Nyolcvanhat éves korában meghalt Chieko Hara zongoraművésznő. A szomorú hír önmagában nem hozná lázba a zeneértők táborát, ám a 2001-ben elhunyt japán asszony hagyatékából a közelmúltban előkerült Johann Sebastian Bach egyik kantátájának több mint nyolcvan éve eltűntnek hitt partitúrája – adta hírül a BBC. A BWV 216-os jegyzékszámú művet a mester egy lipcsei vámhivatalnok lányának esküvőjére komponálta 1728-ban. A kantátát mostanáig csak töredékében ismerhette a közönség, ezért előkerülésének hírét a szakma a világ zenei életének felbecsülhetetlen értékű felfedezéseként emlegeti. A partitúra eredetiségét tavaly december óta vizsgálják Isoyama Tadashi vezetésével a tokiói Kunitachi zeneintézet szakértői. A nyolcoldalas, szöveggel és német nyelvű megjegyzésekkel is ellátott művet kézzel jegyezték le – vélhetőleg Bach felügyelete alatt.
A szakemberek egyelőre nem tudják, miként jutott Chieko Hara
a partitúrához. Csak annyi biztos, hogy az énekszólókra, harántfuvolára, hegedűre és brácsára írt mű kézirata utoljára a német zeneszerző, Felix Mendelssohn egyik leszármazottjának tulajdonában volt. Tadashi professzorék azt gyanítják, hogy a partitúrát a zongoraművésznő a férjétől, a spanyol csellistától, Gaspar Cassadótól kapta, aki személyesen ismerte Mendelssohn leszármazottait.
A barokk zene talán legnagyobb mestereként számon tartott Johann Sebastian Bach 1722-ben lett a lipcsei Tamás-templom és iskola kántora. A hivatal új művek írására kötelezte a zeneszerzőt, ez hetente minimum két kantátát jelentett. A termékeny mester több száz alkotásának mostanáig körülbelül a felét találták meg.

Menczer Tamás: Elfogtam egy levelet!