Megfékezhetetlen erőszak

Egymillió ember kényszerült az utóbbi hetekben elhagyni otthonát a Szudán nyugati részén található Darfur térségében, ahol helyszíni beszámolók szerint csak a legutóbbi összetűzések és leszámolások mintegy tízezer áldozatot követeltek.

György Zsombor
2004. 04. 23. 20:08
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nyugat-Szudánból a menekültek helyzetének drasztikus romlásáról s a fekete lakosságot sújtó mind több brutális atrocitásról érkezik hír. Nincs víz, sem elegendő gyógyszer a rengeteg, részben már a szomszédos Csádba menekült, megtört ember számára, így a segélyszervezetek valóságos humanitárius katasztrófától tartanak. Talán a sors iróniája, hogy Kofi Annan ENSZ-főtitkár legutóbb épp a ruandai vérengzés tízéves évfordulóján hívta fel a figyelmet a Darfurban zajló ijesztő eseményekre, óva intve a nyugati világot, hogy a korábbi konfliktusokhoz hasonlóan, ismét elfordítsa fejét a forrongó fekete kontinenstől.
Kenyában néhány héttel ezelőtt béketárgyalást tartottak a szembenálló felek részvételével, amely után a sajtó, valamint az egyeztetésen felszólaló Colin Powell amerikai külügyminiszter arról számolt be, hogy végre esély nyílhat a három évtizede dúló, s eddig kétmillió áldozatot követelő erőszak megfékezésére. Az események, valamint a krízis háttere azonban cáfolja mindezt. A kontinens szakértője, Füssi Nagy Géza egyetemi tanár lapunknak elmondta: a fundamentalista kartúmi kormány feltehetően teljesen uralma alá akarja hajtani a déli országrészt is, ahol megtörve a fekete emberek hagyományos életmódját, illetve a kereszténységet, iszlám befolyást akar érvényesíteni. A nemritkán brutálisan fellépő kormány ráadásul nem valószínű, hogy enged elképzeléseiből, hiszen az északi, sivatagos résszel szemben Szudán déli, termékenyebb területei az ország éléskamrájává válhatnának.
A helyzetet tovább bonyolítja, hogy délen olajat is rejt a föld, úgyhogy könnyen megeshet, hogy bizonyos csoportok az egyébként is meglévő feszültségek mellett újabbakat is kreálnak, ha érdekeik úgy kívánják. Félő tehát, hogy a konfliktus egyre inkább nemzetközivé is válik, pedig a környező térségekben sem kellene több egy szikránál az erőszak újbóli lángra gyúlásához.

EU-erők ÉRKEZNEK? Fennáll a lehetőség, hogy EU-vezetésű csapatok avatkoznak be Szudánban. Gustav Hagglund tábornok a londoni Financial Timesnak nemrégiben elmondta, hogy az uniós katonai beavatkozás eshetőségét Louise Fréchette ENSZ-főtitkárhelyettes vetette fel. Az EU-tagállamok és a csatlakozó országok védelmi miniszterei a hó elején tartott kötetlen tanácskozásukon állapodtak meg arról, hogy 2007-ig 6-8, egyenként 1500 fős elit harccsoportot hoznak létre, amelyek két héten belül bevethetők lennének a sürgős cselekvést követelő válsághelyzetek kezelésére.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.