Párbajok

Kő András
2004. 04. 16. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Bolyaiakkal való megismerkedést Németh Lászlónak köszönhetem. Az író drámája, A két Bolyai (Básti Lajossal és Kálmán Györggyel a főszerepben) életre szóló élménnyel ajándékozott meg. Dávid Lajos A két Bolyai élete és munkássága című 1922-ben íródott és második kiadásként 1979-ben napvilágot látott könyve tovább mélyítette bennem a Bolyaiak iránti csodálatot. Ács Tibor most megjelent kutatási eredményeinek gyűjteményét olvasva – középpontban az ifjabb Bolyai hadmérnöki pályájával – végleg szívembe zártam a magyar föld e kivételes matematikai zsenijét. Bárha nem könnyű olvasmányt adott a kezembe a kiadó. Azzal ültem le a 632 oldalas könyvvel, hogy majd átlapozom, hiszen oly sok mindent tudok a két Bolyairól, aztán beleragadtam, mint parasztszekér a sáros földbe. S most ajánlhatom mindenkinek; a fiatalnak azért, hogy lelkesítse a pálya elején, „férfiú légy, erőssen állj!” (az apa tanácsolja a fiának), az öregnek meg azért, hogy igazolja a megtett utat.
Mennyi féltéssel és szeretettel indítja útjára Marosvásárhelyről Farkas a fiát Bécsbe, a cs. és kir. Mérnökakadémiára, amely a korabeli Európa egyik legnagyobb tudományos és kulturális létesítménye volt – s ahol János majd öt évet tölt (1818–1823), hogy aztán sűrű levélváltásuk annyi szép gondolat és tudományos dialógus forrása legyen. Közben megismerkedhetünk az akkori bécsi iskolarenddel, a tantárgyakkal (erődítéstan, építészet stb.), de mindennek az alfája és ómegája a matematika. A növendékek rangsorolása, egymásról alkotott kritikája feléleszti az alkotószellemet. S aztán, ahogy a kadétból alhadnagy (később, már az akadémia befejezése után főhadnagy, alszázados, mérnökkari másodszázados) lesz, párbajozik is. Ő a kihívó – erősen könnyen voltam sérthető, írja. Társai megcsodálják karjának erejét. A világhírű matematikus, Gauss véleménye is idekívánkozik: „Ezt a fiatal geométert, Bolyait elsőrangú lángésznek tartom.”
Az akadémia befejezése után, hadmérnöki pályafutása során korszakalkotó geometriai felfedezéseket tesz. Mérnöki szolgálatának állomásai: Temesvár, Arad, Lemberg, Olmütz. A karriernek azonban betegség vet véget. Félrokkant lesz, nyugállományba helyezik. Hazatér Marosvásárhelyre, de összekülönbözik apjával, és elköltözik. Viharos szerelmi viszonyából négy gyermek születik. Ez idő tájt veti papírra tudományos rendszerét a békéről és a háborúról, amely a TAN nevet viseli.
Gyönyörű fejezetet olvashatunk a könyvben – az 1848–49-es forradalom idején – Bolyai János hadügyi reflexióiról, erős magyar hadsereg talpra állításáról. Hazaszeretet, becsvágy, tehetség, mellette sok keserűség és csalódás árad a könyvből. Apa és fia haláluk után külön sírba kerültek, mígnem az 1911-es exhumálás során – az MTA költségén – közös sírba helyezték őket a marosvásárhelyi református temetőben. Amikor becsuktam a könyvet, János nagybeteg édesanyjának emelkedett hangú búcsúja jutott eszembe. Azt írta levelében: „Kedves Fiam! Lelkem kedves angyala. Isten Veled!”
(Ács Tibor: Bolyai János új arca – a hadmérnök. Akadémiai Kiadó, Budapest, 2004. Ármegjelölés nélkül)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.