Korona és krajcár

Lőcsei Gabriella
2004. 04. 16. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szinte még meg sem száradt a tinta az erdélyi szász családból származó fiatalember, Kós Károly építészmérnöki oklevelén, máris fontos megbízatásokkal halmozták el a fővárosban és a káprázatos fejlődésnek induló Dunakanyarban is. Építsen református parókiát Óbudán, katolikus templomot Zebegényben – mondták a „fiatalok” művészcsoportjához tartozó gyerekembernek. Kiváló ajánlói voltak: az akkor már Európa-hírű Maróti Géza, Zebegény szerelmese többek között. És a mindössze huszonöt esztendős ifjú, aki Maróti műtermében töltötte inaséveit, vele utazta-bolondozta végig fél Európát, rászolgált a bizalomra. Az erdélyi népi építészet ihletésére olyan modern nemzeti stílust honosított meg már első terveivel is, amely tekintettel volt a tájra, az éghajlatra s a helyi hagyományokra egyaránt.
Művészi törekvéseinek különösen szép megtestesülése a zebegényi katolikus templom, amelyet – Jánszky Bélával közösen – még a korabeli egyházmegyei és világi hivatalok is a legnagyobb megelégedéssel fogadtak. Magának a tervezőnek is szívügye lehetett ez a hegyek karéjába belesimuló, egyszerű s mégis fenséges istenháza, mert nemcsak a felépültét kísérte figyelemmel, de – a hozzá hasonlatosan gondolkodó képzőművészekkel egyetemben – a belső díszítését, berendezését is. Azt mesélik, még a padok faragását is Kós Károly irányította, szülőföldjéről, Erdélyországból hozott motívumok alapján.
A 2008. szeptember 8-án, Mária napján százesztendős templom ma is a Dunakanyar büszkesége. Nemzeti kincs, amelyet ápolni s óvni nem csak a helybéliek kötelessége. A legszükségesebb óvintézkedéseket, a körítő falak szigetelését – a Körösfői-Kriesch Aladár és tanítványai által készített freskók védelmében is – már megtették. Most a külső helyreállításnak jött el az ideje. A szakemberek szerint ugyanis – a kizárólag egyszerű anyagokat használó építkezés következményeként, az időközben folyamatosan végzett apróbb-nagyobb javítások ellenére is – az általános avulás jelei mutatkoznak a zebegényi templomon. Ahhoz azonban, hogy az épület eredeti szépségének visszaállításáról lehessen gondolkodni, meg kell újítani a templom szinte minden elemét – a kőlábazattól a tetőszerkezetig. Nehezíti a felújítási munkálatokat, hogy meg-megáradó hegyi patak szomszédságában áll a Havas Boldogasszonyról elnevezett szentély. Mielőtt tehát a helyreállítási terveket elkészítenék, komoly geodéziai és talajmechanikai vizsgálatokra van szükség.
Mind a mai napig megoldatlan a templom esővíz-elvezetése, több helyen is hiányoznak az ólomüveg ablakok… És ezek csupán az épület „külső” hiányosságai. Restaurátorra várnak az épület belső terei, felújításra az 1920-as években idekerült orgona… Az egykor végtelen nagy gonddal és kifogástalanul megépített templom méltó helyreállításának minden egyes eleme másikra épül, és ehhez bizony temérdek pénzre volna szükség. A mintegy ezer állandó lakost számláló Zebegény község és a plébánia anyagi lehetőségeit messze meghaladó feladat országos méretű segítség nélkül teljesíthetetlen. Ezért Kapás László plébános – közösen a templom sorsát a szívükön viselő helybéli és fővárosi polgárokkal – közhasznú alapítványt hozott létre, hogy az épület századik születésnapjára eltervezett helyreállítási munkálatokhoz szükséges anyagi fedezetet – legalább részben – előteremtse. Amikor a XX. század hajnalán elhatároztatott, hogy új temploma legyen a középkori eredetű, magyarok és németek által lakott Duna menti falunak, társadalmi méretű mozgósítás árán gyűjtötték össze a szükséges összeget. A helybéliek kétkezi munkájukkal, de koronás és krajcáros adományaikkal is segítették a munkálatok megindulását. Közügynek számított 1907-ben, hogy lesz-e temploma Zebegénynek. Ma is közügynek kéne lennie, hogy a Kós Károly által megálmodott-megtervezett istenháza, a XX. századi nemzeti szépművészetek „példatára” a régi szépségét visszakapja. Hogy falait az eső ne verje, tört üvegű ablakain ne fújhasson be a Börzsöny leheletét hozó szél, színpompás freskóit ne pusztítsa a nyirkos levegő…

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.