Nastase nem megy Aradra

Adrian Nastase nem vesz részt a szabadságszobor vasárnapi felavatásán, sőt a román kormányfő várhatóan Magyarországra sem utazik. Aradon minden készen áll Zala György alkotásának leleplezésére.

2004. 04. 21. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem utazik Adrian Nastase román miniszterelnök vasárnap Aradra a szabadságszobor avatóünnepségére, mivel a hét végén hivatalos úton Berlinben és Brüszszelben tartózkodik – tájékoztatta tegnap a Magyar Nemzetet a román kormányszóvivő. Despina Neagoe lapunknak elmondta, Nastase tervezett magyarországi útja is elmarad, így nem folytat majd megbeszélést Medgyessy Péter miniszterelnökkel sem. A korábban felröppent információk szerint a román kormányfő a hét végén Budapestre és a gyulai román közösséghez látogatott volna el, majd innen utazott volna át az aradi ünnepségre. Király András, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) Arad megyei szervezetének elnöke kérdésünkre közölte: a bukaresti kormány miniszteri szinten képviselteti magát a vasárnap délben kezdődő szoboravatáson.
*

Értesüléseink szerint a román kormánydelegációt várhatóan Razvan Theodorescu művelődésügyi miniszter vezeti majd. A „civilben” művészettörténész tárcavezető tavaly augusztusban úgy vélekedett, hogy a szabadság-szobrot nem kell újraállítani, mivel „esztétikai szempontból nem felel meg a művészi elvárásoknak”. Aradon ugyanakkor úgy tudják, hogy a magyar kormányt Medgyessy Péter képviseli majd az ünnepségen, emellett a rendezvényre várják a magyarországi parlamenti pártok elnökeit és a határon túli magyar szervezetek vezetőit is.
A Maros-parti városban jelenleg minden készen áll a szabadságszobor leleplezésére. Tegnapra eredeti formájukban felkerültek a Tűzoltó téri talapzatra az alkotás elemei: a Hungáriát, az Ébredő szabadságot, a Harckészséget, az Áldozatkészséget és a Haldokló harcost ábrázoló szoboralakok. Ugyanakkor a 45 fokkal elfordított talapzatra a 13 aradi vértanú tábornok bronzból készült arcmását is elhelyezték, így az alkotás most ismét elnyerte eredeti, először 1890. október 6-án felavatott formáját. A 114 évvel ezelőtti szoboravatáson egyébként részt vett többek között Munkácsy Mihály, Klapka György tábornok, Komárom várának hőse, Pulszky Ferenc és a még életben lévő 1848-as honvédek, a mártír tábornokok rokonai. Az akkori Szabadság téren összesereglett több ezer fős ünneplő közönség előtt Zala György adta át a szoborcsoportot Salacz Gyula aradi polgármesternek. A vasárnapi ünnepséget szigorú rendőri felügyelet mellett rendezik meg, az RMDSZ Arad megyei szervezete és a Szabadság-szobor Egyesület vezetői tegnap éppen a megye prefektusával tárgyaltak a biztonságtechnikai kérdésekről. Ugyancsak vasárnap keresztelik át a román–magyar megbékélés parkjává a szoborcsoportnak otthont adó Tűzoltó teret, amelyen várhatóan idén ősszel lelepleznek egy 13 méter magas román diadalívet is.
Egy román történész – az aradi szobor felállításának szükségessége mellet érvelve – a napokban arra tett javaslatot, hogy az 1849-ben Szegeden Kossuth Lajos és Nicolae Balcescu között lezajlott békéltető tárgyalások megkezdésének emlékére július 12-ét nyilvánítsák a román–magyar megbékélés napjának.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.