Internacionalista hevület

A középkor értékfelfogásáról sokat elárul az a szállóige, miszerint a filozófia a teológia szolgálóleánya. Ma Magyarországon – s ezt aligha nevezhetjük fejlődésnek – az az ember érzése, eljutottunk oda, hogy a történelem vált a napi politika kiszolgálójává. A történelmi események éppen aktuális érdekekhez történő idomítását kiválóan szemlélteti az 1945-ös év megítélése körüli, jórészt baloldali politikusok által erőltetett álvita.

2004. 04. 09. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Februárban a Várban „felszabadulásként” kívánta ünnepelni Kovács László Budapest ostromának befejeztét, majd a főpolgármester-helyettes Schiffer János odáig merészkedett, hogy praktikusan nyilasszimpatizánsnak nevezte mindazokat, akik az eseményt nem az általa kanonizálni kívánt módon, hanem megszállásként élték meg. (Azt csak remélhetjük, hogy a felszabadulást ünneplők tudják, a harcok Magyarország területén nem április 4-én, hanem 11-én értek véget.)
Első pillanatban igaznak tűnik a megállapítás, a tudatlanság felszabadít, hiszen a tények ismerete nem korlátozza a fantázia szabad szárnyalását a hivatkozások szorgos barkácsolása közepette. Ráadásul ezt a szemléletet tűnik alátámasztani a székesfőváros díszpolgárának, J. V. Sztálinnak tulajdonított anekdota: állítólag azzal rekesztett be egy vitát, hogy amennyiben igazak a tények, akkor annál rosszabb a tényeknek. Mégis talán nem egészen haszontalan megismerkedni azokkal az eseményekkel, melyek a háborús propagandában s főként a második világháborúban oly gyakran hangoztatott „felszabadítás” mítoszának hátterében álltak. Azért különösen fontos a nyilvánosságnak szánt propagandamegnyilatkozások és a dokumentumok megkülönböztetése, mert ez utóbbiak világosan, egy adott terület vagy ország elfoglalásáról, megszállásáról, katonai értelemben vett biztosításáról szólnak. Az a mondat még értelmezhető, hogy 1916 őszén a 2. osztrák–magyar hadsereg a 9. német hadsereggel közösen felszabadította Erdélyt a román megszállás alól, hiszen a katonai akció célja a központi hatalmak egyik kulcsállamának, Magyarország területi integritásának helyreállítása volt. De az aligha gondolható komolyan, hogy bármely nagyhatalom világos önérdek nélkül, pusztán emberbarátságból, a felszabadítás nemes céljától vezettetve kockáztassa polgárai életét és költsön hatalmas összegeket háborúkra.


A vallási küzdelmek elmúltával jórészt kiszorult Európából az egyik vagy másik hadviselő erkölcsi felsőbbrendűségét hirdető felfogás, s maga a háború morális kérdésből politikai, hatalmi érdekütközéssé szelídült. (Ez alól kivételt a francia forradalom számtalan más problémát is Európára öntő háborúi jelentettek.) Többek között ez a változás tette lehetővé a XIX. században, hogy a sok szempontból első világháborúnak is nevezhető napóleoni küzdelmeket a bécsi kongresszuson anélkül fejezzék be, hogy Franciaországot morálisan a vádlottak padjára ültessék, a francia szellemet elpusztítandónak ítéljék, s az országot kíméletlenül feldarabolják. A másik „felszabadításának” parancsolata saját – a „felszabadító” által barbárnak ítélt – szokásai alól áthelyeződött a többi kontinensre, ahol a gyarmatosítás meghatározó ideológiai alapvetéseként szolgált. Ez az önmaga kiválóságától vezetett küldetéstudat – mely az angolszász népekben közel két évszázada különösen fejlett – garantálta s garantálja mindmáig ítélkező magabiztosságukat. Ehhez az arroganciához jó adag tájékozatlanság, no és az elmaradhatatlan, a legvadabb féligazságokat szállító szolgalelkű bennszülöttek kellettek, így jöhetett létre az a helyzet, hogy az elmúlt évszázadról mára kialakult kép a valóság abszurd látszata csupán. Hazai példánál maradva, miközben Scotus Viator a magyarországi kisebbségek állítólagos elnyomatása miatt aggódott, addig az írkérdés valamiért elkerülte a figyelmét, s az Egyesült Államokban a feketék, indiánok és más alacsonyabb rendűnek ítélt kisebbségek kíméletlen diszkriminációja, sőt kiirtása zavartalanul zajlott. Ezt a szinte természeti törvénynek tekintett „felszabadításai jogot” olyan „apró” tények sem zavarták meg, hogy például a London által civilizálandó nemzetek között olyan sok ezer esztendős kultúrával rendelkező népeket is találhatunk, mint az indiaiak vagy a kínaiak. Különös érzés közép-európai fejjel azt a merészséget olvasni, mely a londoni Westminster-apátságban az 1921-ben felszentelt ismeretlen katona sírjának feliratában ölt testet, mely szerint azoknak állítottak így emléket, akik az igazság szent ügyéért és a világ szabadságáért áldozták életüket. Írták ezt akkor, miután török és német gyarmatok bekebelezésével a brit birodalom elérte történetének legnagyobb kiterjedését.
