Az MSZP európai parlamenti kampányának irányítója a tegnapi paksi sajtótájékoztatóján úgy nyilatkozott: „Lassan az energiánk abban kell hogy kimerüljön, hogy cáfoljuk a sokféle hazugságot és rágalmat, nincs szó róla, és senki nem is tervezi semmiféle kamatadó bevezetését.”
A kamatadó egy olyan, szakértők által készített javaslatcsomag része, amelyet még nem vitatott meg sem az MSZP elnöksége, sem a kormány – mondta Kovács László pártelnök. Kérdésünkre kifejtette: az árfolyamnyereség-adó a tőzsdei részvények, befektetések adójaként a gazdaság, az ország számára hasznos, aktív befektetési formáknak teremtene valamivel nehezebb feltételeket. A kamatadó pedig inkább a passzív pénzeket érintené.
Az SZDSZ nem támogatja egy új adónem, a kamatadó bevezetését – közölte Kuncze Gábor szabad demokrata pártelnök. Mint mondta, pártja adóstopot hirdetett, ami azt jelenti, hogy nem szavaznak meg semmilyen újabb adóemelést és olyan javaslatot, amely az adók emeléséhez vezet.
*
– Semmi sem indokolja a kamatadó bevezetését, ráadásul 2004-ben volt már éppen elég adóemelés, illetve számos új közterhet vezetett be a kormány – hangsúlyozta Tállai András (Fidesz). A volt pénzügyi államtitkár szerint ez a lépés azt jelentené, hogy a kisemberek megtakarításait megadóztatná, ugyanakkor az árfolyamnyereség-adót első intézkedései között szüntette meg, amivel a pénzügyi befektetőket segítik. Az ellentmondások közé sorolta: a kedvezményes lakáshitelek megszüntetésekor Medgyessy Péter arra hivatkozott, hogy a kormány célja a a lakosság megtakarításainak növelése, nem az eladósodása.
– Jellemző a Medgyessy-kormányra, hogy „szociális érzékenysége” csak a bankárok irányába mutatkozik meg, a szegényeket viszont eltapossa – mondta Font Sándor, az MDF frakcióvezető-helyettese. A politikus kitért arra is: a kamatadó bevezetésével kapcsolatos kormányzati elképzelést már csak azért sem érti, mert az éppen a megtakarítások ellen hatna, vagyis tovább rontaná az államháztartási egyensúlyt.
Draskovics Tibor pénzügyminiszter a múlt pénteken azt nyilatkozta: el kell gondolkodni az árfolyamnyereség és a kamatjövedelem megadóztatásán. Hozzátette: a Pénzügyminisztériumban már készülnek a tervek az adómódosításra. A kamatadóval kapcsolatban azt mondta: annak bevezetését fokozatosan képzelik el, és néhány éven belül érhetné el a húsz százalékot. Ugyanakkor az árfolyamnyereség esetleges megadóztatásánál kapcsolatban kiemelte: meg kell vizsgálni, az milyen hatással lenne a tőkepiacra. – Jövőre erre még biztosan nem kerül sor – mondta Draskovics Tibor.

Kevésen múlt a tragédia – apja légpuskájával lőtte fejbe magát egy kisfiú Budapesten