elmaradása esetén a vezetők keresete a felére, az apparátusé a hatvan százalékára eshet vissza.
A takarékossági intézkedések már nevetségesek: az illemhelyeken, mosdókban kikapcsolják a kézszárítókat, leállítják a lifteket – mondta Michalkó. Szerinte kétséges, hogy egy elkeseredett, motivációját vesztett apparátussal túlteljesíthető lesz-e az eleve túlfeszített, a külső körülmények miatt is kérdéses bevételi előirányzat. Michalkó hibának nevezte az egyik legjobban működő közigazgatási szerv visszafejlesztését, és felhívta a figyelmet arra: ha a tervezettnél akár csak egy százalékkal kevesebb adót szednek be, az hatvanhatmilliárd forintos kiesést jelent az államkasszának. Mivel a pénzügyminiszternek márciusban írt levelükre nem érkezett válasz, az ADOSZT két hét múlva esedékes titkári ülésén dönt arról, milyen módon tiltakozzon a tarthatatlan állapotok miatt.
A költségcsökkentések miatt valóban zárolni kellett a mozgóbér-keretet – közölte érdeklődésünkre Lovas György.
*
Az APEH szóvivője hozzátette, a hivatal vezetése különböző források feltárásával, például egyes ingatlanbérletek felmondásával igyekszik pótolni a kieső keretet. Kérdésünkre, hogy a kialakult helyzet miatt esetleg újabb elbocsátásokra kerülhet sor az APEH-nél, a szóvivő azt mondta: jelen pillanatban nincs erre vonatkozó terv. Kérdéseinkre a Pénzügyminisztérium sajtóosztályától lapzártáig nem kaptunk választ.
A pénzügyminiszter hamarosan válaszol az ADOSZT levelére – áll a szaktárca lapunknak küldött válaszában. Eszerint a takarékossági intézkedések hatására az államigazgatás szervezetei arra kényszerülnek, „hogy javítsák munkájuk hatékonyságát, tevékenységük szervezettebbé és öszszességében olcsóbbá váljon”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.