Kudarcot vallott Kucsma mesterkedése

Az ukrán parlament nem szavazta meg Leonyid Kucsma államfő alkotmánymódosító kezdeményezését. Múlt hét közepén, a meglehetősen feszült, indulatos és személyeskedésektől sem mentes vitát követő voksoláson a Kucsmát támogató parlamenti többségnek, valamint a hozzájuk csatlakozó kommunistáknak és szocialistáknak mindössze hat szavazat hiányzott a háromnegyedes többséget jelentő háromszáz vokshoz, amire a politikai reformként emlegetett alkotmánymódosítás törvényesítéséhez szükség lett volna.

Székely Gergely
2004. 04. 12. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A két jobboldali frakció, a Mi Ukrajnánk és a Julia Timosenko Blokk tagjai hatalmas üdvrivalgással fogadták az eredményjelző táblán megjelent szavazási végeredményt. A képviselők egymást ölelgették, volt, aki örömtáncot lejtett, majd pedig a „Nem halt még meg Ukrajna” kezdetű nemzeti himnusz éneklésébe kezdtek. Viktor Juscsenko, a Mi Ukrajnánk tömörülés vezetője, két éve az ország legnépszerűbb politikusa hatalmas sikernek, a demokrácia első jelentős győzelmének, a parlamenti többség koordinátora, Sztepan Havris viszont a hatalom vereségének nevezte a történteket.
Az elnöki adminisztráció vezetőjének, Viktor Medvedcsuknak – aki egyben az Ukrajnai Egyesített Szociáldemokrata Párt elnöke is –, valamint Petro Szimonenko kommunista pártelnök nevével fémjelzett törvénytervezet vitája a frakciók vezetőinek felszólalásával kezdődött, majd gyakorlatilag a bal- és a jobboldal kölcsönös vádaskodásává, személyeskedésévé fajult. A jobboldal a kommunista rendszer bűneit, az üldöztetéseket, a milliók halálát okozó elnyomást és a mesterségesen előidézett nagy éhezéseket rótta fel, míg a kommunisták a németekkel lepaktált Ukrán Felszabadító Hadsereggel vállalt közösséget vetette többek között a jobboldal szemére. Magáról az alkotmánymódosításról, amelynek célját a parlamenti többség a hatalmi ágak jogkörei közötti egyensúly megteremtésében, a jobboldal pedig az oligarchák és a klánok hatalmának átmentésében fogalmazta meg, valójában csak mellékesen esett szó.
A későbbi vita során viszont már nagyot változott a helyzet. A mérleg nyelvét jelentő szocialisták ugyanis azzal álltak elő, hogy csak abban az esetben hajlandóak támogatni az alkotmánymódosítást, ha az az októberi elnökválasztás után lép életbe. Fokozta a többség nyugtalanságát az is, hogy az egyéni választókörzetekben mandátumot szerzett független képviselők egy csoportja is bejelentette, hogy a napokban elfogadott új, kizárólag pártlistás képviselő-választási törvény elleni tiltakozásul nem támogatják az alkotmánymódosítást. A parlamenti többséget ennek ellenére mégis megdöbbentette a szavazás végeredménye, hiszen egyáltalán nem számítottak arra, hogy a megfélemlítésekkel, megalkuvásokkal, zsarolásokkal, megvesztegetésekkel kísért alkotmánymódosítási kísérlet kudarccal végződik számukra. Az alkotmány szerint ugyanis a törvénytervezetet csak egy év elteltével lehet újra a parlament napirendjére tűzni, addig pedig lesz még egy elnökválasztás is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.