Az első modern, totális küzdelemnek tekinthető világháborúban a központi hatalmak nemcsak emberben és hadianyagban múlták alul az antantot, de a háborús propagandában is alulmaradtak. Nyilvánvaló, hogy a régies monarchiák képtelenek voltak azokkal a csábító ígéretekkel felvenni a versenyt, melyeket az antant fogalmazott meg. Gondoljunk például Wilson elnök kijelentéseire, aki az „örök békét” és a demokrácia világuralmát helyezte kilátásba az Egyesült Államok 1917-es hadba lépésekor arra az esetre, ha sikerül legyőzni az abszolút gonoszt megtestesítő központi hatalmakat.
Az első világháborúnak, a Párizs környéki békediktátumoknak, valamint a weimari köztársaság koalíciós játszmáinak nemcsak az lett a következményük – mint azt a nemzetiszocialista hatalomátvétel elől emigrált német filozófus, Helmuth Plessner megállapította –, hogy az úgynevezett „nyugati értékrend” teljesen hiteltelenné vált, hanem két totális diktatúra is hatalomra jutott Európában. Egyik, a bolsevizmus, univerzalizmusát tekintve, hasonlított az Egyesült Államok által hirdetett, szintén az egész világot boldogítani hivatott pogány üdvtanra. A szovjet ideológia világosan fogalmazott: egy háború esetén nem az a fontos, ki kezdte a háborút, ki támadott, hanem az a döntő kérdés, hogy melyik osztály viseli a háborút és milyen célokért küzd? E szempont szerint természetesen egy szocialista ország harca minden esetben jogos és igazságos egy kapitalista állammal szemben. S ezt az igazságos jelleget csak aláhúzta, hogy minden esetben voltak önjelölt politikusok, akik adott jelre felkérték a szovjet állam vezetőit, hogy szíveskedjenek felszabadítani „hazájukat” a fehérek vagy éppen földbirtokosaik és gyárosaik uralma alól. Bár a szovjet politikai elit folyamatosan hangoztatta, hogy minden téren szakított a cári Oroszországgal, annak hódításairól legfeljebb csak ideiglenesen és kényszer hatására volt hajlandó lemondani. A forradalom – főként Németország irányába történő – exportjával már a polgárháború idején próbálkozott Moszkva. Ezt az exporttörekvést azonban csak részben motiválta az internacionalista hevület, másik tényezője az általános moszkvai vélekedés volt, miszerint ha az elmaradott Szovjet-Oroszország képtelen legalább egy fejlett kapitalista országot forradalmasítani és korszerű technológiáját importálni, akkor rövid időn belül elbukhat a rendszer.
Az ötlet, ha nem is az eredeti formában, de megvalósult a weimari köztársaság időszakában, amikor Berlin a Németországban nyüzsgő antantellenőrök éberségét kijátszva működtethetett a Szovjetunióban harckocsizó-, repülő-, vegyifegyver-kísérleti és kiképző támaszpontokat.


