Szerencsés állapotnak nevezte az alezredes, hogy a háborús övezetté vált Bagdad 120, Fallúdzsa pedig mintegy 180 kilométerre van a magyarok táborától. Állítása szerint a táborban nincs szorongás és félelem, mert a bázis közvetlen környékén nincsenek harci vagy terrorcselekmények. Mindenki tudatában van annak, hogy romlott a helyzet a térségben, és hogy bármikor változhat a stabilitás, de az alezredes szerint „a magyar szállító- kontingens fegyelmezett katona módjára hajtja végre a rá szabott feladatokat”.
Kuti Ferenc nem tudott egyértelmű választ adni arra a kérdésünkre, hogy ha a bagdadi erőknek szüksége lesz támogatásra, akkor a háborús övezetté vált területekre is kerülhetnek-e magyar katonák, de azt leszögezte: a parancsot minden esetben teljesíteniük kell.
Irakból származó közvetlen forrásunk szerint azonban nincs minden a legnagyobb rendben a magyar táborban. Nem ritka az elégedetlenség, a katonák gyakran panaszkodnak a szervezetlenségre, az ellátás hiányosságaira, s az idő múltával mind gyakrabban arra is, hogy csak igen ritkán kerülhetnek telefonkapcsolatba itthon maradt hozzátartozóikkal. Az al-hillai bázis környékén történt merényletek után az is mindenki számára egyértelművé vált, hogy senki sincs teljes biztonságban, ezért néhányan jelezték, hogy hazatérnének a táborból.
Kuti Ferenc cáfolta, és a katonákra nézve is sértőnek nevezte ezeket a „feltételezéseket”. Megjegyezte: az iraki kontingens tagjai felnőtt emberek, és tudták, mire vállalkoztak, ezért nem megalapozott az állítás, hogy bárki is haza kívánna jönni a katonák közül, hacsak nem magánéleti gondok miatt. Az alezredes elmondta azt is: az iraki helyzet romlása miatt rendkívüli biztonsági intézkedéseket hajtottak végre, a katonáknak megfelelő az ellátása, állandóan golyóálló sisakban, repeszálló mellényben kell közlekedniük, a kézifegyverüket pedig még a zuhanyozóba is magukkal kell vinniük.
Az MDF parlamenti frakciója tegnap felszólította a kormányt, hogy az Európai Unió országaival összhangban tegyen lépéseket a politikai rendezésre, és ennek első lépéseként vonja vissza katonáinkat Irakból. Karsai Péter, a párt alelnöke szerint „ez a háború már nem a terroristák ellen folyik, hanem az iraki lakosság ellen”.

Ukrajna EU-s tagságáról szóló szavazásra buzdít a kormány – videó