S hogy miért pótolhatatlan emlékünk az aracsi romtemplom? A válasz: a mai Szerbia-Montenegró területén, az egykori Torontál vármegyében a keresztény magyar kultúra talán legrégebbi építészeti emlékeként tartjuk számon. Az írásos emlékek első ízben az 1092-es szabolcsi zsinaton említik, s mai napig történő fennmaradása jelképes értékűnek tekinthető. Bár a tatárjárás sem kímélte, IV. László idején újjáépítették a monostort és a templomot, majd 1551-ben, Aracs elfoglalásakor a törökök szintén fölégették, ám végleg elpusztítani sosem tudták a történelem viharai. Az épület már a XIX. században is csonka templomként magasodott az elnéptelenedett környéken, a századfordulóra viszont további épületrészek váltak az idő és az emberek martalékává.
Az 1970-es években Kozák Éva és Sedlmayr János elkészítették a templom részleges helyreállítási tervét, s a munkálatok meg is kezdődtek, ám a huszadik századi vandalizmus máig nem kíméli a román kor egykori építészeti remekét. Szerencse a szerencsétlenségben, hogy a járt utaktól, lakott településektől viszonylag messze található az aracsi templomrom, így a rongálóknak nem mindig éri meg a fáradságot, hogy egy kis pusztításért a pusztába látogassanak.
Szűcsné Párdányi Márta, a Hit és Haza Polgári Kör vezetője kifejtette: mindenkinek kötelessége lenne a segítségnyújtás, aki nem csupán szavakkal, de tettekkel is segíteni szeretné a határon túli magyarság kultúrájának fennmaradását. Úgy véli, hogy az aracsi – egykor monumentális – templomrom szimbolikus jelentőségű. A vajdasági szórványmagyarság összetartásában, széthullásának megakadályozásában hatalmas jelentősége lehet egy olyan szakrális helynek, amely nemcsak találkozási pontként szolgálhatna, de tarthatná a hitet is az identitásukat megőrző emberekben, hogy nincsenek magukra hagyva.
Azzal is tisztában vannak, hogy egyetlen jótékonysági esttel nem lehet a páratlan értékű műemlék rom sorsát végleg megfordítani, ám ha mindenki közös magyar ügynek érzi Aracsot, és hozzáadja a maga támogatását, reménykedhetünk, hogy előbb-utóbb restaurált állapotban, régi fényében gyönyörködhetünk az Árpád-kori templomban. Számítanak a munkálatok után a helyi polgári egyesület további hatékony közreműködésére az állandó őrzésben és a fenntartásban. A Szent Margit Gimnázium dísztermében ma este 6 órakor kezdődő jótékonysági előadás bevallott célja az, hogy adományokat gyűjtsön a délvidéki Aracs 95 Pusztatemplomért Egyesület számára. A kecskeméti Nemesszeghy Márta kórus mellett a Csillagszemű gyermektáncegyüttes lép fel a Kossuth-díjas Tímár Sándor koreográfiájára, s közreműködik a szintén Kossuth-díjas Bánffy György színművész is. Az est védnökei Mádl Dalma és Antall Klára.
A Liverpool edzőjének döntése mindenkit lázba hoz, Szoboszlai díjat kapott + videó
