A biztonsági szakértők jórészt egyetértenek abban, hogy a külföldi állampolgárok túszul ejtésével az ellenállók legfőbb célja a megszállók kiűzése Irakból.
Mint Gorka Sebestyén lapunknak nyilatkozva rámutatott, úgy tűnik, hogy a kisebb katonai erejű, illetve a szövetségi rendszerbe nem túl régóta beletartozó kis országok állampolgárai kerülhetnek leginkább a túszejtők látókörébe. Az arab ellenállók észrevették, hogy a megszállók szövetsége kezd fellazulni, ők pedig a túszejtő akciókkal mint újabb eszközzel csak tovább akarják mélyíteni a törésvonalakat – vélte a biztonságpolitikai szakértő.
Georg Spöttle viszont egy másik irányvonalat is felvázolt, hiszen szerinte mindinkább jellemzővé válik a kriminalizálódás is. Mint elmondta, annak idején Bejrútban is dollárszázezreket fizettek a túszokért, ráadásul a civil túszok jó cserealapot is képezhetnek. A szakértő emlékezetett, hogy az amerikaiak sok ezer irakit ejtettek fogságba, így elképzelhető, hogy a nyugati túszok elengedését az ellenállók előbb-utóbb összefüggésbe hozzák az iraki foglyok szabadulásával. Georg Spöttle szerint a kormányok ugyan nem tárgyalnak terroristákkal, a váltságdíjak mégis eljutnak a túszejtőkig. Spöttle utalt az egykori magas szintű iraki–orosz kapcsolatokra, amelyek a jelek szerint ma is lehetővé tették, hogy az orosz cég foglyul ejtett alkalmazottait hamar szabadon bocsátották.

Hatalmas hajtóvadászat van érvényben az ország legkeresettebb bűnözői ellen