Vasárnap estig hét amerikai katona esett el, és legalább kéttucatnyi társuk megsebesült a Bagdad Szadrváros nevű külvárosában fegyveres síita felkelőkkel vívott összecsapásban. Tegnap belehalt sebeibe egy nyolcadik katona is – közölte az amerikai hadsereg.
A bagdadi negyedben folyamatosak az összecsapások asz-Szadr úgynevezett Mahdi-hadserege és az amerikai megszálló csapatok között. Korábbi jelentések szerint az összetűzésekben csaknem harminc – más források szerint kilencven – iraki vesztette életét, hetvenöten megsebesültek. Az amerikai hadsereg katonai helikoptereket is bevetett a síita elővárosban, két amerikai Apache helikopter célzott támadásokat hajtott végre a negyedben. Az amerikaiak elleni fegyveres támadások a délutáni órákban is folytatódtak. Szadr többtucatnyi híve tegnap hajnalban békésen elfoglalta a bászrai kormányzó székházát. Később tárgyalások kezdődtek a behatoló csoport, valamint a kormány tisztségviselői között.
Az Egyesült Államok nem hátrál meg a merényletek és az erőszak elől, és Irakban marad mindaddig, amíg megteremtik a demokrácia intézményeit és a demokratikus kormányzást – jelentette ki a történtek után George Bush amerikai elnök.
A Fehér Ház szóvivője azzal vádolta Muktada asz-Szadr síita vezetőt, hogy terrorszervezetekkel szövetkezik. Scott McClellan szerint a fiatal síita vezető ki akarja siklatni a szuverenitás helyreállításához vezető átmenetet, s ezzel az iraki nép szabadsága ellen tör. A szóvivő emlékeztetett arra, hogy asz-Szadr szolidaritást vállalt a Hamász és a Hezbollah palesztin és libanoni terrorszervezetekkel.
*
Törvényen kívülinek nevezte Muktada asz-Szadr radikális iraki síita elöljárót Paul Bremer, Irak amerikai kormányzója, és közölte, az amerikai hadsereg nem fogja eltűrni a vallási vezető és hívei lázadását.
„Nagyon nehéz helyzetben vagyunk. A Muktada asz-Szadr vezette csoport kívül helyezte magát a szövetségesek és az iraki vezetők törvényein” – jelentette ki Paul Bremer egy biztonsági tanácskozáson újságírók előtt. „Szadr megkísérli a legitim rendszer helyébe helyezni a saját tekintélyét. Ezt nem fogjuk eltűrni. Helyreállítjuk a törvényt és a rendet, amit az irakiak elvárnak tőlünk” – fogalmazott. Muktada asz-Szadr vasárnap az ellenzék „terrorizálására” szólított fel, mivel véleménye szerint a tüntetések hiábavalóvá váltak.
Időközben elfoglalták a bászrai kormányzó székházát Muktada asz-Szadr radikális hívei. Az úgynevezett Mahdi-hadsereg több tucat fegyverese hatolt be az épületbe. Az iraki védelmi minisztérium szóvivője közölte, hogy tárgyalások kezdődtek a fegyveresek, valamint a kormány tisztségviselői között.
Katonai hadműveletek miatt az Irakot megszálló szövetségesek lezárták a közép-iraki Fallúdzsa települést és a Bagdadot a jordániai Ammánnal összekötő autóutat. Amerikai katonai források szerint 1200 amerikai tengerészgyalogos és két iraki biztonsági zászlóalj várja a parancsot a benyomulásra Fallúdzsa határában. A városban a múlt héten meggyilkoltak négy amerikai polgári személyt, és holttestüket meggyalázták. Helyi lakosok szerint tegnap is összecsapások voltak amerikai katonák és lázadók között.
Síita intifáda
A síita felkelés kezdetét vélik felfedezni a tegnapi libanoni újságok a Muktada asz-Szadr radikális síita prédikátor Mahdi-hadserege és az amerikai katonák között előző nap Bagdadban kibontakozott összecsapásokban. Szadr híveinek intifádája címmel közölt írásában az asz-Szafir napilap arról ír, hogy „Irak síitái a megszállók ellen lázadnak, az utcákra vonulva terrorizálják az ellenséget, miután belátták, hogy a békés tüntetések nem hoznak eredményt”.
Az ad-Diar a feszültségek növekedéséről számol be, nem zárva ki azt sem, hogy Muktada asz-Szadr embereihez más síita mozgalmak is csatlakozhatnak. A liberális an-Nahar lap szerint az amerikaiak vállalták a kockázatot, amikor „újsága betiltásával és közeli munkatársai letartóztatásával felbőszítették Muktada asz-Szadrt”. Megfigyelők emlékeztetnek arra, hogy az Irak mintegy hatvan százalékát kitevő síiták radikalizálódásával tovább romolhat a belpolitikai helyzet.