Döntés amerikai kérésre?

Indonéziában hivatalosan gyanúsítottnak nyilvánították Abu Bakar Bashir iszlám vallási vezetőt, aki így börtönben marad szabadságvesztésének április 30-i lejárta után is. A döntést az Egyesült Államok és Ausztrália minden bizonnyal kedvezően fogadja, mert mindketten igyekeztek nyomást gyakorolni annak érdekében, hogy Bashir ne kerüljön szabadlábra.

Hírösszefoglaló
2004. 04. 16. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem hozták még nyilvánosságra, milyen vádakkal fog az iszlám vezető bírái elé állni. Korábban azt hozták fel ellene, hogy szellemi vezetője volt a Dzsemáa Iszlámíja délkelet-ázsiai terrorszervezetnek, amely egyébként a bali robbantásokat is magára vállalta. Bashir tagadta, hogy kapcsolatban állna a terrorszervezettel. Szerinte az Egyesült Államok azért üldözi őt, mert több alkalommal felemelte a hangját a muzulmánokat ért hátrányos megkülönböztetés ellen.
A vallási vezetőt egyébként április végén a törvény szerint el kellett volna engedniük, de a terrorizmussal kapcsolatos vádak alapján további hat hónapig előzetes letartóztatásban tarthatják. Egyes vélemények szerint a politikai érintettség miatt nem nyilatkoznak a tisztviselők a vádakról, ám megfigyelők szerint a lépés tipikus esete annak, amikor külföldi államok beleavatkoznak egy másik ország belügyeibe. Egy indonéz titkosszolgálati illetékes március végén azt mondta, hogy felfedeztek egy levelet, amelyet a Dzsemáa Iszlámíja két magas rangú vezetője írt Bashirnak, és ebben őt emírjüknek nevezik. A nyilatkozó úgy vélte akkor, hogy a levél bizonyítja: Bashir a terrorcsoport valódi vezetője, és ez elég az új per megindításához. Ugyanakkor a rendőrség állítólag információkat kapott Bashir ellen Hambalitól, aki a Dzsemáa Iszlamíja vezérkari főnökének tekinthető, s jelenleg amerikaiak tartják fogva.
Bashirt korábban azzal vádolták, hogy mint a terrorcsoport fontos figurája, lépéseket tett a kormány megbuktatására és a hatalom átvételére. A bíróság 2003 szeptemberében megalapozatlannak ítélte a vádakat, Bashirt pedig felmentette. A börtönt mégsem kerülhette el, ugyanis bevándorlási törvények megsértése miatt elítélték.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.