Mi a magyar?

–
2004. 04. 16. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hancúrléc – Két 1,9 méteres körzőnyílással rögzített faléc, amelyet földmérésnél a négyszögek kimérésére használtak. (…) A szó tréfásan idézi fel azt az iparkodást (…) amellyel a földmérő forgatja egyik, majd másik lábán a házilag készített ölezőt.

Ijedség – Bernecebarátiban az ijedség gyógyítására ólmot, Kemencén viaszt öntöttek. A kialakult forma megmutatta, hogy mitől ijedt meg a gyermek, vagy azt, hogy ki rontotta meg. Ezt a formát kilenc napig nyakában hordta a megigézett. Közben naponként megfelelő szerekben fürösztötték, ezek mindig kapcsolatosak voltak az ijedség okozójával; általában analógiás gyógymódok. Egyébként a múlt század végén nagyanyám is boszorkánykodott. Ő ugyan nem hitt a boszorkányokban, de kihasználva az általános hiedelmeket és hiszékenységet, fehér lepedőt öltve kísértett, és ütlegelte azokat a részeg embereket, akik különösen komiszul bántak a családjukkal. Akkoriban terjedt el a nemes borokat felváltó nova, és a részegek a nagyanyámék háza melletti szakadékban dülöngéltek hazafelé.

Kisze – menyecskének öltöztetett szalmabábu. Kiszézés – a kiszehajtás népi szertartása. Még a század első évtizedeiben is Bernece erdős völgybe nyúló felső faluvégén színes női rongyokba öltöztették tél végén a kiszét. A fiatalság jórészt maskarába öltözve végigkísérte a Barátiban folytatódó hosszú falun tréfás, mókázó gyászmenetként a tisztességgel elbúcsúztatott kiszét. A tisztességet meg kellett adni, nehogy megaprehendáljon a kihajtott kisze. Bosszújától félve az alakoskodó maskarák, a legtevékenyebb kiszehajtók felismerhetetlenre maszkírozták magukat. (…) A falutól jó messzire, a kőhídig hajtották a kiszét, remélve, hogy vele együtt az összes bajt és betegséget is sikerült kihajtani. De biztos, ami biztos, a kőhídról csak vízbe dobták, vízbe fojtották, és a hóolvadásoktól olyankorra mindig hatalmasra duzzadt patakon az Ipoly felé leúsztatták a kiszét és vele együtt a telet is.
Kohor – Kemencén érdekes eredettörténet él, amely szerint ők a kohor (kazár) törzs leszármazottai, és a magyarok bejövetele óta élnek ezen a helyen a többi palóc község népével egyetemben. E hit nyomai Bernecén is fellelhetők, de Nógrád megyei kutatásaim is azt igazolták, hogy a kazároktól való származás tudatát vállalják legszívesebben a palócok.

Nyúzó-völgy, kemencei vízmosásos árok neve – „Hajdanában rémítő kínzások helye. Hőke L. írja, hogy a prencsfalvai erdőben 1782-ben egy száz főt meghaladó cigány rablóbanda tanyázott. Raboltak, fosztogattak, sőt emberevéssel is vádolták őket. Huszonhét férfi és tizennyolc nő került vád alá. A kemencei Nyúzó-völgyben kínozták, vallatták őket. Az ítélet igen szigorú volt: kerékbetörés, felnégyelés, akasztás, sáncrabság. Kolacskovszky L. szerint az »emberevők vármegyé«-jében történő megtorlásoknak maga a császár, II. József vetett véget. Ő a völgy elnevezését a következő történettel magyarázza: a kemencei vármegyeházában bezárt rabokkal a főporkoláb igen kegyetlenül bánt. Egy alkalommal három cigánynak sikerült megszöknie, akik a Nyúzó-völgyben meglesték a főporkolábot, ahol földre teperték, megnyúzták, besózták, utána pedig nyársra vonták. A két történet közül az utóbbit emlegetik ma is a faluban.”
Tűzkérincsélés – A harmincas–negyvenes évek fordulóján még szokásban volt a szomszédoktól való tűzkéregetés. Izzó faparazsat vittek egymás tűzhelyéből, leginkább vaskályhából vaslapáttal, hogy könnyebb legyen a begyújtás. Folyamatossága nyilvánvalóan azokból az ősi időkből való, amikor még féltve őrzött, ritka kincs volt a tűz. (…)

Tóth Imre: Ipoly menti palóc tájszótár (Magyar Nyelvtudományi Társaság, 1987)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.