Sorsdöntő uniós viták várhatók

Jókor történik a belépésünk ahhoz, hogy az uniós alkotmányról, illetve az EU 2007– 2013-ig tartó költségvetéséről folyó vitában részt tudjunk venni – jelentette ki tegnap újságírók előtt Gottfried Péter integrációs és külgazdasági államtitkár.

Ruff Orsolya
2004. 04. 28. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Partnerek vagyunk abban, hogy még az ír elnökség alatt lezáródjanak az alkotmányról folyó tárgyalások – hangsúlyozta Gottfried Péter, hozzátéve, hogy nem lenne szerencsés, ha az alkotmányozási vita összemosódna az EU költségvetéséről zajló egyeztetéssel. Mint mondta: még a látszatát is el kell kerülni annak, hogy a különböző érdekeltségek befolyással lehetnek egymásra.
Magyar szempontból kiemelt fontosságú a kohéziós politika erősítése, és – mint az integrációs államtitkár kifejtette – érdekeltek vagyunk abban is, hogy az unió következő költségvetési időszakában a vidékfejlesztés is erős politika maradjon. Gottfried Péter szerint hazánk olyan egy főre jutó támogatást szeretne elérni, amely megegyezik a hozzánk hasonló tagországok régióinak jelenlegi juttatásaival. Az államtitkár a célok közül kiemelte a lisszaboni folyamatot (amelynek lényege az unió versenyképességének növelése), valamint az EU új szomszédságpolitikáját. Kifejtette, Magyarország érdekelt abban, hogy a határon átnyúló projekteknek fedezetük legyen az uniós büdzsében.
Lapunk kérdésére válaszolva Gottfried Péter közölte, hogy a csatlakozás után a Külügyminisztérium integrációs államtitkárságának fő feladata az uniós intézményekben képviselt magyar álláspontok koordinálása lesz.



Egyszerűsített ellenőrzés. Magyarország május 1-jei európai uniós csatlakozása után egyszerűsített ellenőrzéssel léphetnek át az uniós tagországokba a polgárok. A csatlakozást követően Magyarország Szlovéniával, Ausztriával és Szlovákiával közös határa az Európai Unió belső, az Ukrajnával, Romániával, Szerbia-Montenegróval és Horvátországgal közös határa pedig az EU külső határává válik. A belső határok átkelőhelyein egyszerűsített ellenőrzéssel léphetnek át az EU polgárai. Ez a gyakorlatban az úti okmányok érvényességének ellenőrzését, személyazonosítást és a gépjármű megtekintését jelenti. (MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.