Az elzárkózás nehezen magyarázható, ugyanis 2001 júliusa óta a Communitas Alapítvány kizárólag közpénzeket kezel. Ez az alapítvány osztja el az erdélyi magyarság számára kiutalt a román költségvetési támogatásokat. E közel hároméves időszakban a Communitas Alapítvány csak egyszer, 2002 októberében közölt néhány összegző adatot tevékenységéről, akkor is a sajtó nyomására. A Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) bukaresti lobbitevékenységének köszönhetően ebben az időszakban jelentősen megnőtt a magyar közösségnek szánt támogatási keret. A 2001-es 13,385 milliárd lejről (165 lej = 1 Ft) 2004-ben ötvenmilliárd lejre emelkedett.
Az alapítvány márciusban arra hivatkozva utasította el a 2001 és 2003 közötti támogatások teljes és tételes listájának a kiadását, hogy a Krónika nem vállalta három év valamennyi támogatása tételes listájának a közzétételét. Később a lap vállalta ezt, de kihasználván a Communitas sajtó szaktestülete által meghirdetett pályázatot, magától a Communitastól pályázta meg a támogatási adatokat tartalmazó húsz újságoldalas melléklet kiadási költségeit. A szaktestület a kérést elutasította. Ezután a Krónika a román állami hivatalokból próbálta megszerezni az alapítvány tevékenységével kapcsolatos információkat, idő közben azonban a Communitas is egyre több adatot tett elérhetővé az RMDSZ honlapján. Közzétette például kuratóriumának névsorát, amely – mint kiderült – lényegében az RMDSZ vezérkarával azonos. Az alapítványt Markó Béla, a szövetség elnöke vezeti, Takács Csaba, az RMDSZ ügyvezető elnöke pedig alelnöki tisztséget visel benne.
Az RMDSZ vezetői időközben többször is kifejtették, a romániai kisebbségi pénzek közül csak a magyar kisebbségét osztják ki nyílt pályázati alapon. Azt már a Krónika számította ki, hogy az állítás csak az összeg kisebbik és évről évre csökkenő hányadára igaz. 2003-ban például a támogatási keret 27 százalékát osztották ki a többnyire RMDSZ-hez közel álló szakértőkből és RMDSZ-es politikusokból álló szaktestületeken keresztül. E szaktestületek 2002-ig a sajtó, a könyvkiadás, a közművelődés, az ifjúság és a szórvány területén hirdettek meg pályázatokat, 2003-tól alkotói ösztöndíjbizottság, 2004-től pedig utazási támogatási kérelmeket elbíráló szaktestület is alakult.
A kuratórium világhálón közzétett jelentéséből azonban az derült ki, hogy az alapítvány 2003-ban a keret több mint egyharmadát önmagára vagy saját programjaira költötte. Az elszámolásban a legnagyobb összeg (5,273 milliárd lej) a kolozsvári Majális utcai székház új szárnyának a felépítése mellett szerepelt. Az ősz folyamán átadott székház 12 irodájából egyet használ az alapítvány titkársága, a többiben az RMDSZ ügyvezető elnöksége működik, Takács Csaba szerint albérletben. Az ügyvezető elnök azonban nem adott magyarázatot arra, hogy miért nem jelenik meg az alapítványi jelentés bevételi oldalán a bérleti díjból származó összeg. A beszámolóból az is kiderült, az alapítvány tavalyi pályázatainak a lebonyolítására 4,5 milliárd lejt, azaz 770 millió lejjel többet fizetett, mint amennyit a szórványra, az ifjúságra és az alkotói ösztöndíjakra együttesen szánt. Ráadásul a pályáztatásra fordított összegnek alig több mint kétszeresét (10,1 milliárdot) osztotta ki nyilvános pályázatokon.
A kuratóriumi jelentés közölte ugyan a támogatottak listáját, de a pénzekről csak összegző adatokat hozott nyilvánosságra. Ezekből kiderült, hogy nem csak pályázati úton nyújtott támogatást az alapítvány. Szép Gyula RMDSZ-alelnök, az alapítvány kurátora elmondta, a pályázati határidő lejárta után esetenként egy-egy pénzkérő levélre is pozitív választ adott a kuratórium. Kiderült azonban, hogy az alapítvány negyedévente Bukarestbe küldött elszámolásai merőben más képet tükröztek, mint a kuratóriumi jelentések. Ez utóbbiak szerint például az alapítvány 2002-ben 1,6 milliárd lejt költött saját működésére. A kormánynak küldött elszámolásban viszont csak a telefon-, fax- és postai költségeknél 1,611 milliárd lej van feltüntetve. Ehhez azonban még hozzáadódik az irodai fogyóeszközökre kiadott közel egymilliárd lej, valamint a személyzeti költségekre kifizetett közel hárommilliárd. Az is kitűnt az elszámolásokból, hogy az alapítvány személyzeti költségei évről évre megduplázódtak. Míg 2001-ben csak 1,1 milliárd lejt könyveltek el ebben a kiadási kategóriában, 2002-ben ez az összeg 2,957 milliárd, 2003-ban pedig 5,769 milliárd lej volt.
A számok mögött rejlő valóságról a munkaügyi felügyelőségtől szerzett adatok nyújtottak teljesebb képet. Ezek szerint az alapítványnak 2000-ben kettő, 2001-ben 16, 2002-ben 17, 2003-ban pedig 31 alkalmazottja volt az év végi záráskor, 2004 februárjában pedig 33 személy szerepelt a fizetési listáin. A bomba igazán akkor robbant, amikor a hivatal az alkalmazottak listáját is kiadta. Kiderült ugyanis, hogy az alapítvány fizetési listáján szerepel az RMDSZ három országos alelnöke, három megyei ügyvezető alelnöke, de emellett Markó Béla irodavezetője és sajtósa, valamint az elnök nyilvános szerepléseinek a filmezésével megbízott televíziós szakember is. Innen kap ugyanakkor fizetést az RMDSZ ügyvezető elnökségének szinte valamennyi referense.
Az állapot nyilvánvalóan törvényellenes, ugyanis a pénz elosztását szabályozó kormányhatározat kizárja az RMDSZ-t a támogatás haszonélvezőinek a sorából. A szövetség ugyanis pártként kap költségvetési támogatást, és ilyen módon nem jogosult a civil szférának szánt pénzek felhasználására. Az RMDSZ vezetői egyelőre elutasították a válaszadást a Communitasszal kapcsolatban föltett újságírói kérdésekre. A sajtó nyomásának azonban annyi eredménye máris látszik, hogy a napokban – az alapítványi pénzosztás történetében először – a Communitas könyvkiadási szaktestülete közzétette a márciusi ülésén kiosztott támogatások teljes és tételes listáját.
***
A kuratórium tagjai.
Markó Béla szövetségi elnök (kuratóriumi elnök), Takács Csaba ügyvezető elnök (kuratóriumi alelnök), Borbély László képviselő, ügyvezető alelnök, Kelemen Atilla képviselőházi frakcióvezető, Kelemen Hunor képviselő, a Szövetségi Egyeztető Tanács elnöke, Kerekes Gábor ügyvezető alelnök, Nagy F. István volt ügyvezető alelnök, Nagy Zsolt ügyvezető alelnök, az RMDSZ választási kampányfőnöke, Szép Gyula ügyvezető alelnök, Verestóy Attila szenátusi frakcióvezető és Winkler Gyula képviselő, a Hunyad megyei RMDSZ-szervezet elnöke. (G. Á.)

Egy várandós kismama frontálisan karambolozott – megrázó videón az ütközés