Az együttműködésnek végül Hitler 1933-as hatalomra jutása vetett véget. A nemzetiszocialista ideológia pusztán saját népét kívánta üdvözíteni, így miután az európai németek túlnyomó többségét a birodalomhoz csatolta, a felszabadítás legendáját propagandájában, majd az ideológiai ősellenséggel, a Szovjetunióval vívott háborúban használta ismét.
Sztálin mindvégig elkerülhetetlennek tartotta a kapitalista hatalmakkal történő összecsapást, melynek alapját a szovjet hadiipar kiépítését szolgáló ötéves tervek jelentették. Sztálin biztosra vette, hogy a Danzig-kérdésben kirobbanó lengyel–német konfliktus London és Párizs hadba lépésével európai méretű összecsapássá szélesedik. Az első világháború tapasztalatai alapján egy elhúzódó, mindkét oldalt a végletekig kimerítő harcot várt. E felfogás megvalósulásakor Közép- és Kelet-Európa érett gyümölcsként hullott volna Moszkva ölébe. S a valószínű győztesnek tartott, meggyengült nyugati szövetségesek nem lettek volna abban a helyzetben, hogy a kontinensen megkérdőjelezzék a szovjet katonai hegemóniát. Ebben az összecsapásban – ahol az Egyesült Államok első világháborús stratégiája lebegett Sztálin szeme előtt – a Szovjetunió kívánta eljátszatni a minimális erőkifejtéssel a háború sorsát eldöntő bíró szerepét. Ezért járult hozzá a Molotov–Ribbentrop-paktum aláírásához és ezzel a világháború kirobbanásához. Jellemző, hogy a Szovjetunió 1939-ben és 1940-ben mindig akkor „kényszerült felszabadítani” Kelet-Lengyelországot, a Baltikumot, Besszarábiát, amikor a német véderő váratlanul gyors sikereket ért el előbb Varsóval, majd a nyugati szövetségesekkel szemben.
A Vörös Hadsereg egyedül Helsinkivel szemben – köszönhetően a skandináv nép bátor ellenállásának – nem tudott eleget tenni a „finn dolgozók kérésének”, pedig az ismert Komintern-funkcionárius Otto Kuusinen még ellenkormányt is alapított a szovjet támadás másnapján.


A sztálini koncepció 1940 májusában szenvedett hajótörést, amikor az addig a világ legerősebb szárazföldi haderejének tartott francia hadsereg néhány hét alatt összeomlott. Sztálinnak ekkor elemi érdeke volt, hogy Anglia a kontinensről kiszorulva, súlyos veszteségei és katasztrofális gazdasági és pénzügyi helyzete ellenére is folytassa a háborút, valamint a feltétlen kitartás politikáját megtestesítő Churchill maradjon hatalmon. Többek között ezért is fogadta kedvezően a brit miniszterelnök 1940. júliusi szövetségkötési ajánlatát, melyben London többek között a Közép- és Kelet-Európa feletti korlátlan szovjet befolyás elfogadásával kívánta Moszkvát a frontváltásra rávenni. Miután 1940 végéig a brit miniszterelnök és Anglia helyzete is ingatag maradt, nem lehetett kizárni egy német–angol fegyverszünetet sem. Ráadásul Moszkva számára a német támadás pillanatáig titkon tovább élt az ideológiai félelem, miszerint a „kapitalista hatalmak” felismerhetik a rájuk leselkedő végzetes veszélyt, s végül összefoghatnak a Szovjetunió ellen. Franciaország katonai vereségére válaszolva hozta Moszkva egy esztendővel korábbra Németországgal való leszámolását, amit eredetileg 1942-re tervezett. (Ekkor fejeződött volna be a világ legnagyobb haderő-fejlesztési programja, a III. ötéves terv.)
