Egyes vélemények szerint szokatlan körülmények között döntött a Budai Központi Kerületi Bíróság (BKKB) a K&H Equities Rt.-nél történt milliárdos sikkasztás két gyanúsítottja házi őrizetének megszüntetéséről. Rejtő E. Tibor, a K&H Bank volt vezérigazgatója és Garamszegi Gábor, a Betonút Rt. egykori vezérigazgató-helyettese (korábbi fővárosi MSZP-s képviselő) úgy állnak lakhelyelhagyási tilalom hatálya alatt, hogy a Fővárosi Bíróság (FB) jogerős végzése értelmében május végéig házi őrizetben kellene maradniuk. Jogi szakértőink szerint a joggyakorlattal ellentétes szokatlan intézkedés, hogy az első fokon eljáró hatóság „szembe megy” a másodfokú bíróság végzésével. Az FB sajtótitkárságán úgy vélik: mivel a BKKB döntése egy külön eljárásban született, nem tekinthető a jogerős másodfokú végzés felülbírálásaként. A brókerügy két gyanúsítottja egyébként így sem hagyhatja el Budapest közigazgatási határát. Az ügyészség a házi őrizetet megszüntető végzés ellen fellebbezett, a nem jogerős döntés azonban végrehajtandó.
Rejtő E. Tibor 10 millió forintos óvadék ellenében december 12-én hagyta el a Nagy Ignác utcai büntetés-végrehajtási intézetet. A volt bankvezető alaposan gyanúsítható azzal, hogy hatáskörét túllépve, a bank belső szabályzatát megszegve arra utasította a K&H brókercégének alkalmazottait, hogy Kulcsár Attila ügyfeleinek ne küldjenek kimutatást számláik egyenlegéről. A Betonút Rt. sikkasztással gyanúsított volt vezérigazgató-helyettesét, Garamszegi Gábort december 5-én 30 millió forint óvadék ellenében helyezték jogerősen szabadlábra.
*
Értesüléseink szerint a BKKB csütörtökön dönt a bűncselekmény-sorozat kapcsán pénzmosással meggyanúsított El Abed Hassan óvadék ellenében történő szabadlábra helyezéséről. A szír pénzváltó esetleges szabadulásával Kulcsár Attila lenne az egyetlen, aki büntetés-végrehajtási intézetben kénytelen időzni.
Lapunk időközben megtudta, hogy a sikkasztási, pénzmosási botrány egyik értelmi szerzőjének tartott Schönthal Henriket még mindig nem körözik az Amerikai Egyesült Államokban. Az ügy érdekessége, hogy az Igazságügyi Minisztérium közel másfél hónapig tanulmányozta az ügyészség nemzetközi elfogatóparancs kiadására vonatkozó indítványát, amikor – ahelyett, hogy ellenjegyezte volna – sürgős átdolgozást kérve visszaküldte a vádhatóságnak. A tárca lépésével lényegében további időt nyert Schönthal Henrik, aki jelenleg ismeretlen helyen tartózkodik, ám legutóbb Floridában bukkant fel.
Áder János pert nyert a Népszabadság ellen. A Fővárosi Ítélőtábla tegnapi jogerős ítélete szerint a Népszabadság Kiadó Rt. megsértette Áder János jó hírnévhez fűződő személyiségi jogát, amikor az újság 2003. augusztus 2-i számában Áder János képmásának feltüntetésével, a politikai elit és a „brókerbotrány” kapcsolatának feltételezésével olyan hamis látszatot keltett, mintha a Fidesz frakcióvezetője összefüggésbe hozható lenne egyes jogellenes cselekményekkel. A bíróság nem vagyoni kártérítés megfizetése mellett arra kötelezte a Népszabadságot, hogy az ítélet rendelkező részét tegye közzé. (MN)