Szlovák kárpótlás tovább élő ellentmondásokkal

Kaszás Péter
2004. 04. 18. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mint arról a Magyar Nemzet olvasói már többször értesülhettek, 2004. január elsejétől új földtörvény van hatályban a Szlovák Köztársaság területén. A jogszabály egyik lényeges eleme, hogy lehetővé teszi a Benes-dekrétumok által elkobzott földvagyon utáni kárpótlást, vagy ahogy a Felvidéken nevezik: a restitúciót. A törvény értelmében minden olyan szlovák állampolgár kezdeményezhet restitúciós eljárást, akinek – vagy őseinek – földvagyonát a benesi jogfosztások idején kobozták el, és az illetőt annak idején nem ítélték el háborús bűnösként. Azt azonban, hogy e két feltétel teljesülését időnként milyen bizarr tényezők befolyásolják, érdemes egy-egy konkrét eset alapján megvizsgálni.
Először azt nézzük meg, pontosan mi mindent is takarhat ma a demokratikus Szlovák Köztársaságban a „háborús bűnös” megjelölés/kategória.
1946. augusztus 6-án Pataky Pál nős, római katolikus parasztember állt a feledi kerületi népbíróság előtt. Patakyt a népbíróság a 33/1945-ös törvénybe foglalt elnöki dekrétum alapján vétkesnek találta, mert „mint buzgó magyar” 1938 novemberében együttműködött a megszálló magyar hadsereggel. Hogy hogyan? A magyar csapatok bevonulásakor Pataky Pál azt kiabálta Ajnácskő községben, hogy – idézzük a népbíróság határozatát – „ideje, hogy mi magyarok végre elűzzük ezeket a büdös cseheket és szlovákokat!”. A vádlott emellett „nyilvánosan dicsérte és propagálta a fasiszta megszállók és kollaboránsok tevékenységét, amivel a 33/1945-ös törvénybe foglalt Benes-dekrétum alapján bűncselekményt követett el” – áll a dokumentumban, amelyből az is kiderül: Pataky Pált a népbíróság hat hét szabadságvesztésre ítélte, két évre megfosztotta állampolgári jogaitól, ingatlanjait és ingóságait pedig – a 104/1945-ös törvénybe foglalt elnöki dekrétum alapján – konfiskálta. A Pataky család tagjai ma nagyapjuk fenti „háborús bűne” miatt nem jogosultak kárpótlásra.
Most pedig vizsgáljunk meg egy olyan esetet is, amikor a másik feltétel – a szlovák állampolgárság igazolása – nem teljesült.
Dőryné Károlyi Erzsébet – Károlyi Lajos gróf utódja – családjától a benesi konfiskációk idején több ezer hektár földet koboztak el. Dőryné még az első, 1992. december 31-ig tartó kárpótlási időszakban benyújtotta restitúciós igényét. 1993 májusában azonban a következő értesítést kapta az egyik pozsonyi államigazgatási hivataltól: „Utólag megállapítottuk, hogy nevezett apja Erzsébet születésekor magyar nemzetiségűnek vallotta magát. Ebből az okból kifolyólag feltételezzük, hogy a család minden tagja magyar nemzetiségűnek vallotta magát, és így a köztársasági elnök 33/1945. számú törvénybe foglalt dekrétuma alapján elvesztették csehszlovák állampolgárságukat. Mivel az állampolgárság újbóli megszerzése nem lett igazolva, hatályon kívül helyezzük az eddig kiadott igazolásokat, és egyidejűleg közöljük a rendőrség városi szervének személyi okmányokkal foglalkozó osztályával, hogy nevezettől mindaddig bevonjuk személyigazolványát, míg nem bizonyítja, hogy visszakapta cseh-szlovák állampolgárságát.” Ismételjük: 1993-ban járunk.
Mind a 229/1991., mind az 503/2003. szlovák kárpótlási törvények a második világháború után elkövetett jogfosztások (egy részének) orvoslására születtek. A fenti két példa azonban jól mutatja, hogy az említett jogszabályok működését időnként micsoda igazságtalanságok kísérték és kísérik. Mivel a „háborús bűnös” Pataky Pál rehabilitációjának lehetősége elmaradt, a családot a történelem ma – az 1946-os vagyonfosztás után – immáron másodszor bünteti ugyanazon „bűntett” miatt. Dőryné Károlyi Erzsébet esetében pedig érdemes eltűnődni azon, honnét volt joga 1993-ban a demokratikus Szlovákia egyik államigazgatási hivatalának ahhoz, hogy egy Benes-dekrétumra hivatkozva (!) a hölgy állampolgárságának megszüntetését kezdeményezze.
És ne feledjük: a Szlovák Köztársaság május elsejétől az Európai Unió tagja!

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.