Romano Prodi, az Európai Bizottság elnöke közölte, hogy az Irakban állomásoztatott spanyol csapatok kivonásáról hozott döntés meg fogja könnyíteni a közös európai álláspont kialakítását ez ügyben. „Ezzel a döntéssel Spanyolország felsorakozott a mi álláspontunk mellé” – jelentette ki.
Ugyanezt a Vatikán elsietett és veszélyes döntésnek nevezte, és az ENSZ iraki szerepvállalása mellett foglalt állást Renato Martino bíboros, az Igazságosság és Béke Pápai Tanácsának elnöke. Ezzel szemben Franciaország nem az ENSZ-ben látja az ország stabilitásának zálogát. Most, hogy Washington katasztrofális helyzetbe került Irakban, Franciaországnak kötelessége minden erejével segíteni a bajba jutott régi szövetségest – írja a Le Figaro a Párizs által javasolt nemzetközi Irak-konferencia mellett szóló érveket felsorakoztatva. Párizs azt indítványozza, hogy az iraki társadalom egészét reprezentatívan lefedő testületre bízzák a hatalmi struktúra kialakításának eldöntését. Franciaország ajánlata szerint egy Párizsba összehívott nemzetközi értekezleten ülhetnének közös tárgyalóasztal köré az iraki lakosságot képviselő személyiségek.
*
A terrorizmus elleni harc hatékonyságának növelése érdekében a hatóságoknak széles jogköröket biztosító USA Patriot törvény meghosszabbítása mellett érvelt az amerikai elnök. George Bush felszólította a kongresszust, hogy időhatár nélkül hosszabbítsa meg a 2001. szeptember 11-i terrortámadások után elfogadott törvény 2005-ben lejáró rendelkezéseit. Jogvédő szervezetek szerint súlyosan sérti a szabadságjogokat a jogszabályköteg, mivel lehetővé teszi a lehallgatás, az elektronikus megfigyelés és más titkosszolgálati eszközök széles körű alkalmazását.
Eközben élesen bírálta az új madridi kormányfő döntését a spanyol csapatok hazahívásáról a The Wall Street Journal című amerikai lap európai kiadása (WSJE), azt állítva: az új miniszterelnök a jelek szerint egészen a Franco-korszakig akarja visszavinni országa külpolitikáját. A konzervatív lap keddi szerkesztőségi cikke emlékeztet, hogy a választási kampány során Zapatero a spanyol külpolitika irányának megváltoztatását ígérte. Beiktatása után rögtön bejelentette az iraki csapatok hazahívását, a választók akaratára hivatkozva. „Ám ez a hirtelen lépés inkább azzal az elszigetelődéssel és Európa-ellenességgel van összhangban, amely Francisco Franco négy évtizedes kormányzását jellemezte” – szögezi le a lap. A WSJE felhánytorgatja, hogy a spanyol döntés váratlan helyzetbe hozza a többi európai országot, különösen a lengyeleket (a spanyol csapatok a lengyel vezetésű iraki nemzetközi hadosztály részét alkották). Keddre virradóra egyébként két támadás érte a lengyel katonákat Hilla városában. A terroristák kézi aknavetővel és géppisztollyal rálőttek egy lengyel járőrre. A katonák viszonozták a tüzet, és átkutatták a környéket. Néhány órával korábban a hillai Charlie tábort támadták aknavető gránátokkal, ahol lengyel katonák is állomásoznak. A támadásokban személyi sérülés nem történt.
Az iraki Annahda című lap tegnap azt közölte, hogy Szaddám Huszein valóban elvitték Katarba, ám csak azért, hogy George Tenet, az amerikai Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) vezetője kihallgathassa. Huszein mindössze két napot töltött az öböl menti olajmonarchiában, s visszavitték Bagdadba. A pert az újság szerint még ez év végén elkezdik, de nem fogják élőben közvetíteni, hanem biztonsági okokból cenzúrázzák, s felvételről tekinthetik meg az érdeklődők.
Huszonegy fogoly vesztette életét az iraki főváros egyik börtönét ért aknatámadásban. Mark Kimmit tábornok, az Irakot megszálló erők hadműveleti parancsnokhelyettese közölte, hogy legalább 18 akna csapódott be a koalíciós erők által működtetett bagdadi börtönbe.
Svédországban aggodalmat szült, hogy a SAAB Bofors Dynamics nevű cég iraki használatra szánt fegyvereket szállít az amerikai hadseregnek. Az AT4CS típusú irányított páncéltörő rakétáról van szó, amit „intelligens” rávezetőfejjel szereltek fel, és így alkalmas a városi hadviselésre. Svéd békekutatók szerint a szállítás homlokegyenest ellenkezik a svéd fegyverexport szabályaival, amely szerint háborúban álló országnak tilos fegyvert eladni. A közvélemény azon félelmére, hogy a fegyverexport Svédországot is a terroristák célpontjáva teheti, a gyártó cég szóvivője, Anders Florenius csak annyit válaszolt, hogy ezt „nem hiszi”.

Gázolás miatt állt le a közlekedés Sárospataknál