Egyre több könnyűszerkezetes technológiájú készház épül Magyarországon. A létrehozott ingatlanok a megépült családi házak 3-5 százalékát teszik ki, ami az európai uniós szinthez képest alacsonynak nevezhető. Európa fejlett államaiban e technológiával épült otthonok aránya 20-25 százalék. A készházak még ennél is jóval kedveltebbek Ausztriában és Svédországban.
A könnyűszerkezetes építkezési technológiának – készházépítésnek – három fajtája létezik: a helyszínen ácsolt fa vagy szerelt fémvázas technológiával készült, a rönk- és gerendaház, valamint az Európában kedvelt üzemi előregyártású. A készház definícióját ekképpen aposztrofálják: ház a gyárból. Az épület előre elkészített, teljes magasságú falelemekből, saroktól sarokig legyártott külső falakból, válaszfalakból és tetőelemekből áll. Az elemeket a gyártó helyen készítik, s az építkezésre szállítva egy előkészített alapon állítják fel.
A legálisan működő, jónevű vállalkozások szerint számos cég nem tisztességes módon, gyakran feketemunka alkalmazásával tevékenykedik, s kínál kedvező fizetési kondíciókkal építőipari műszaki engedély nélküli épületet. Szakmai becslések szerint e cégek az engedéllyel bíró vállalkozások által gyártott mennyiség dupláját állítják elő és értékesítik, ezzel pedig nemcsak a vetélytársaiknak, de egyes közterhek tekintetében a szegényes állami büdzsének is károkat okoznak. Másfelől a vevőnek is jóval többe kerülhet a most még olcsóbbnak számító épület, hiszen ha az később minőségi kifogást emel, addigra a cég akár már meg is szűnhet, s így nem lesz kin számon kérnie a kárát. A vevők számára biztonságot jelenthet, hogy az Építési Vállalkozások Országos Szakszövetsége (ÉVOSZ) létrehozta a megfelelően teljesítő vállalkozások számára a minőségi munka garanciáját jelképező Makész (Magyar Készház) védjegyet, amelyet csak a minőségileg és szakmailag kifogástalan cégek tüntethetik fel termékeiken.
Drámai tizenegyespárbaj az Eb-döntőben, alkalmazni kellett az új szabályt
