Kamatadó: ellentét a koalícióban

Nem aratott osztatlan sikert a kamatadó bevezetésének ötlete a koalíción belül sem: a kisebbik kormánypárt elnöke egyértelműen elutasította a tervezetet, míg az MSZP meghatározó politikusai eltérően értékelték a pénzügyminiszter múlt pénteki nyilatkozatát. Horn Gyula szerint nincs szó róla, és senki nem is tervezi a kamatadó bevezetését.

2004. 04. 28. 20:09
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az MSZP európai parlamenti kampányának irányítója a tegnapi paksi sajtótájékoztatóján úgy nyilatkozott: „Lassan az energiánk abban kell hogy kimerüljön, hogy cáfoljuk a sokféle hazugságot és rágalmat, nincs szó róla, és senki nem is tervezi semmiféle kamatadó bevezetését.”
A kamatadó egy olyan, szakértők által készített javaslatcsomag része, amelyet még nem vitatott meg sem az MSZP elnöksége, sem a kormány – mondta Kovács László pártelnök. Kérdésünkre kifejtette: az árfolyamnyereség-adó a tőzsdei részvények, befektetések adójaként a gazdaság, az ország számára hasznos, aktív befektetési formáknak teremtene valamivel nehezebb feltételeket. A kamatadó pedig inkább a passzív pénzeket érintené.
Az SZDSZ nem támogatja egy új adónem, a kamatadó bevezetését – közölte Kuncze Gábor szabad demokrata pártelnök. Mint mondta, pártja adóstopot hirdetett, ami azt jelenti, hogy nem szavaznak meg semmilyen újabb adóemelést és olyan javaslatot, amely az adók emeléséhez vezet.
*
– Semmi sem indokolja a kamatadó bevezetését, ráadásul 2004-ben volt már éppen elég adóemelés, illetve számos új közterhet vezetett be a kormány – hangsúlyozta Tállai András (Fidesz). A volt pénzügyi államtitkár szerint ez a lépés azt jelentené, hogy a kisemberek megtakarításait megadóztatná, ugyanakkor az árfolyamnyereség-adót első intézkedései között szüntette meg, amivel a pénzügyi befektetőket segítik. Az ellentmondások közé sorolta: a kedvezményes lakáshitelek megszüntetésekor Medgyessy Péter arra hivatkozott, hogy a kormány célja a a lakosság megtakarításainak növelése, nem az eladósodása.
– Jellemző a Medgyessy-kormányra, hogy „szociális érzékenysége” csak a bankárok irányába mutatkozik meg, a szegényeket viszont eltapossa – mondta Font Sándor, az MDF frakcióvezető-helyettese. A politikus kitért arra is: a kamatadó bevezetésével kapcsolatos kormányzati elképzelést már csak azért sem érti, mert az éppen a megtakarítások ellen hatna, vagyis tovább rontaná az államháztartási egyensúlyt.
Draskovics Tibor pénzügyminiszter a múlt pénteken azt nyilatkozta: el kell gondolkodni az árfolyamnyereség és a kamatjövedelem megadóztatásán. Hozzátette: a Pénzügyminisztériumban már készülnek a tervek az adómódosításra. A kamatadóval kapcsolatban azt mondta: annak bevezetését fokozatosan képzelik el, és néhány éven belül érhetné el a húsz százalékot. Ugyanakkor az árfolyamnyereség esetleges megadóztatásánál kapcsolatban kiemelte: meg kell vizsgálni, az milyen hatással lenne a tőkepiacra. – Jövőre erre még biztosan nem kerül sor – mondta Draskovics Tibor.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.