Medián: tovább nőtt a Fidesz előnye

Csökkenő részvételi kedv, a Fidesz előnyének további növekedése az MSZP-vel szemben – így összegezhető a Medián legfrissebb közvélemény-kutatásának eredménye.

Tábori Gabriella
2004. 04. 22. 22:09
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A választani tudó biztos szavazók körében 24 százalékkal vezet a nagyobbik ellenzéki párt: a Fidesz 58 százalékon, az MSZP 34 százalékon áll. A Fidesz ezzel megdöntötte saját csúcsát: az 58 százalékos támogatottság 2 százalékkal haladja meg a Medián által 1998 nyarán mért eddigi rekordot. A nagyobbik ellenzéki párt március óta 7 százalékkal bővítve táborát, a biztos szavazók 48 százalékát tudhatja most maga mögött. A szocialisták ugyanebben az időszakban 4 százalékot estek vissza, most 28 százaléknyian voksolnának rájuk a biztos szavazók közül. Az elemzés úgy fogalmaz: a közvélemény is érzékeli, hogy a zászló az ellenzéknek áll, hiszen 50 százalék szerint egy most vasárnapi választás esélyese a Fidesz lenne, miközben az MSZP-ről ugyanezt csak 24 százaléknyian vélik.
Az adatok azt mutatják, a két kis párt egyike sem lépi át a parlamentbe jutáshoz szükséges 5 százalékos küszöböt. Az SZDSZ a választani tudó biztos szavazók 3 százalékára, az MDF pedig 2 százalékukra számíthat. Április elejére számottevően csökkent azok aránya, akik egy most vasárnapi országgyűlési választáson az urnákhoz járulnának. A jelenlegi 53 százalékos arány azonban még mindig 2 százalékkal magasabb, mint azoké, akik az EP-választásokról nyilatkoznak ugyanígy. A felmérés kitér arra is, ha most volnának az EP-választások, azt a Fidesz simán megnyerné: a nagyobbik ellenzéki párt 14, a szocialisták 10 mandátumot szereznének, vagyis az SZDSZ és az MDF nem jutna EP-helyhez.
A Mediánnál a politikusok népszerűségi rangsorát továbbra is Dávid Ibolya MDF-elnök vezeti, akit Mádl Ferenc köztársasági elnök és Kuncze Gábor SZDSZ-elnök követ. Orbán Viktor, a Fidesz elnöke a negyedik legnépszerűbb politikus, míg Medgyessy Péter miniszterelnök 13. a sorban. Az elemzés úgy fogalmaz: feltűnő, hogy az MDF elnökének népszerűsége az előző hónaphoz képest határozottan csökkent. A politikus tetszési indexe mind a kormányoldal, mind az ellenzék szavazótáborában alacsonyabb lett. Ez – írják az elemzésben – alighanem összefügg Dávid Ibolya a két nagypártot egyaránt hírbe hozó nyilatkozataival.

Giró-Szász András politikai szakértő: Az MSZP nem tud komoly üzenetekkel előállni, nem képes újabb ígéreteket megfogalmazni, s mostanra gyakorlatilag általánossá vált az a választói vélekedés, hogy a kormányzati politika koncepciótlan. A Fidesz aktivitása pedig, különösen a szövetségi gyűlés óta, egyre növekszik – szerintem ez a négy tényező okozta a nagyobbik ellenzéki párt további erősödését a szocialistákkal szemben. A Medián méréséből az derül ki: az MSZP népszerűsége a törzsszavazói szinten van, vagyis ez már sokkal lejjebb nem is mehet. A Fidesz pedig a támogatottsága felső határán mozog a mögötte álló, 58 százaléknyi választani tudó biztos szavazóval. Kérdés, hogy a szocialistáktól elpártolt, mostani bizonytalan választók közül a nagyobbik ellenzéki párt tud-e még voksokat begyűjteni, miközben a hírek szerint az MSZP a Fidesszel szembeni ellenérzések felkorbácsolására készül az EP-kampányban.

Fricz Tamás politológus: a Fidesz felébredt Csipkerózsika-álmából, egyfajta markánsabb ellenzéki politizálásra váltott át. Úgy vélem, ez és a kormányzat politikájával kapcsolatos, továbbra is fennálló elégedetlenség együttes következménye, hogy a nagyobbik ellenzéki párt növelte előnyét a szocialistákkal szemben. Az MSZP népszerűségének mérséklődésében szerepet játszhatott, hogy a miniszterelnök közjogi javaslatai gyakorlatilag kudarcba fulladtak, a kabinet nem talál megoldást a gazdasági válságra, ráadásul morális problémákat vet fel az esetleges kormányoldali érintettség a brókerbotránnyal kapcsolatban. A csökkenő részvételi kedv kedvez a kispártoknak, így növeli annak esélyét, hogy az SZDSZ és az MDF mandátumhoz jusson az Európai Parlamentben. A fórum esetében az a kérdés, hogy Dávid Ibolya pártelnök „balra üt, jobbra üt” hazardírozó politikája mennyiben talál pozitív fogadtatásra.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.