A problémákat a jelek szerint a megszálló országok vezetői is érzékelik, erre utal, hogy az amerikai elnök vasárnap elismerte: nehéz hét telt el Irakban. A történelmi harcot emlegető Tony Blair brit miniszterelnök pedig először vetette fel – még ha csak feltételes módban megfogalmazott utalás formájában is – azt a lehetőséget, hogy az Irakban tevékenykedő nemzetközi koalíció kudarcot vallhat. A fokozódó veszély miatt német értesülések szerint Szófia komolyan foglalkozik a gondolattal, hogy visszarendeli katonai alakulatát.
Törékenynek bizonyult a tűzszünet Fallúdzsában, tegnapra virradóra ismét összecsapások voltak a harci cselekmények egyik gócpontjának számító városban. A nap során aztán folytatódtak a tűzszüneti tárgyalások, így a múlt heti ádáz harcok után egy ideig fellélegezhetett a település meggyötört lakossága. Ugyanaz a tekintélyes iraki személyiségekből álló közvetítői küldöttség, amely korábban tető alá hozta a nem hivatalos tűzszünetet a várost ostromló amerikai erők és a Fallúdzsában megbúvó szunnita ellenállók között, néhány órával a nem hivatalos tűzszünet lejárta előtt újabb tárgyalásokat kezdhetett a szunnita erőkkel, sőt az amerikai katonai hatóságok engedélyével gyógyszereket és kötszereket is vihetett magával az ostromlottak számára. A síiták szent városát, Nedzsefet és a másik síita szent város, Kerbela központját viszont még mindig a radikális síita vezető, Muktada asz-Szadr híveinek félkatonai szervezete ellenőrzi.
Irakban mindeközben kilenc amerikai és két cseh állampolgárt is elraboltak. A két csehet úton Jordánia fővárosa felé ejtették túszul vasárnap délelőtt, mintegy tíz kilométerre Bagdadtól. Kína nem sokkal ezután hivatalosan is megerősítette, hogy hét állampolgárát elrabolták Irak középső részén. Korábban három japán civilt is foglyul ejtettek, Tokió ezért azt tervezi, hogy hazaszállítja fegyvertelen állampolgárait Irakból.
Továbbiak a 8., publicisztika a 7. oldalon
Donald Trump: Büszke vagyok rá, hogy a béke elnöke lehetek!
