Ron Werber megszegte az etikai alkut

A húsvéti ünnepek miatt nem nyilatkozott a Fidesz arról, hogy Ron Werber botrányos eligazítása után felmondottnak tekintik-e a szocialistákkal kötött választási etikai megállapodást. Az újságíró-szövetségek ellentétesen ítélik meg azt, hogy az egyik internetes portál tudósítója inkognitóban részt vett az eseményen.

Munkatársainktól
2004. 04. 12. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mivel a Fidesz előre jelezte, hogy húsvétkor tartózkodik a politikai megnyilatkozásoktól, a párt képviselői tegnap nem kívántak felelni a korábban Schmitt Pál, illetve Horn Gyula által kötött választási etikai megállapodás jövőjét illető kérdéseinkre. Az ellenzéki párt mai elnökségi ülésén várhatóan téma lesz az MSZP kampányaktivistáinak Ron Werber izraeli tanácsadó által szervezett „Csapatjáték” nevű felkészítése. Ismert: az Index tudósítása szerint Werber a múlt szerdai felkészítésen többek között lefasisztázta és paranoiás bandának nevezte a Fideszt, Tóbiás József pártigazgató pedig azt az instrukciót adta az aktivistáknak: „nem érdekelnek az etikai és a választási kódexek, mindegy, hogy egy körzetben milyen a szokásjog a pártok és az önkormányzat között, a végén majd megbeszéljük, hogy mennyi a bírság.” Úgy tudjuk: az MSZP mai elnökségi ülése is foglalkozik az üggyel.
*
A szocialisták arra keresnek választ, miként juthatott be az internetes portál tudósítója a zártkörű párteseményre, illetve, hogy mit tegyenek a kialakult helyzetben.
Az MDF tegnap arra kérte az emberek „csendes többségét”, utasítsa el a háborús logikára épülő politikát, jöjjön akár bal-, akár jobboldalról. Ez abban a közleményben olvasható, amelyet az MSZP kampánytanácskozásán elhangzottak kapcsán adott ki Dávid Ibolya MDF-elnök és Csáky András választmányi elnök. Úgy vélik, hasonlóan a 2002-es választásokhoz, az MSZP most is arra készül, hogy lelki polgárháborúba taszítsa az országot.
A Magyar Nemzeti Szövetséget (MNSZ) alkotó kilenc párt és 64 civil szervezet Polt Péter legfőbb ügyészhez fordult, hogy az ügyészség indítson törvényességi vizsgálatot az MSZP kampányfelkészítő gyűlésén elhangzott programjára való tekintettel – olvasható Balogh Gyula elnök, független országgyűlési képviselő közleményében. A politikus szerint azonnal fel kell függeszteni az MSZP tevékenységét a törvényesség helyreállításáig. Az MNSZ felszólítja Ficzere Lajost, az Országos Választási Bizottság elnökét, hogy tiltsák el a szocialista pártot az európai uniós választástól.
Kovács László, az MSZP elnöke pénteken a sajtóetikával ellentétesnek nevezte az Index eljárását, és szerinte a történteknek legfeljebb az lesz a következménye, hogy az orgánum újságíróival nem állnak majd szóba. A Magyar Újságírók Országos Szövetsége etikai bizottságának elnöke, Halák László szintén elítélte a cikkírókat. Mint mondta, „szörnyű lenne, ha elharapózna az újságírásban”, hogy az újságírók titokban szereznek információkat. Uj Péter, az Index főszerkesztője etikailag korrektnek tartja a cikk megírását és annak körülményeit. Mint mondta, Kovács Lászlónak „nyilván az a korrekt és etikus, ami az ő szájíze szerint van”.
Hozzátette: nem volt szükség fondorlatra, hogy bejussanak a tanácskozásra. Mint mondta, „odament az emberünk, és bement; nem kérdeztek tőle semmit, nem volt álszakáll, álbajusz”.
Szikora József, a Magyar Katolikus Újságírók Szövetségének (Makusz) elnöke szerint nemcsak azt kell vizsgálni, etikus volt-e az Index eljárása, hanem azt is, hogy etikus dolgok történtek-e az MSZP kampánytréningjén? Kérdésünkre kifejtette: ez utóbbi már csak azért is a nyilvánosságra tartozik, mert a pártok közpénzből működnek, így az összes jelentős döntésükről – így a választási kampány stratégiájáról is – kötelesek tájékoztatni az embereket. Álláspontja szerint az Index tudósítója csak úgy juthatott be a rendezvényre, hogy oda a szocialista párt valamelyik munkatársa beengedte, s ott csak az újságírói hivatásának megfelelő munkáját végezte. Hollós János, a Magyar Elektronikus Újságírók Szövetségének elnöke a Magyar Nemzetnek úgy vélekedett: tételesen valóban etikátlan az, amit az Index tett, de ez elektronikus társadalomban nagyon gyakori is, mindig küzd egymással az etika és az élet. – A szerkesztőségek akkor döntenek úgy, hogy ilyen anyagokat nyilvánosságra hoznak, ha úgy ítélik meg, olyan súlyos dologról van szó, amely miatt át kell lépni a korlátokat. Tehát, ha nagyobb etikátlanságra derülhet fény általa, mint amit a nyilvánosságra hozatal jelent – tette hozzá. Emlékeztetett arra: ilyen volt a Postabank VIP-listájának vagy Friderikusz Sándor üzenetrögzítőjének nyilvánosságra hozatala is.



A werberi recept.



Kumin Ferenc politológus:
Fricz Tamás politológus:

Vezércikk a 7. oldalon

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.