Igaz, a cég egyelőre nem tervezi, hogy részesedést vásárol a meglévő tejipari üzemekben, és nem akar saját termelőbázist sem kiépíteni, a piacot csak „termékeivel” akarja meghódítani. A verseny következtében, különösen, mert a csatlakozás után nemcsak osztrák, német, hanem szlovák és szlovén feldolgozók megjelenése is valószínű, a tej fogyasztói ára csökkenni fog, hiszen – ahogy azt a Népszabadság is jelezte – a piac új szereplői akár 30-40 százalékkal is olcsóbban kínálják termékeiket. Ehhez társul még, hogy az első fél év végén lejár a negyvenforintos exporttámogatás, ami a felvásárlási árak további csökkenését is előrevetíti.
A hazai termelők versenyhátrányban vannak az uniós termelőkkel szemben – nyilatkozta lapunknak Mádl István, az Agroprodukt Rt. vezérigazgatója –, és még abban is maradnak, mert a nyugati gazdák komoly támogatásban részesülnek, amelynek segítségével átmenetileg alacsonyabb tejárakat is képesek elviselni.
*
A több mint 3300 fejőstehénnel és 22 millió liternyi tejkvótával rendelkező agrárcég vezetője abnormálisnak tartja, hogy náluk egy ötventehenes nyugati gazda hatékonyabban termel. A csatlakozást követően a tej felvásárlási ára csökken, ma is 65-70 forint körül mozog, és Mádl István a jövőben sem kalkulál magasabb árakkal. Ez az árszint azonban arra sem elegendő, hogy a termelés költségei az árakban megtérüljenek, ezért a szakember szerint az sem elképzelhetetlen, hogy a tejtermelők akár 40-45 százaléka felhagy tevékenységével. Ez viszont állami feladatokat generál, mert 15-20 ezer család megélhetését kell biztosítani, és akár a kiharcolt nemzeti kvóta bizonyos százalékának elvesztésével is járhat. Ami a feldolgozókra is kihathat, mert kevesebb tej feldolgozásával romolhat a kapacitáskihasználásuk és emelkedhetnek a költségeik, amely a fogyasztói árak drasztikus növekedését vonhatja maga után, így a probléma össztársadalmi méretűvé transzformálódhat – tette hozzá.
Ellenkező folyamatok játszódhatnak le azonban a sertésszektorban, ahol a belépést követően ágazati szakemberek a felvásárlási árak tízszázalékos emelkedésére számítanak. Zádori László, a Vágóállat és Hús Terméktanács titkára elmondta, a hazai húsárak alacsonyabbak, mint az EU-ban kialakultak, és a sertés felvásárlási ára is folyamatosan 20-50 százalékkal alacsonyabb, mint a közösségben. Májustól azonban a cseh, osztrák, bajor és magyar felvásárlási árak kiegyenlítődésével számolunk, amely a fogyasztói árakban is érzékelhető lesz majd – mondta a titkár. Zádori hozzátette, emiatt nem várható lényeges húsimport, ellenben a készítmények piacán gyilkos versenyre kell számítani.
Napirenden az agRárstratégia. Tegnap egyeztetett a középtávú nemzeti agrárstratégiáról a Nemzeti Agrárkerekasztal is. Horn Péter, a testület elnöke elmondta, már készül az az agrárstratégia, amelylyel a mezőgazdaság másfél évtized után ismét pályára állítható. Az akadémikus kifejtette azt is, hogy a növénytermesztés és a kertészet egyértelműen előnyös helyzetbe kerülhet az uniós csatlakozást követően, míg a sertés-, a baromfi- és a tejágazat a globalizációs hatások miatt átmenetileg még gondokkal küszködhet.