Névsorolvasás az áldozatok falánál

2004. 04. 16. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mintha ünneplőbe öltözött volna tegnap nem csupán a Páva utcai Holokauszt Emlékközpont, de a környék, és maga Budapest is. A magyarországi holokauszt 60. évfordulójára érkeztek a meghívottak, túlélők, az egykori embermentők, s velük talán az egész utóbbi hatvan év elnyomatásának, elhallgatásának fájdalma is tárgyiasult. Volt, aki botra támaszkodva jött, ünnepi fejfedővel, mások unokájukba, gyermekeikbe karolva lépdeltek, hogy részesei legyenek a megemlékezésnek. Ismeretlen ismerősök köszöntötték egymást, hiszen ha nem is találkoztak a hatvan évvel ezelőtti vészterhes időkben, a közösen átélt történelem szavak nélkül is érzékelhetően családias, testvéri közösségbe kovácsolta mindazokat, akik jelen voltak tegnap.
Darányi Andrásnak, a Holokauszt Emlékközpont igazgatójának kérése – még mielőtt megfogalmazta volna – meghallgatásra talált. Ugyanis felhívással fordult a túlélőkhöz, az embermentőkhöz, a szemtanúkhoz, hogy hozzák el emlékeiket, fennmaradt dokumentumaikat, tárgyaikat, mondják el történeteiket. Hozzáfűzte: hozzák el gyermekeiket, unokáikat, diákjaikat, barátaikat, hogy lássa mindenki ezt a helyet. Az emlékfalon lévő és folyamatosan bővülő nevek, a mártírok nevei megismételhetetlen emberi sorsokat takarnak. Mint mondta, ezek a zsidó vagy zsidóvá tett emberek, ezek a romák áldozatok, a magyar nemzet és Európa vértanúi.
A régi, egykori pompájában megújhodott zsinagógatérben nézhettük a feszülten figyelő arcokat, tekinteteket. Nemcsak a ruhák, az öltözékek voltak az alkalomhoz illőre igazítva, sokfajta érzelem tükröződött a szemekben. Gondolatban végigfuthatott bennük nem pusztán a vészkorszakban átélt megaláztatás, szeretteik, barátaik fájdalmas elvesztése, de az azóta eltelt több évtized, amikor a holokausztról sem emlékezett meg a diktatórikus, szintén bűnökkel terhelt hatalom. Amikor a nyolcvanas évek Nyugaton nagy visszhangot kiváltott holokauszt-filmsorozatát sem engedték itthon levetíteni.
És sokan talán, akik messzi földről zarándokoltak el a megemlékezésre, nem is értették, hogy pontosan mit jelentenek Demszky Gábor szavai, aki szónoklatában arról beszélt: csupán akkor leszünk végleg immunisak a rasszista kísértéssel szemben, ha minden meghatározó politikai erő és mértékadó civil testület elhatárolódik a mai antiszemitizmus, a szélsőjobboldal megnyilvánulásaitól. Sokan azt sem érthették tán, kikre gondol a főpolgármester, amikor olyan politikusokról beszélt, akik egy szájból hideget és meleget fújnak egyszerre, s vajon kik lehetnek, akik miközben elítélik a jelen antiszemita futóbolondjait, magukénak vallják az ezen őrültségeket millió magyarhoz közvetítő rádióműsorokat és televíziós csatornákat. A főpolgármester mindenesetre bocsánatot kért az egész magyarság nevében a magyar zsidóságtól azért a bűnért, amit 1938 és 1944 között a magyar politikai közösség elkövetett ellenük. De vajon miért kellett kódolt aktuálpolitikai üzenetekkel terhelni a megemlékezés méltóságát?
Amikor egy diáklány felolvasta egy hasonló korú kislánynak az 1940-es évek első felében írt naplóját, sokan megkönnyezték a hallottakat. (Feltehetően Demszky is megfeledkezett az időről és térről, hiszen szinte egy pillanatra sem hagyta abba a rágógumi rágását.) Az ünnepi esemény egyben nyitánya volt egy kegyeletteljes eseménynek. Az áldozatok emlékfalánál Göncz Árpád volt köztársasági elnök olvasott fel elsőként hatvan nevet a falon található hatvanezer közül. Tegnaptól vasárnap estig számos politikus, művész, közéleti személyiség folytatja a sort a nap huszonnégy órájában, megszakítás nélkül. A túlélők, embermentők, s családtagjaik voltak az emlékközpont tegnap megnyílt, a híres Auschwitz Albumot bemutató időszaki kiállításának első látogatói.




A magyar szerepről
Ezt az aljas bűnt magyar emberek követték el magyar emberek ellen – mondta csütörtökön Medgyessy Péter miniszterelnök, ezzel lényegében megfeledkezve arról a tényről, hogy a megsemmisítő táborokat nem magyarok, hanem a nácik hozták létre, s üzemeltették. Azzal, hogy a német megszállás után a magyar politikai élet konzervatív részének igen kevés szava volt, úgy tűnik, jobban tisztában van Israel Gutman izraeli történész, aki nem ítéli el ilyen sommásan a magyar társadalmat és politikai elitet. Gutman tanulmánya az Auschwitz Albumban a magyar zsidóság kiirtási folyamatával foglalkozik, ám a történész ezen keresztül részletes képet vázol fel a német offenzívának ellenállni igyekvő magyar politikai vezetőkről is. Kritikai megállapításai mellett elismeri azokat a törekvéseket, amelyeket Horthy Miklós kormányzó és mások fejtettek ki annak érdekében, hogy Magyarország ne kerüljön német fennhatóság alá. Mint írja, a német megszállás előtt a magyarországi zsidók jobb helyzetben voltak, mint a német érdekeltségi körbe tartozó többi országban élők, mert megtarthatták – ha korlátok között is – személyes szabadságuk egy részét. A történész arról is szól, hogy a zsidó menekültek addig menedéket találtak Magyarországon, s egyes közismert zsidó személyiségek, hitközségi vezetők rendszeres kapcsolatot tartottak fenn magyar szervekkel és magával Horthyval is. Gutman felidézi azt is, hogy a magyar kormányzót 1943 áprilisában Hitler vissza nem utasítható találkozóra hívta, és kérdőre vonta „a zsidókérdés miatt” is. Leírja Horthy válaszát: a zsidókat már kiűzték korábbi pozícióikból, ennél tovább nem kíván menni, nem kívánja elpusztítani őket. A magyar engedetlenség vége az 1944. március 19-i német megszállás lett. Az izraeli történész bátor elhatározásként, ám igen-igen elkésett parancsként aposztrofálja, hogy 1944. július 7-én Horthy Miklós elrendelte a zsidók elszállításának leállítását. Bár Gutman nem tesz róla említést, azóta tudjuk, hogy a kormányzót az bírta elhatározásra, hogy két Auschwitzból szökött fogoly beszámolt a koncentrációs táborba küldöttek valódi sorsáról. A történész úgy fogalmaz: Horthy számára az volt a döntő, hogy bármi áron megszabadítsa az országot a háború borzalmaitól és a német függéstől. Az elemzésből is kiderül, hogy a hazáját szerető, relatív védettségben élő magyar zsidóság a szállongó hírek ellenére sem hitte el, hogy halál vár rá az út végén.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.