Nem utazik Adrian Nastase román miniszterelnök vasárnap Aradra a szabadságszobor avatóünnepségére, mivel a hét végén hivatalos úton Berlinben és Brüszszelben tartózkodik – tájékoztatta tegnap a Magyar Nemzetet a román kormányszóvivő. Despina Neagoe lapunknak elmondta, Nastase tervezett magyarországi útja is elmarad, így nem folytat majd megbeszélést Medgyessy Péter miniszterelnökkel sem. A korábban felröppent információk szerint a román kormányfő a hét végén Budapestre és a gyulai román közösséghez látogatott volna el, majd innen utazott volna át az aradi ünnepségre. Király András, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) Arad megyei szervezetének elnöke kérdésünkre közölte: a bukaresti kormány miniszteri szinten képviselteti magát a vasárnap délben kezdődő szoboravatáson.
*
Értesüléseink szerint a román kormánydelegációt várhatóan Razvan Theodorescu művelődésügyi miniszter vezeti majd. A „civilben” művészettörténész tárcavezető tavaly augusztusban úgy vélekedett, hogy a szabadság-szobrot nem kell újraállítani, mivel „esztétikai szempontból nem felel meg a művészi elvárásoknak”. Aradon ugyanakkor úgy tudják, hogy a magyar kormányt Medgyessy Péter képviseli majd az ünnepségen, emellett a rendezvényre várják a magyarországi parlamenti pártok elnökeit és a határon túli magyar szervezetek vezetőit is.
A Maros-parti városban jelenleg minden készen áll a szabadságszobor leleplezésére. Tegnapra eredeti formájukban felkerültek a Tűzoltó téri talapzatra az alkotás elemei: a Hungáriát, az Ébredő szabadságot, a Harckészséget, az Áldozatkészséget és a Haldokló harcost ábrázoló szoboralakok. Ugyanakkor a 45 fokkal elfordított talapzatra a 13 aradi vértanú tábornok bronzból készült arcmását is elhelyezték, így az alkotás most ismét elnyerte eredeti, először 1890. október 6-án felavatott formáját. A 114 évvel ezelőtti szoboravatáson egyébként részt vett többek között Munkácsy Mihály, Klapka György tábornok, Komárom várának hőse, Pulszky Ferenc és a még életben lévő 1848-as honvédek, a mártír tábornokok rokonai. Az akkori Szabadság téren összesereglett több ezer fős ünneplő közönség előtt Zala György adta át a szoborcsoportot Salacz Gyula aradi polgármesternek. A vasárnapi ünnepséget szigorú rendőri felügyelet mellett rendezik meg, az RMDSZ Arad megyei szervezete és a Szabadság-szobor Egyesület vezetői tegnap éppen a megye prefektusával tárgyaltak a biztonságtechnikai kérdésekről. Ugyancsak vasárnap keresztelik át a román–magyar megbékélés parkjává a szoborcsoportnak otthont adó Tűzoltó teret, amelyen várhatóan idén ősszel lelepleznek egy 13 méter magas román diadalívet is.
Egy román történész – az aradi szobor felállításának szükségessége mellet érvelve – a napokban arra tett javaslatot, hogy az 1849-ben Szegeden Kossuth Lajos és Nicolae Balcescu között lezajlott békéltető tárgyalások megkezdésének emlékére július 12-ét nyilvánítsák a román–magyar megbékélés napjának.
Gulyás Gergely: A háborús veszély nagyobb, mint valaha