Urnatemetőt hozna létre a Holdon az amerikai Orbit Development társaság – adta hírül a BBC. A cég azt ajánlja: megrendelői kívánságára a Hold egy kráterébe juttatja elhunyt szeretteik hamvait. A társaság szerint az urnával együtt húsz kilogrammos szállítmányok – amelyeket orosz rakétával lőnének fel – nem okozhatnak semmiféle környezeti gondot a Holdon, ami maga is egy halott égitest. Sok tudós azonban úgy véli, az űrben már így is túl nagy a forgalom, s az extrém holdbéli urnatemető miatt nem kellene növelni azoknak az űrobjektumoknak a számát, amelyek miatt még több lesz az úgynevezett űrszemét.
Az amerikai világűr-megfigyelő rendszer, a NORAD adatai szerint amióta az első szputnyikot Föld körüli pályára állították, már legalább húszezer, öt centiméternél nagyobb űrobjektum kering a Föld körül. Ezek nagy része már megsemmisült, de a Földről kilőtt és már szétesett szerkezeteknek még legalább nyolcezer aprócska darabja bolyong az űrben. Az törmelékdarabok ütközési ereje is igen nagy, ezért komoly veszélyt jelentenek minden új űrobjektum számára. A leváló rakétafokozatok visszatérő nagyobb részei, amelyek nem égnek el a légkörbe jutva, a földlakókat is veszélyeztethetik, igaz, egy ilyen találkozás esélye elenyészően csekély.
Az európai űrkutatási ügynökség, az ESA szerint is elérte a kritikus mennyiséget az űrhulladék mennyisége, ezért lézeres megsemmisítőprogramon dolgozik, amelyhez a NASA is csatlakozik. A kozmoszban keringő törmelékeket már egy kutató műholdon elhelyezett műszer is vizsgálja.
Drámai tizenegyespárbaj az Eb-döntőben, alkalmazni kellett az új szabályt
