Nem lett államfő Meciarból

Váratlanul nagyarányú győzelmet aratva egykori párt- és harcostársa, Vladimír Meciar felett, a szavazatok 59,1 százalékával Ivan Gasparovic nyerte a szlovák elnökválasztást. Történt mindez annak ellenére, hogy Szlovákiában szombaton negatív választási részvételi csúcs dőlt meg (43,5 százalék), ami a várakozások szerint Meciarnak kedvezett volna.

Neszméri Sándor
2004. 04. 18. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kiábrándultságnak több oka lehet, a legkézenfekvőbb, hogy a polgároknak ezúttal a „rossz” és a „még rosszabb” között kellett választaniuk. Az egykori háromszoros exkormányfő kampányfőnöke az eredmények ismeretében szomorúságának adott hangot – ahogy maga a legyőzött is –, s arra utalt, biztosan elkövettek valamilyen hibát a második forduló előtt, hiszen az elsőt magabiztosan nyerte Meciar. A választások kimenetelét azonban a múlt is nagyban befolyásolhatta.
*
Meciar vereségét azzal magyarázta lapunknak Bugár Béla, az MKP elnöke, hogy az emberek emlékezetében még élénken élnek azok az évek, amikor Meciar teljhatalmú úr volt, s egyszerűen félnek tőle. Ezért olyanok is támogatták Ivan Gasparovicot, akik más körülmények között soha nem szavaztak volna a volt házelnökre. Bugár e kijelentéssel arra utalt, hogy az elnökválasztás második fordulójában a magyarok közül ugyan igen kevesen vettek részt a választásokon, de aki élt szavazati jogával, az döntően Meciar ellen szavazott.
A választások során több rendellenesség is előfordult, sőt konkrét törvénysértésekre is sor került. Öt választókörzetben teljesen vagy részlegesen meg kellett semmisíteni a választások eredményét, mivel az urnabizottságok nem adtak borítékot a szavazólaphoz, s az így leadott szavazatok a jogszabály értelmében érvénytelenek. A központi választási bizottság súlyos törvénysértésnek minősítette az eseteket, ennek ellenére a hivatalos eredményhirdetésen „sikeresnek” ítélte meg az elnökválasztást.
Ivan Gasparovic győzelmét a koalíciós pártelnökök higgadtan fogadták, mondván, „tiszteletben tartják a választók akaratát”. Mind a négy pártelnök – aki korábbi ígéretét betartva nem vett részt a választás második fordulójában – korrekt együttműködésre számít az új államfővel. Győztesnek kiáltotta viszont ki magát Robert Fico, a Smer elnöke, aki szerint Gasparovic csak azért kerülhetett a második fordulóba, mert ők mögé álltak, itt pedig azért volt a vártnál magasabb a részvétel, mert a kormánypártokkal szemben Meciar győzelmének a veszélyességére hívták fel a figyelmet. Szakértők között felmerült a kérdés, vajon ezért a támogatásért mit vállalt magára az új köztársasági elnök, nem akar-e hozzájárulni a jelenlegi kormány bukásához? Fico egyébként nagyon csalódott volt két héttel ezelőtt, amikor az előre hozott választásokról tartott népszavazás ötletét elvetették. Gasparovic a felvetésre reagálva tagadta, hogy bármilyen megállapodást kötött volna Ficóval, az előre hozott választásokkal kapcsolatban pedig megjegyezte, számára a nép szava a döntő.
Az új köztársasági elnök – akinek jogköre az alkotmánynak megfelelően gyenge – reagált arra is, hogy bár az MKP nem támogatta őt, a magyar szavazók egy része rá szavazott. Gasparovic lapunk kérdésére válaszolva elmondta: „a polgári elvek híve, ezen az alapon kíván minden szlovákiai állampolgár elnöke lenni, s az emberek egyenrangúságáért fog síkra szállni, hogy kiteljesedjen és megerősödjön Szlovákiában a demokrácia”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.