Kevesebb agrárgazdaság

Nagy Ottó
2004. 04. 09. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hét százalékkal csökkent tavaly – 2000-hez viszonyítva – a mezőgazdaságban tevékenykedő gazdasági szervezetek száma (8400-ról 7800-ra), miközben ebben az időszakban az egyéni gazdaságok száma húsz százalékkal (960 ezerről 766 ezerre) csökkent – ismertette tegnap a statisztikai hivatal (KSH) 2003 végén végzett mezőgazdasági szerkezeti összeírásának előzetes adatait Laczka Sándorné, a KSH mezőgazdasági főosztályának vezetője. Kiemelte: a mezőgazdaság részesedése a GDP-ből a 2000. évi több mint négy százalék körüli arányról 3,8 százalékra mérséklődött. Az egyéni gazdaságokkal kapcsolatban megjegyezte, három évvel ezelőtt az egyéni gazdaságok hatvan százaléka kizárólag saját fogyasztásra termelt, a kifejezetten piacra termelők aránya pedig nyolc százalék volt. Tavaly viszont négy százalékkal növekedett az értékesítésre termelők aránya.
Az adatokból kiderül, hogy az átlagos termőterület nagysága 2000-hez képest 2003-ban mintegy két hektárral volt nagyobb, mint három évvel korábban. Ez azt jelenti, hogy egy-egy gazdálkodó 8,15 hektárt használt átlagosan. A gazdasági szervezetek átlagos termőterület-nagysága 503 hektár volt tavaly, míg az egyéni gazdaságok termőterület-nagysága 3,3 hektárra rúgott.
Tavaly folytatódott az állatállomány mérséklődése is; a sertésállomány 4,7 millió darab volt a múlt évben, ami megközelítette a tíz évvel ezelőtti mélypontot. A három évvel ezelőttihez képest az állattartók száma a gazdasági szervezeteknél 11 százalékkal, az egyéni gazdaságokban pedig 22,5 százalékkal csökkent.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.