Elégedetten nyugtázta Medgyessy Péter, hogy az uniós alkotmánytervezet tartalmazza a kisebbségi jogokat, amely Magyarország számára igen fontos, hiszen 3,5 millió magyar él az ország határain kívül. Az új EU-tagok munkavállalóit érintő korlátozások kapcsán hangsúlyozta: ugyanolyan elbánásra tartunk igényt, mint a többi EU-tagállam. Magyarországnak érdeke, hogy megtartsa komoly ráfordítással kiképzett, magasan kvalifikált munkaerő-állományát, de ha a régi tagállamok ragaszkodnak a munkaerő szabad áramlásának korlátozásához, Magyarország a kölcsönösség alapján hasonló intézkedéseket fog alkalmazni.
A miniszterelnök kitüntetőnek értékelte, hogy Jacques Chirac francia elnök februári budapesti látogatásán felhívta Magyarországot, csatlakozzék az unió egyes területein a többiek előtt járó „élcsapathoz”, de hangsúlyozta, hogy valójában nem tartja szerencsésnek a többsebességes Európát. „Az egész uniónak kell képesnek lennie választ adni a világ kihívásaira” – jelentette ki. Emlékezetes, Medgyessy Péter korábban többször is kifejtette: számolni kell azzal, hogy az országok nem hasonló súlyúak, s nem kell haragudni azért, hogy az országok más és más sebességgel haladhatnak.
Az unió védelmi politikájáról szólva Medgyessy leszögezte: Magyarország nem érzi az Egyesült Államok és az Európai Unió közötti választás kényszerét. Stéphane Kovacs, a francia konzervatív lap közép-európai szakértője a szlovákiai elnökválasztás kapcsán a populizmus kelet-európai visszatérésének esélyeit firtatta, megemlítve, hogy a magyar lakosságnak csak 29 százaléka számít helyzete javulására az uniós csatlakozás után. Válaszában Medgyessy Péter leszögezte: kormánya feladatának tekinti a magyar populizmus visszatérésének megakadályozását. Egyúttal megjegyezte, hogy a hazai populizmus erősen különbözik a szlovákiaitól.
Magyar vita a BBC-n.