A Budapesti Elektromos Műveknek (Elmű) és az Észak-magyarországi Áramszolgáltató (ÉMÁSZ) Rt.-nek 510 millió forintos kárt okoztak az elmúlt három évben a kábeltolvajok. A két társaság szorosan együttműködik a rendőrséggel a lopások megelőzésében és felderítésében. A Pest megyei rendőrök nemrégiben rekordgyorsasággal fogtak el egy kábeltolvajbandát.
Tovább erősíti kapcsolatát az Elmű és a rendőrség. Az együttműködés célja az, hogy hatékonyabban lépjenek fel az áramszolgáltatók berendezéseire utazó bűnözők ellen. Boross Norbert, az Elmű kommunikációs igazgatója a társaság és a Pest Megyei Rendőr-főkapitányság (PMRFK) ez eddigi eredményeket értékelő közös sajtótájékoztatóján elmondta: a társaságot tavaly mintegy 200 millió forint kár érte vezetéklopás miatt. A kárösszeg az egyre értékesebb berendezések miatt növekedett ugyan, az esetek száma viszont csökkent.
A tolvajok profi módon felszerelkezve vágják át a fémátvevő telepeken keresett, alumíniumból, illetve rézből készült huzalokat, de lecsapolják a transzformátorok hűtésére használt olajat is – az elmúlt három évben 8 ezer liter olajat loptak el; ez a mennyiség 300 családi ház egynapi fűtésére elegendő mennyiség. Az áramszolgáltatók ez ellen nemcsak a rendőrök segítségével, de száraztranszformátorok üzembe helyezésével, az olajat fűtésre alkalmatlanná tevő adalék hozzáadásával és mozgásérzékelőkkel is küzdenek.
A vezeték- és az olajlopás közös jellemzője, hogy a tolvaj haszna elenyésző ahhoz a kárhoz képest, ami az áramszolgáltatót éri. Előfordulhat, hogy 50 ezer forint értékű vezeték levágása után az Elműnek egymillió forintjába kerül az áramszolgáltatás helyreállítása, mert nemcsak a hiányzó vezetéket kell pótolniuk, de sok esetben újra fel kell állítaniuk a kidőlt villanyoszlopokat is. A kár pontos nagysága mindazonáltal csak becsülhető, hiszen az áramkimaradások, a környezetszennyezés hatása felbecsülhetetlen, nem is beszélve az emberélet veszélyeztetéséről.
A kábellopással szervezett bandák foglalkoznak, profizmusukra jellemző, hogy olykor emelődaruval felszerelt teherautóval érkeznek a helyszínre, és szigetelt erővágókkal képesek levágni a 20 kilovoltos, középfeszültségű vezetékeket is. Bennfentes kapcsolataiknak köszönhetően otthonosan mozognak a hálózaton, kikapcsolják a berendezéseket. Az elmúlt három évben ellopott kábelek hossza 240 kilométert tesz ki – ennyi vezeték Budapesttől Szerencsig érne.
Az Elmű, az Észak-magyarországi Áramszolgáltató Rt. és a PMRFK 2002 márciusában kötött szoros együttműködési megállapodást a lopások megakadályozására, illetve a bűncselekmények hatékonyabb felderítésére. Szabó Jenő ezredes, a PMRFK kommunikációs igazgatója az azóta eltelt időszakot értékelve elmondta: illetékességi területükön 20-30 százalékkal csökkent az ilyen típusú bűncselekmények száma. Az ÉMÁSZ-t 2002-ben még 150, tavaly már csak 27 millió forintnyi kár érte. A fokozott figyelem eredményeképp sikerült felgöngyölíteniük egy szervezett csoportot, mely az elmúlt két évben több alkalommal nagy mennyiségű vezetéket lopott el.
A nyomozás áprilisban, Tápiószelén indult, ahol 12 oszlopköznyi huzalt vágtak le. Hamar megtalálták a gyanúsítottakat, akikről kiderült, hogy valószínűleg az ő rovásukra írható másik öt bűncselekmény is. Az ellopott vezetékek egy gödöllői fémhulladék-kereskedőhöz kerültek, aki ellen szintén eljárás indult.
Szabó Jenő az eset ismertetése kapcsán kihangsúlyozta: a kábellopással szervezett bandák foglalkoznak. A bűnözői láncot, melynek végén a megrendelők állnak, az együttműködésnek köszönhetően hatékonyabban tudják felgöngyölíteni. A közös munkát a gyorsabb információáramlás és a szorosabb személyes kapcsolatok jellemzik. Az ezredes az áramszolgáltatók és a rendőrség együttműködése mellett kiemelte a jogalkotók felelősségét: véleménye szerint a nagyobb szigor, a jogszabályok megváltoztatása hozzájárulna az ilyen típusú bűncselekmények visszaszorításához. Ismertetése szerint a kár nagyságától és a bűnöző előéletétől függően a kábeltolvajok 1-2 év letöltendő szabadságvesztésre számíthatnak.
Ignácz István dandártábornok, Pest megyei rendőrfőkapitány beszámolója szerint a két társaság és a hatóság a jövőben még határozottabban fog fellépni a kábeltolvajok ellen, de az együttműködésbe bevonják az adóhivatalt, a vám- és pénzügyőrséget, az ügyészséget, illetve a jogalkotókat is.
A sikeres együttműködésért az Elmű nyolc rendőrnek adott át elismerést.

Fontos figyelmeztetést adott ki a NAV, lejár egy határidő!