Már az adó emeléséről szóló rendelet kihirdetésekor hangsúlyozták a gyártók és a kereskedők, hogy az általuk kifogásolt lépés a termelés visszaesését, valamint a szürke- és feketegazdaság további erősödését vonja maga után. A piac valamennyi résztvevője szerint az illegális piac drasztikus bővülése óriási károkat okoz a költségvetésnek. A becslések már a tavalyi évre is nyolcvan-száz milliárd forintos bevételkiesést határoztak meg, ám ez a veszteség az idén valószínűleg sokkal több lesz. A dohánygyártók illegális eladásokról készült felmérései elkeserí-tő képet mutatnak: tíz évvel ezelőtt az éves legális értékesítés még 27 milliárd szál volt, tavaly ez a mennyiség 18,7 milliárd szálra apadt. A dohány-nagykereskedők az idei évre további kétmilliárd szálas piaccsökkenést jósolnak.
*
Az adóemelés megalapozatlanságáról szóló aggályokat a legújabb költségvetési bevételkimutatás is alátámasztja. A Pénzügyminisztérium beszámolója szerint a jövedéki és fogyasztási adókból márciusban a prognosztizáltnál több mint hét milliárd forinttal kevesebb befizetés történt. A Központi Statisztikai Hivatal legfrissebb jelentéséből ugyanakkor kiderül: a dohányáruknál fokozatosan már megjelentek a januári jövedékiadó-emelést tükröző magasabb árak, így a cigaretták márciusban átlagosan két százalékkal kerültek többe, mint egy hónappal azelőtt. A jövedéki adótartalmú termékek árai egyébként egy év alatt az átlagos inflációt jelentősen meghaladó mértékben, több mint tizenegy százalékkal lettek magasabbak. Sipos Jenő, a Vám- és Pénzügyőrség Országos Parancsnokságának (VPOP) szóvivője a Magyar Nemzet érdeklődésére kifejtette: nem emelkedett a cigarettacsempészet mértéke. Igaz, az elmúlt évekhez képest több esetben történt lefoglalás, ezek értéke és mennyisége azonban kisebb volt – tette hozzá Sipos Jenő.
Bede Rita, az évi nyolcmilliárd szálas eladásával piacvezető BAT Hungary Kft. sajtószóvivője lapunknak hangsúlyozta: a forgalmi adatok nem támasztják alá a vámosok állítását, hiszen az adóemelés bevezetése óta érzékelhetően csökkent a legális forgalom, a különbözet pedig egyértelműen a feketepiacon kötött ki. Tar Ágnes, a Philip Morris sajtófőnöke kiemelte: vállalatuk mindent meg fog tenni annak az érdekében, hogy a dohányipar és a VPOP között múlt hónapban létrejött csempészet elleni megállapodás sikeres legyen.
Egedi István, a V. Tabak Dohányipari Rt. értékesítési vezetője szerint a csempészett cigaretták nagy része Ukrajnából származik, mert itt a legkisebb e termékek adótartalma. Az illegális behozatalt minél előbb meg kell szigorítani ahhoz, hogy a csempészáru ne árassza el végleg az országot.
***
Növekvő veszély a keleti határokon. A Financial Times tegnapi cikke arra figyelmeztet, hogy az európai uniós csatlakozás után hazánknak nagyobb figyelmet kell szentelnie a keleti határátkelők forgalmának megfelelő védelmére. A május elsejei belépés után a többi csatlakozó ország közül Magyarországnak lesznek a legveszélyesebbek a keleti határai – írja a brit gazdasági lap, amely szerint a legnagyobb problémát jelenleg a cigarettacsempészet és az illegális bevándorlók jelentik.

Orbán Viktor üzent az édesanyáknak: Aki gyermeket vállal, elismerést érdemel