Először lehet női elnöke Ausztriának

Fetes Kata
2004. 04. 24. 20:24
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Heinz Fischer ellenzéki politikusnak, az Osztrák Szociáldemokrata Párt (SPÖ) jelöltjének győzelmét valószínűsítik a legutolsó közvélemény-kutatási előrejelzések a vasárnapi osztrák elnökválasztáson. Előnye nem olyan mértékű, hogy ki lehetne zárni Benita Ferrero-Waldnernek, a koalícióban kormányzó Osztrák Néppárt (ÖVP) jelöltjének az elsőségét. A külügyminiszter asszony a nők szavazataiban reménykedhet, a több mint hatmillió választásra jogosultnak több mint a fele a szebbik nemhez tartozik.
Benita Ferrero-Waldner elnöksége előre mutató politikai megoldás volna – vélekedik Albert Finz, a néppárt bécsi területi vezetője. Ferrero-Waldner népszerű személyiség, az osztrákok többsége szerint az EU-szankciók idején oroszlánként harcolt Ausztria érdekeiért. Hasonlóan vélekedik Felső-Ausztria tartományfőnöke, Josef Pühringer is. Nem csodálkozhatunk ezen, hiszen Benita Ferrero-Waldner elnökségével nemcsak tartománya, de egész Ausztria külkereskedelme csak nyerhet. Karintia néppárti vezetője, Josef Martinz is úgy véli, hogy Ferrero-Waldner asszony nemzetközi politikai gyakorlata meggyőzően hat a választókra az ő tartományában is.
Ami a jelöltet illeti, ő úgy érzi, hogy pártja a választási kampány során behozta a lemaradást. Hozzátette, hogy szeretne a Hofburgba friss levegőt vinni, és hangsúlyozta, jobban oda kell az emberekre figyelni, az ellenségeskedő pártokat pedig ki kell békíteni.
Eközben azonban a másik jelölt sem tétlenkedik. A választási kampány utolsó felvonásaként százórás maratoni körutat szerveztek Heinz Fischer részére. Útja során minden jelentősebb városba eljutott. Tirolban és Vorarlbergben az emberek külön kérték Fischert, hogy megválasztása esetén az osztrák semlegességet nagyon komolyan tartsa szem előtt.
Benita Ferrero-Waldner külügyminiszter 1948-ban, Salzburgban született. Jogot végzett, karrierje a német magángazdaságban kezdődött, majd egy New York-i cégnél folytatódott. Dakarban, majd Párizsban követként képviseli Ausztriát. A külügyminisztérium szerez tapasztalatokat, majd az ENSZ protokoll főnökeként a New York-i iroda élén áll. 1995-ben visszatér az osztrák politikai életbe, s a Vranitzky-kormány államtitkára lesz. 2000 február óta a Schüssel-kabinet külügyminisztere.
Heinz Fischer Grazban született 1938-ban. Iskoláit Bécsben végezte, 1961-ben szerzett jogi diplomát. Politikai karrierje 1962-ben kezdődött, amikor a képviselőház második elnökének munkatársa lett. 1963 és 1975 között Fischer a parlament szocialista frakciójának titkára volt. 1983-ban nevezték ki a tudományok és kutatás miniszterévé. 1990-ben a parlament elnökévé választották, s a tisztséget négy perióduson keresztül töltötte be. 2002 óta a parlament alelnöke.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.