A Sme napilapban Olga Gyárfásová fejti ki azon véleményét, amely szerint Kukan vereségének az oka az alacsony részvételben keresendő, hiszen köztudomású, hogy Vladimír Meciarnak igen megbízható és fegyelmezett szavazóbázisa van, ugyanerről ismertek a nemzeti párti választók is, akiket Ivan Gasparovic mögé állított Ján Slota. A kormányzó SZDKU jelöltjének választói pedig azért maradtak el, mert kiábrándultak a kormányzási stílusból, de azért is, mert Kukan kampánya gyengére sikerült, ugyanakkor a sok óriásplakát költségességről tanúskodott, ami az egyszerű ember szemében visszatetsző volt. Ugyancsak a jobboldali Sme hasábjain mutat rá Pavol Haulik politikai elemző arra, amit a Pravda kommentátora felemleget, tehát a kormányzó párt botrányaira, de hozzáteszi azt is, hogy a közvélemény-kutatások felmérései ezúttal szintén negatív szerepet játszottak: valamennyien Eduard Kukan biztos győzelmét jósolták, ennélfogva sok választója inkább a kertbe ment dolgozni, kihasználva a kellemes időjárást.
Mindezek azt okozták a lapok szerint, hogy Szlovákiának immáron csak olyan köztársasági elnöke lehet, akit nehezen tudnak majd elfogadni az euroatlanti és európai intézmények, hiszen Meciar és Gasparovic fémjelezte azt a Szlovákiát, amely politikai izolációba került 1994 és 1998 között. A Pravda egyik írása a győztesekkel kapcsolatban arra is kitér, hogy érdekes lesz figyelni a kampányt, hiszen a két politikus sok mindent tud egymásról, de arra a momentumra is felhívja a figyelmet, hogy egyszer már szemben álltak egymással a mostani elnökjelöltek. Az 1998-as választások előtt, amikor is még a Demokratikus Szlovákiáért Mozgalmon belül a pártelnöki posztért volt köztük nagy csata, amelyet ugyan Meciar nyert meg, s Gasparovic akkor távozott, új pártot alapított, amellyel ugyan nem volt sikeres, de most a nemzeti erők és a Robert Fico vezette Smer támogatásával ez nem kizárt.
Az elemzők egyként mutatnak rá, hogy a második forduló előtt merőben más a helyzet, mint 1999-ben volt. Akkor Meciar ellenfele az európai intézmények által elfogadott kormánykoalíció közös jelöltje, Rudolf Schuster volt, aki maga is nemzetközi elismertségnek örvendett. Most viszont két olyan jelölt van, akik közül az Európa-orientált kormánypártok jó szívvel egyiket sem támogathatják, ajánlhatják választóiknak.
***
Passzív magyarok.
A Magyar Koalíció Pártjának elnöksége Bugár Béla kezdeményezésére nem is támogat senkit. Bugár Béla véleménye egyébként megegyezik a legtöbb elemzőével. „Mikulás Dzurindának mindenképpen le kellene vonnia a tanulságot a fiaskóból” – nyilatkozta lapunknak. Azt a tényt, hogy a magyar választópolgárok ezúttal igen passzívak voltak, Bugár azzal magyarázza, hogy a pártnak nem volt saját jelöltje. A kampányt viszont a kereszténydemokratákra, illetve Mikloskóra hagytuk, sajnos nem voltak igazán aktívak Dél-Szlovákiában” – szögezte le Bugár, aki szerint a szombati eseményeknek egy pozitívuma volt, nevezetesen az, hogy az előre hozott választásokról szóló népszavazás is sikertelen volt. A magyar politikus nem tartja kizártnak, hogy ez a következtetés az lehetne, hogy Dzurinda helyét Eduard Kukan foglalja el, de szerinte ezt a kérdést a kormányfőnek és pártjának kell eldöntenie. Bugár Béla egyébként úgy döntött, nem vesz részt a szavazáson. (N. S.)

Menczer Tamás: Elfogtam egy levelet!