A kiábrándultságnak több oka lehet, a legkézenfekvőbb, hogy a polgároknak ezúttal a „rossz” és a „még rosszabb” között kellett választaniuk. Az egykori háromszoros exkormányfő kampányfőnöke az eredmények ismeretében szomorúságának adott hangot – ahogy maga a legyőzött is –, s arra utalt, biztosan elkövettek valamilyen hibát a második forduló előtt, hiszen az elsőt magabiztosan nyerte Meciar. A választások kimenetelét azonban a múlt is nagyban befolyásolhatta.
*
Meciar vereségét azzal magyarázta lapunknak Bugár Béla, az MKP elnöke, hogy az emberek emlékezetében még élénken élnek azok az évek, amikor Meciar teljhatalmú úr volt, s egyszerűen félnek tőle. Ezért olyanok is támogatták Ivan Gasparovicot, akik más körülmények között soha nem szavaztak volna a volt házelnökre. Bugár e kijelentéssel arra utalt, hogy az elnökválasztás második fordulójában a magyarok közül ugyan igen kevesen vettek részt a választásokon, de aki élt szavazati jogával, az döntően Meciar ellen szavazott.
A választások során több rendellenesség is előfordult, sőt konkrét törvénysértésekre is sor került. Öt választókörzetben teljesen vagy részlegesen meg kellett semmisíteni a választások eredményét, mivel az urnabizottságok nem adtak borítékot a szavazólaphoz, s az így leadott szavazatok a jogszabály értelmében érvénytelenek. A központi választási bizottság súlyos törvénysértésnek minősítette az eseteket, ennek ellenére a hivatalos eredményhirdetésen „sikeresnek” ítélte meg az elnökválasztást.
Ivan Gasparovic győzelmét a koalíciós pártelnökök higgadtan fogadták, mondván, „tiszteletben tartják a választók akaratát”. Mind a négy pártelnök – aki korábbi ígéretét betartva nem vett részt a választás második fordulójában – korrekt együttműködésre számít az új államfővel. Győztesnek kiáltotta viszont ki magát Robert Fico, a Smer elnöke, aki szerint Gasparovic csak azért kerülhetett a második fordulóba, mert ők mögé álltak, itt pedig azért volt a vártnál magasabb a részvétel, mert a kormánypártokkal szemben Meciar győzelmének a veszélyességére hívták fel a figyelmet. Szakértők között felmerült a kérdés, vajon ezért a támogatásért mit vállalt magára az új köztársasági elnök, nem akar-e hozzájárulni a jelenlegi kormány bukásához? Fico egyébként nagyon csalódott volt két héttel ezelőtt, amikor az előre hozott választásokról tartott népszavazás ötletét elvetették. Gasparovic a felvetésre reagálva tagadta, hogy bármilyen megállapodást kötött volna Ficóval, az előre hozott választásokkal kapcsolatban pedig megjegyezte, számára a nép szava a döntő.
Az új köztársasági elnök – akinek jogköre az alkotmánynak megfelelően gyenge – reagált arra is, hogy bár az MKP nem támogatta őt, a magyar szavazók egy része rá szavazott. Gasparovic lapunk kérdésére válaszolva elmondta: „a polgári elvek híve, ezen az alapon kíván minden szlovákiai állampolgár elnöke lenni, s az emberek egyenrangúságáért fog síkra szállni, hogy kiteljesedjen és megerősödjön Szlovákiában a demokrácia”.

Orbán Viktor üzent az édesanyáknak: Aki gyermeket vállal, elismerést érdemel