Ezentúl eldönthetik a bírák és az ügyészek, hogy alávetik-e magukat a közúti rendőrségi intézkedéseknek, vagy sem – derül ki a Legfelsőbb Bíróság (LB) büntetőkollégiumának állásfoglalásából. A döntés értelmében az igazságszolgáltatás mentelmi jogot élvező tagjai a közlekedésrendészeti ellenőrzések során nem kötelezhetők alkoholszonda vagy a légzésmintát rögzítő más eszköz használatára. Ez esetben – a dokumentum szerint – a rendőri kényszerintézkedés is csak akkor alkalmazható, ha az adott személyen „az alkoholfogyasztás klinikai tünetei nyilvánvalóan észlelhetők”.
Az állásfoglalás arra is kitér, hogy még az önként adott s az alkoholfogyasztást kimutató légzésminta sem jogosítja fel a rendőrt arra, hogy az érintetteket „véralkohol-vizsgálat céljából az egészségügyi szerv elé állítsa”. Az LB értelmezése alapján a fentiek mellett a bírákkal és az ügyészekkel szemben más olyan kényszercselekményt sem lehet foganatosítani, amely később bizonyítékul szolgálhat szabálysértési vagy büntetőeljáráshoz.
A közúti szondáztatást és az egyéb rendőrségi rutinintézkedéseket az igazságszolgáltatás tagjai eddig hivatalosan nem utasíthatták vissza. Az állásfoglalás a csaknem háromezer hazai bírón és az 1300 ügyészen kívül a vádhatóságokon dolgozó ügyészségi titkárokra, fogalmazókra, nyomozókra és ügyintézőkre is érvényes.

Két frontális baleset is történt rövid időn belül