Immár tíz évvel ezelőtt hozzá kellett volna fogni az államháztartási reform végrehajtásához, mert kizárólag emellett képzelhető el a közszolgáltatások, azaz az oktatás és az egészségügy minőségének javítása – szögezte le tegnap Bokros Lajos, a Világbank igazgatója egy államháztartási reformmal foglalkozó konferencián. Úgy fogalmazott, hogy a jelenlegi magyar adórendszerrel nem tudjuk megőrizni versenyképességünket az Európai Unióban. Kijelentette: a költségvetési hiányon kívül óriási a költségvetési újraelosztás mértéke az államháztartáson belül, s ebben világbajnokok vagyunk. A minőségi romlást mind az oktatásban, mind az egészségügyben csak többlet- magánforrások bevonásával lehet megakadályozni – szögezte le a volt pénzügyminiszter. Felhívta a figyelmet arra is, hogy mielőbb át kell tekinteni a költségvetés kiadási oldalát, s a költségvetést fenntartható pályára kell állítani. Mindezt azért kell mielőbb megoldani – fogalmazott –, mert ez a kormány már a ciklus elején mindent elköltött, amije volt, így ma már nincs más lehetősége, mint a megszorító intézkedések bevezetése.
Bihary Zsigmond, az Állami Számvevőszék főigazgatója elmondta: kritikusnak tartják az államháztartás működését; a nagy ellátórendszerek feneketlen zsákként funkcionálnak. Az egyik oldalon számolatlanul szórják a pénzt, a másikon szűkölködnek.
Hazánkban a jobb módúaknak önkéntesen le kell mondaniuk néhány megszokott állami szolgáltatásról a szolidaritás jegyében, de ez közvetve az érdeküket is szolgálhatja, mivel csökkenhet az állami újraelosztás szerepe, és nőhet a gazdaság versenyképessége – mondta Bokros Lajos keddi könyvbemutatóján. A közgazdász lehetségesnek tartja visszatérését a magyar közéletbe.

Édesanyák szja-mentessége: történelmi lépés a magyar családtámogatásban