A német–szovjet összecsapásban mindkét fél „csúcsra járatta” propagandagépezetét. Moszkva a német támadás pillanatától feledtetni kívánta az elmúlt két esztendő számtalan alkalommal kiválónak minősített kétoldalú politikai és katonai kapcsolatait, s azonnal a Hitler-ellenes koalíció vezető erejeként kezdte számon kérni a nyugati szövetségesek lanyha németellenességét. Miután az első hónapokban még hiányoztak az elengedhetetlennek ítélt német rémtettek bizonyítékai, ezért a szovjet propaganda a saját bűnöket próbálta a megszálló csapatok nyakába varrni.
Berlin az európai civilizációra halálos veszélyt jelentő bolsevizmus elleni keresztes hadjáratról dörgött, kilátásba helyezve az elnyomott népek felszabadítását. S erre, ha valóban létezett volna ilyen politikai szándék, adottak voltak a feltételek, hiszen szinte minden politikai rezsim elviselhetőbbnek tűnt a sztálini diktatúránál. Ezt jelezte például, hogy az orosz hadtörténetben példátlan tömegben adták meg magukat a Vörös Hadsereg katonái és tisztjei, s nem csak a Szovjetunió által megszállt területeken fogadták kitörő örömmel a tengelyhatalmak csapatait. Hitler azonban nem vette komolyan Clausewitz figyelmeztetését, miszerint Oroszországot nem lehet kívülről térdre kényszeríteni, csak belső ellentmondásait kihasználva lehetséges legyőzni. A megszállt területek lakosságának megnyeréséhez azonban világos politikai alternatívára s nem a nemzetiszocialista rezsim gyarmatosító politikájára lett volna szükség. (A Londont szinte gyermekded módon csodáló Hitler gyakran vetette össze a frissen meghódított keleti területek leendő jelentőségét Indiának a brit birodalomban betöltött szerepével.)
A Magyarországgal kapcsolatos szovjet propaganda – mellyel Moszkva konkrét elképzelés híján sokáig nem tudott, nem kívánt komolyan foglalkozni – néhány különleges nehézséggel volt kénytelen megküzdeni. Egyrészt az eszme már az 1919-es Tanácsköztársaságban bemutatkozott, így a magyarság többségének nem lehettek illúziói a Vörös Hadsereg megszállásának következményeit illetően. (Ez a tény magyarázza hazánkban a kommunista párt jelentéktelenségét.) Ráadásul a keleti frontot megjárt férfiak százezrei személyesen is megtapasztalhatták a szovjet valóságot. Ellentétben a többi országgal, Magyarország semmilyen területi gyarapodást nem várhatott Moszkva győzelmétől, sőt világos volt, hogy a szövetségesek győzelme egyet jelent majd egy új Trianonnal. Sajnos a fenti félelmek később egytől egyig valóra váltak.
A második világháborús győztesek legendái mindmáig élnek. A már csak halvány emlékekben létező brit birodalom központjában az iskolások történelem-tananyagának majd felét teszi ki a nácik legyőzésének története. Az Egyesült Államok önképe szerint már két világháborúban „kényszerült” arra, hogy átkelve az Atlanti-óceánon felszabadítsa Európát. Amint azt legutóbb az iraki háború kapcsán kirobbant francia–amerikai szóváltás is mutatta, Washington nem szereti, ha önzetlennek beállított hőstettéről valaki megfeledkezik. Paradox módon talán Moszkva mutatta a 80-as, 90-es évek fordulóján a legnagyobb hajlandóságot, hogy önképét a tényekhez közelítse. Hamar kiderült azonban, hogy a nagy honvédő háború mítosza szinte az egyetlen legenda, ami összetartja a hatalmas Oroszországot, ráadásul a német támadásra hivatkozva komoly tízmilliárdokat lehetett Bonntól igényelni márkában. (Érdemes emlékezetbe idézni, hogy a háború hivatalos végét jelentő 1945. májusi kapitulációt követően több német pusztult el a megszállók politikája következtében, mint amennyi katona az egész háborúban elesett.) S amint azt például a benesi dekrétumok miatti német–cseh vita is mutatta, főként azon értetlenkednek, hogy egykor slágergyanúsnak tartott exportcikkük, a „múltfeldolgozás” iránt miért nincs – Magyarországot leszámítva – kereslet.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.