A szlovákiai középbank, majd a legnagyobb bolgár lakossági bank megvásárlása után Romániában egy magántulajdonú pénzintézet megvásárlásával lép piacra az OTP Bank Rt. A Banca Comerciala RoBank S. A. (RoBank) 100 százalékos részvénycsomagjának megvásárlására vonatkozó adásvételi szerződést tegnap írta alá Bukarestben az eladó török és angol tulajdonú Balli csoport képviselője, illetve Csányi Sándor, az OTP Bank vezérigazgatója.
A tizennégy romániai bankfiókkal és három ügynökséggel rendelkező pénzintézet eddig elsősorban a vállalati szektorra fókuszált. – Az OTP Bank romániai tulajdonosi jelenléte jelentős többletértéket jelent majd az itt tevékenykedő üzleti partnerek, magánszemélyek és vállalatok számára, egyben hozzájárul Románia és Magyarország gazdasági-kereskedelmi kapcsolatainak erősítéséhez – hangsúlyozta Csányi Sándor.
A vezérigazgató kifejtette: az elkövetkező években 100 új bankfiókot kívánnak nyitni az országban, és 2009-ig mintegy 5 százalékos piaci részesedést szeretnének elérni. Az OTP 47,5 millió dollárt fizetett a RoBank megvásárlásáért, további 100 millió dollárt kíván a tevékenységek fejlesztésébe befektetni.
A tranzakció körülményeiről Csányi Sándor adott interjút lapunknak.
– Hogyan állnak most a horvátországi és szerbiai bankvásárlásokkal?
– Ezekről a tervekről jelenleg tárgyalások folynak. Szerbiában már tisztább a helyzet, de nyilvánvalóan most a RoBankra fogunk koncentrálni annak érdekében, hogy ennek az átalakítása mielőbb befejeződjön. Emellett Szerbia és Horvátország az a két ország, amelyre fókuszálni kívánunk. A két ország külföldi terjeszkedési stratégiánk középpontjában van, zajlik a lehetőségek számbavétele és elemzése.
– Miként látja a romániai piacot a bankszektor szempontjából? Milyen gyorsan lehet most itt előretörni?
– Szerintem nagyon ígéretes ez a piac, mindenféle területen. Arra számítok, hogy a román kis- és középvállalkozások jelentősen fejlődni fognak a közeljövőben. Tavaly közel ötszázalékos volt a gazdasági növekedés üteme Romániában. Az unióhoz való csatlakozás kapcsán több beruházás indult el itt, jelenleg is folynak autópálya-építések, a projekt finanszírozásban pedig erősek vagyunk. Két hónap múlva az új elszámolási rendszer pedig megteremti az alapját, hogy elektronikus szolgáltatásokkal is megjelenjünk, és mindenki számára elérhetővé tegyük egyebek között a bankkártyahasználatot, a mobiltelefonos és internetbankolást.
– A tervezett száz új bankfiókból körülbelül mennyi épül majd Erdélyben?
– Próbálunk arányosan fejleszteni. Természetesen Erdélyben is lehetőséget látunk piacszerzésre. Ez a régió nagyon fontos számunkra: ahogy néha esetleg hátrányt jelent az, hogy magyarok vagyunk, itt valószínűleg emiatt előnyhöz tudunk jutni. Úgy gondolom, a szolgáltatások meggyőzik majd az ügyfeleinket arról, hogy mindenkit egyformán és jó színvonalúan tudunk kiszolgálni. Jelenleg a tizennégy fiók arányosan fedi le az országot. Várhatóan Bukarestben, a nagyobb városokban, Erdélyben, valamint a tengerparton kezdünk fejlesztésekbe. Készítettünk egy erről szóló felmérést, jelenleg a városokra lebontott piackutatás folyik, amely alapján véglegesen döntünk a fejlesztések helyszínéről. Románia különböző régióiban azonosak a fejlődési lehetőségek. A bankfiókhálózat arányos bővítése a célunk, részben a településnagyság, részben az ott képviselt gazdasági erő alapján. Az ezt megalapozó, városokra lebontott elemzések és piackutatások értékelését lezártuk. Erdélyben is intenzív piaci jelenlétre látunk lehetőséget.

Ilyen volt az idei matekérettségi a tanár szemével